חיפוש

dsdsdsd
מתי לפנות לרופא משפחה

מתי לפנות לרופא משפחה

רופא המשפחה הוא הכתובת שלך בכל פעם שמתעוררת בעיה רפואית. אבל איך בכלל בוחרים רופא משפחה טוב? מה קורה אם רוצים לעבור לרופא אחר? ואיך יודעים אם ללכת לרופא משפחה או ישר לרופא מומחה? כל התשובות בפנים. לבריאות!

צוות אתר כללית

כאשר מתעוררת בעיה רפואית - למי צריך לפנות? לרופא המשפחה או לרופא מומחה בתחום שבו התעוררה הבעיה? בשירותי בריאות כללית, הבחירה היא שלך. אנחנו, מצידנו, רוצים גם להמליץ. בכל בעיה רפואית שמתעוררת אנחנו ממליצים לפנות קודם כל אל רופא המשפחה שלך.

למה?

כי בשירותי בריאות כללית, רופא או רופאת המשפחה הם השותף שלך (או השותפה) לכל אורך הדרך, וגם הכתובת האישית שלך אצלנו. לא במקרה בכללית לא משלמים בעבור תורים אצל רופא המשפחה כפי שנהוג בחלק מהקופות האחרות! רופאי המשפחה בכללית עומדים לרשותך בכל עת, וללא הגבלה. ככה זה כששותפים לדרך.

למה כדאי לפנות דווקא לרופא המשפחה?

כי ברפואה, כמו בכל תחום, יש חשיבות רבה להיכרות האישית ולהיכרות לאורך זמן. אנחנו מקווים שרופא או רופאת המשפחה שלך ילוו אותך לאורך שנים, בבריאות שלמה וגם לעת מחלה. לכן חשוב לבחור שותף או שותפה טובים למסע.

מה הכוונה שותף למסע?

מישהו שיש לך איתו שפה משותפת וקשר טוב. אין לכך תחליף - גם מבחינת השירות שתקבל, וגם מבחינת התרומה לבריאות ולתחושת הביטחון האישי שלך. ואם אתה חש שאין לך שותף, אין שום בעיה! בכל עת תוכל לבחור לעבור לכל אחד ואחת מבין אלפי רופאי המשפחה שלנו.

כלומר, אם "לא בא לי" על רופא או רופאת המשפחה שלי אני פשוט יכול לבחור מישהו או מישהי אחרת?

כן.

ואיך זה נעשה טכנית?

פשוט מאד: בוחרים את הרופא, ניגשים למשרד המרפאה שאליה הרופא שייך ומבקשים להירשם.

מה עוד מייחד את רופאי המשפחה של הכללית?

כל רופא לומד במשך שבע שנים, שאחת מהן היא שנת סטאז' (עבודה בפועל) בבית חולים. רופאים שבוחרים להתמחות ברפואת משפחה ממשיכים ולומדים בתוכנית ארבע־שנתית, הכוללת 15 חודשים עבודה במרפאה קהילתית, 10 חודשי עבודה במחלקה פנימית בבית חולים, 5 חודשים עבודה במחלקת ילדים בבית חולים, חודשיים עבודה בחדר מיון, ורוטציות במחלקות נוספות על־פי בחירתם (כגון עור, עיניים, אף־אוזן־גרון, אורתופדיה, פסיכיאטריה, גריאטריה ונשים).

במקביל לכך עושים רופאי המשפחה תואר נוסף הנקרא "דיפלומה ברפואת המשפחה". רק לאחר השלמת לימודים אלה הם זוכים לתואר "מומחה לרפואת משפחה" מהמועצה המדעית.

זו בדיוק הסיבה שרופאי המשפחה שלנו יכולים להעניק לך טיפול מתאים בזמינות ובנוחות מירביים. בהתאם לצורך, יפנה אותך רופא המשפחה לרופא מומחה בתחום הנדרש.

איך אני יודע אם הרופא שבחרתי הוא הרופא הנכון בשבילי?

רופא משפחה טוב מכיר את המטופל ואת המשפחה שלו לאורך שנים רבות, וכשמתעוררת בעיה רפואית כלשהי, הוא צריך להיות הכתובת הראשונה.

החוכמה היא להתייחס לתלונה כחלק ממכלול שלם של האדם ומשפחתו, תוך כדי היכרות עם התרבות, הסביבה, הציפיות של המטופל מהמערכת הרפואית, מערכת האמונות שלו ושל המשפחה והסביבה, והנטיות הגנטיות שישנן במשפחה.

רופא המשפחה עובר הכשרה בתחומים שונים שכוללת: רפואה פנימית, רפואת ילדים, פסיכיאטריה, רפואת מקצועות קטנים (עור, אף־אוזן־גרון, אורתופדיה, עיניים, נשים, אנדוקרינולוגיה, ועוד), ובנוסף התמחות בתחום תקשורת בינאישית, חיבור גוף־נפש, וראייה ביופסיכוסוציאלית.

ביו-פסיכו-מה?

הכוונה במונח ביופסיכוסוציאלי - שגוף האדם הוא לא רק אוסף של איברים שיכולים להתקלקל. למעשה התלונה או התסמין היא בעצם השלב שמגיע הרבה אחרי פגיעה באיזון של מכלול גורמים רגשיים וסביבתיים, ורופא משפחה משתדל לראות את כל התמונה הכוללת. הגישה הזאת תבוא לידי ביטוי גם באבחנה וגם בטיפול.

אם סתם יש נזלת ומבקשים אישור מחלה - אז לפעמים זה מה שצריך, בלי משמעויות נוספות... אבל מצד שני, לפעמים יש בעיות מורכבות יותר שצריכות התייחסות יותר מעמיקה.

איזה קשר צריך להתקיים בין רופא המשפחה למטופל?

1. חשוב שהמטופל ירגיש בנוח להעלות כל מה שמטריד אותו.
2. תחושה של "דלת פתוחה" - שיש תמיד לאן לפנות בעת צרה.
3. קשר מכבד משני הצדדים.
4. אווירה נטולת שיפוטיות.
5. הסבר רפואי שניתן בגובה העיניים.

ואם אני רוצה פשוט לקבוע ביקור לרופא מומחה?

בבקשה. בשירותי בריאות כללית הבחירה היא שלך! תוכל לבחור רופא עור, רופא עיניים, רופא אף-אוזן-גרון, רופא אורתופד ורופא נשים ללא שום הפניה, גם באינטרנט. ניתן להזמין ביקור אצל אותם רופאים גם בטלפון, במוקד שירות הלקוחות, 2700*. לרופאים מומחים בשאר התחומים נחוצה הפניה מרופא המשפחה.

אגב, גם אם נראה לך שאתה זקוק לרופא מומחה, בחלק מהמקרים רופא המשפחה שלך יכול לפתור את הבעיה במהירות ובאופן מיטבי. גם במקרים כמו עין אדומה, כאבי גב, פריחה בעור, כאב באוזן או הפרשה מהאוזן - מומלץ לפנות קודם כל לרופא או לרופאת המשפחה, שביכולתם לתת לך טיפול מתאים.

אגב, מה זה רופא עצמאי?

כמו שאמרנו כבר קודם, בכללית הבחירה היא שלך. בכללית ניתן לבחור בין רופאי משפחה שעובדים במרפאה מסוימת לבין רופאי משפחה שמקבלים בקליניקות פרטיות.

מה ההבדל?

יש אנשים שהמימד הנוסף של פרטיות, שמעניקה הקליניקה הפרטית, עובד בשבילם יותר. ויש אנשים שמעדיפים את השירותים הנלווים הנרחבים שאפשר לקבל במרפאה, כמו בית המרקחת הצמוד, משרד האחות, היכולת לקבל אישורים שונים במקום - ועוד. כמו שאמרנו כבר קודם, בכללית הבחירה היא שלך.

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש