חיפוש

dsdsdsd
תרומת טסיות דם: תהליך פשוט שיכול להציל חיים

למה חשוב לתרום טסיות דם?

רוצים לעשות מעשה טוב שיכול להציל חיים? יש אנשים שחייבים תרומת טסיות דם כדי להבריא. התהליך כל כך קל ופשוט – גלו איך תוכלו לסייע להם להחלים

ד"ר מוטי חיימי

ד"ר מוטי חיימי

בקיצור

01

טסיות דם הן מרכיב בנוזל הדם שחיוני לעצירת דימומים ולתהליך הקרישה. חולי סרטן מסוימים, חולי אנמיה ומי שעברו השתלת מח עצם זקוקים לתרומה שלהן.

02

התרומה מסייעת במניעת דימומים בחולים אלה ולפעמים אפילו קובעת את גורלם לחיים או למוות.

03

כל אדם בריא מעל גיל 17 השוקל מעל 50 קילוגרם יכול לתרום. איך? פרטים בבתי החולים שמצוינים בסוף הכתבה.

מה הן טסיות דם?

נוזל הדם מורכב מרכיבים שונים (שנמצאים בנוזל הפלסמה), ומשלוש שורות דם עיקריות: כדוריות דם אדומות, תאי דם לבנים, ומטסיות הדם.

לכל מרכיב תפקיד משלו: כדוריות הדם האדומות אחראיות בעיקר לנשיאת החמצן לרקמות הגוף, כדוריות הדם הלבנות משמשות בעיקר להגנה על הגוף מפני גורמים זיהומיים שונים, ואילו טסיות הדם משתתפות בתהליך הקרישה הראשוני, ועוזרות לעצירת דימומים.

תרומת טסיות דם מסייעת לחולים במחלות קשות כמו בסוגי סרטן מסוימים, בעיקר בחולי לאוקמיה, בחולים באנמיה אפלסטית ובחולים שעברו השתלת מח עצם מתורם.

בחולים לאחר השתלת מח עצם - למעשה "הורסים" את מח העצם הישן שבדרך כלל נגוע במחלה, ומשתילים במקומו מח עצם חדש.


בשלבים הראשונים, עד שהוא נקלט כראוי ומתחיל לייצר בעצמו את שורות הדם השונות - יש צורך לסייע לגוף בתרומה חיצונית של מנות דם וטסיות דם, עד לרגע שמח העצם יתפקד בצורה מלאה. לפעמים סוג הדם משתנה לאחר ההשתלה, כשהנתרם מקבל את סוג הדם של התורם, ואז יש צורך בטסיות דם מסוג דם מסוים.

גם חולי סרטן שלא עברו השתלת מח עצם, אבל עוברים טיפולים בהקרנות וטיפולים כימותרפיים סובלים מהרס תאים בריאים עקב הטיפולים ולכן הם נזקקים לעירויי טסיות כדי למנוע  דימומים. עירויי הטסיות יכולים לעתים לקבוע את גורלם לחיים או למוות, ולכן בתרומת טסיות - ניתן למעשה לסייע בהצלת חיים.

תהליך פשוט - תרומה עצומה 

מבחינת התהליך עצמו - בעבר היה צורך בחמישה או שישה תורמים שונים כדי לקבל מנת טסיות בכמות שתספיק לעירוי אחד. היה צורך להפריד במעבדה את הטסיות מהתאם האחרים באמצעות צנטריפוגה ולאסוף אותן.

כיום, הטסיות נאספות באמצעות מכונה מיוחדת שמצליחה להפריד את מרכיבי הדם ול"הוציא" את הטסיות, תוך החזרת יתר מרכיבי הדם לגוף התורם. וכך, כיום ניתן  למעשה לאסוף טסיות מתורם אחד בלבד בכמות שתספיק לעירוי אחד.

זה בטוח לתרום?

כן, וחשוב להדגיש שאין סכנה להידבק באיידס, או בכל מחלה נגיפית אחרת במהלך  תרומת טסיות דם.

אין גם לחשוש מפני עצם המחסור לכאורה בטסיות שנתרמו , מאחר ובגוף האדם קיים עודף של טסיות וגם לאחר הוצאת כמות קטנה מהן - נותרת בדם כמות מספקת לניהול חיים תקינים. גוף התורם מחזיר לעצמו את החסר בטסיות תוך זמן קצר.

מי יכול לתרום?

אנשים בריאים, בני 17 עד 65, ששוקלים מעל 65 קילוגרם.

ממש כולם?

בני 17-18 יתבקשו להציג אישור הורים בכתב. אם אתם לוקחים תרופות כלשהן, התייעצו עם הצוות לפני שתירשמו לתרומה.

כל כמה זמן אפשר?

פעם בחודש. התהליך עצמו לוקח בין שעה לשעתיים, כך שמומלץ להביא חומרי קריאה, או משהו אחר שיעסיק אתכם תוך כדי.

יש הנחיות מיוחדות שצריך לפעול לפיהן לפני התרומה?

עוד לפני התרומה תמלאו שאלון, וימדדו לכם לחץ דם. חשוב להביא תעודה מזהה, ומומלץ לאכול משהו קל ולשתות לפני שתורמים, אך להקפיד לא לאכול מזון שומני.

מה עם תופעות לוואי?

לעיתים יכולה להתפתח סחרחורת קלה  או תחושת חולשה, אבל בעוצמה קטנה בהרבה מאשר בתרומת דם רגילה. לעתים, התורם עשוי להרגיש תחושת דגדוג בקצות האצבעות או סביב לפה הנובעת מהחומר בו משתמשים לעצירת קרישה. למניעת תופעות אלה מקבלים התורמים כדורי סידן תוך כדי התהליך.

רגע, זה כואב?

מרגישים דקירה קטנה כשהמחט מוחדרת לווריד, וזהו.

אז אנשים באמת עושים את זה?

כן! ביניהם כותב הכתבה, אבל תמיד זקוקים לתורמים נוספים. מדובר בשעתיים מהזמן שלך שיכולים לעשות שינוי אמיתי לטובה בחייו של מישהו אחר.

רביד ינקוביץ - בר טל, עובדת בהנהלת החשבונות של כללית ומופיעה בתמונה כאן למעלה, תורמת באופן קבוע, מאז יום המעשים הטובים בשנה שעברה.

"קראתי בפייסבוק על ילדה בת 16, רותם גונן, חולת סרטן שזקוקה בדחיפות לתרומת טסיות דם" היא מספרת כיצד נחשפה לנושא, "החלטתי שזה יהיה המעשה הטוב שלי, התקשרתי לדודתה לפי המספר שפורסם וקבעתי תור לתרומה עבורה. שבוע לאחר מכן הודיעו לי שאני מתאימה, וממש לפני החגים תרמתי בפעם הראשונה ובדצמבר תרמתי שוב".

אז איפה תורמים?

אפשר לתרום טסיות דם בבתי החולים בילינסון ובסורוקה בתיאום מראש:

לתרומה בבית החולים בילינסון: התקשרו לחנה: 03-9376052 או השאירו פרטים.

לתרומה בבית החולים סורוקה: התקשרו לאירנה או מריאנה: 08-6400138
במידה ואין מענה, התקשרו לבנק הדם והשאירו פרטים: 08-6400333
ניתן להשאיר פרטים גם בדף הפייסבוק.

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש