חיפוש

dsdsdsd
משחות לפה שמסוכנות לתינוק

משחות לפה שמסוכנות לתינוקות ולפעוטות

משרד הבריאות מזהיר מפני תכשירים למריחה בחלל הפה להקלה על כאבי בקיעת שיניים, מחשש לתופעות לוואי מסוכנות. באילו משחות מדובר? מה הסכנות? ומה הטיפול המומלץ והבטוח להקלה על כאב כשהשיניים יוצאות?

ד"ר שמואל גבעון

ד"ר שמואל גבעון

בקיצור

01

משחות המכילות לידוקאין 2% עלולות לגרום לתינוקות ולפעוטות עד גיל 2 לפרכוסים, לפגיעה מוחית ולבעיות לב.

02

יש תכשירים המתאימים לשימוש לתינוקות, אבל אסור לתת אותם במצבים של מחלות ויראליות המלוות בחום.

03

הטיפולים המומלצים הם נשכן טבעת ייעודי לפה ועיסוי עדין של החניכיים בעזרת האצבעות.

השיניים בוקעות, התינוק בוכה וצורח ואתם רוצים להקל על הכאבים והסבל של הקטנצ'יק המסכן ונעזרים בתכשיר למריחה. הכוונה טובה, אבל חשוב מאוד שתדעו ממי להתרחק.

משרד הבריאות יצא השבוע באזהרת בטיחות לפיה חלק מהתכשירים לא מתאימים לתינוקות ולפעוטות ועלולים לגרום להם לבעיות בריאותיות חמורות.

תכשירים המכילים לידוקאין 2%

בישראל רשומות שתי משחות המכילות לידוקאין ומיועדות למריחה בחלל הפה: אורקורט אי (Oracort E) וג'ל עזרקאין (Esracain).

תכשירים אלו לא מיועדים לתינוקות ופעוטות מתחת לגיל שנתיים בגלל סכנה לתופעות לוואי חמורות, כולל פרכוסים, פגיעה מוחית, בעיות לב, מטהמוגלובינמיה (הסבר בהמשך), ואפילו מוות.

האזהרה מבוססת, בין השאר, על סקירה וניתוח של 44 דיווחים למנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) על תופעות לוואי חמורות הכוללות מוות בתינוקות ובילדים צעירים בגילאי 5 חודשים עד שלוש שנים וחצי בעקבות טיפול בלידוקאין 2%. מרבית התופעות התרחשו עקב מינון יתר - בין אם כתוצאה ממריחה יזומה או כתוצאה מבליעה בטעות של המשחה על ידי התינוקות או הפעוטות.

איך בוחרים משחת שיניים? המומחית של כללית סמייל מסבירה

תכשירים המכילים בנזוקאין

שימוש בתכשירים המכילים מאלחשים מקומיים כמו בנזוקאין אסורה לשימוש בילדים ותינוקות מתחת לגיל שנתיים, בשל החשש מתופעת לוואי נדירה אך מסכנת חיים הנקראת מטהמוגלובינמיה.

התופעה מתאפיינת בירידה בזמינות החמצן לרקמות עקב עליה ברמות המטהמוגלובין. זהו סוג של המוגלובין שלא קושר חמצן ורמה מוגברת שלו גורמת לחוסר חמצן בתאי הגוף, על כל המשתמע מכך.

התסמינים כוללים: חיוורון, שינוי צבע העור, השפתיים והציפורניים לגוון כחלחל או אפרפר, קוצר נשימה, עייפות, בלבול, כאב ראש, סחרור ודופק מואץ. התסמינים יכולים להופיע בתוך דקות עד שעות מרגע השימוש בתכשיר, החל מהטיפול הראשון וכן לאחר מתן חוזר.

תופעות של מטהמוגלובינמיה בתינוקות בגילאי שנתיים ומטה שטופלו בתכשירים המכילים ג'ל בנזוקאין, דווחו בעבר הן לאחר השימוש בהתאם להוראות היצרן והן לאחר שימוש שלא בהתאם להנחיות, בנטילה בשוגג או במינון גבוה מהמומלץ. שני מקרים התרחשו לאחר שימוש חד־פעמי.

כיום רשומים בישראל מספר תכשירים המכילים בנזוקאין לשימוש בחלל הפה, למשל קנקא (Kanka). תכשירים המכילים בנזוקאין שהיו רשומים בעבר בישראל אבל הרישום שלהם לא חודש הם: בייבי ג'ל לילה/יום
(Baby Gel Night/Day), ו־אנדנט (Anadent Gel). 

תכשירים המכילים כולין סליצילאט

תכשירים המכילים כולין סליצילאט ורשומים בישראל הם טיג'ל ג'ל (Teejel Gel) ובייבי גאם (Baby Gum). הם אמנם מיועדים לשימוש מגיל ארבעה חודשים להקלה על כאבי בקיעת שיניים, אבל אסור לתת אותם לילדים ולמתבגרים עד גיל 20 החולים במחלות ויראליות המלוות בחום, כמו שפעת או אבעבועות רוח מחשש לתסמונת ריי. זוהי מחלה נדירה הפוגעת בכבד ובמוח.

סכנה נוספת היא הרעלת סליצילאטים, שעלולה לנבוע כתוצאה ממינון יתר של התכשיר. לכן, חשוב מאוד לפעול רק על פי הוראות היצרן ולא לעבור את המנה המומלצת ליום. 

אז מה מומלץ? נשכן ועיסוי עדין

האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים ממליצה להעדיף טיפול לא תרופתי בכאבי בקיעת שיניים בתינוקות ובילדים. הטיפולים המומלצים הוא נשכן טבעת ייעודי ועיסוי עדין של החניכיים בעזרת האצבע. בשוק קיימים נשכנים בצורות שונות, שתינוקות אוהבים להכניס לפה. רצוי שהנשכן יהיה מקורר, אבל לא קפוא.

ד"ר שמואל גבעון הוא מומחה ברפואת משפחה. הוא משיב על שאלות הגולשים בייעוץ מומחים און־ליין

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש