חיפוש

dsdsdsd
גבר ואישה מצחצחים שיניים וצוחקים

איך מצחצחים נכון את השיניים

יופי שאתם מצחצחים שיניים, אבל צריך גם לצחצח נכון. איך עושים את זה? יש לנו כמה טיפים בשבילכם וגם בשביל הילדים

ד"ר חגי סלוצקי

בקיצור

01

למברשת שיניים אורך חיים מסוים ויש להחליף אותה כל 4-3 חודשים. מברשת שיניים חשמלית בהחלט מקלה על מלאכת הצחצוח ולכן מאוד מומלצת.

02

מומלץ להתחיל בצחצוח שיניים עם מברשת ללא משחה, ורק לאחר ניקוי יסודי ניתן לעבור בשנית עם משחת שיניים המכילה פלואוריד.

03

הממתקים והחטיפים המזיקים ביותר הם אלה שנדבקים לשיניים. ממתקים שאינם דביקים - שוקולד, למשל - נשטפים ביתר קלות על ידי הרוק.

​כולנו יודעים לצחצח שיניים. אנחנו הרי מצחצחים שיניים מדי יום, מאז שהיינו קטנטנים. זוהי פעולה אוטומטית ושגרתית שהיו לנו שנים רבות להתמחות בה. אבל הרגלים אוטומטיים לא תמיד משרתים אותנו. ואכן, רבים מצחצחים שיניים בצורה לא נכונה, בין אם מפני שבחרו במברשת שיניים לא מתאימה ובין אם בגלל טכניקה לקויה. אז הנה כמה דברים שכדאי לדעת על פעולת הצחצוח (כולל טיפים לבריאות הפה של ילדים קטנים). 

מברשת השיניים

המפתח להיגיינת פה טובה כבר נמצא בחדר האמבטיה שלנו, ואנחנו משתמשים בו גם כך מדי יום. מדובר, כמובן, במברשת השיניים שלנו. משום שהמברשת כה חשובה, יש לבחור את המתאימה ביותר: נוחה לאחיזה ולשימוש, סיביה רכים (כדי לא לגרום נזק לשיניים ולחניכיים) ושהגודל של החלק הסיבי יתאים לגודל של הפה, כלומר באורך של שלוש שיניים פחות או יותר.

חשוב לזכור שלמברשת שיניים אורך חיים מסוים ושיש להחליף אותה כל 4-3 חודשים. כמו כן, לא הוכח באופן מדעי כי מברשת שיניים חשמלית יעילה יותר מצחצוח ידני קפדני במיוחד, אבל היא בהחלט מקלה על מלאכת הצחצוח ודורשת פחות מאמץ מהמצחצח להגיע לכל נקודה, ולכן מאוד מומלצת.

תנו לשיניים לחייך אליכם

צחצוח

יש לצחצח שיניים פעמיים ביום לפחות: בבוקר לאחר ארוחת הבוקר, ובערב לפני השינה. לפי השיטה הקלאסית, מצחצחים את פני השטחים החיצוניים והפנימיים של השיניים כשהמברשת בזווית של 45 מעלות ביחס לחניכיים והיא עוברת על גבול החניכיים והשן. מקפידים לא לשכוח את השיניים האחוריות וגם את השטחים הלעיסים של השיניים. מומלץ לצחצח גם את הלשון, שכן מצטברת עליה כמות רבה של חיידקים, שבין היתר אחראים לתופעת הריח הרע מהפה.

רבים מסיימים את מלאכת הצחצוח לאחר 30-20 שניות בלבד, זמן שאיננו מספיק בשביל לשמור על היגיינת פה מיטבית. לכן, מומלץ להתחיל בצחצוח שיניים עם מברשת ללא משחה, ורק לאחר ניקוי יסודי של כל משטחי השיניים ניתן לעבור בשנית עם משחת שיניים המכילה פלואוריד. חישבו את הזמן הממוצע הנדרש לצחצוח נאות ונמצא שהוא עומד על כשתי דקות. הקפידו על משך הזמן הזה, מדידה עם שעון תעזור לכם.

הניקוי במברשת אינו מושלם, ולכן כדאי להשתמש באמצעים משלימים לניקוי בין השיניים, כמו חוט דנטלי, קיסמים או מברשת אינטרדנטלית. בנוסף, אחת לכמה זמן יש לעבור ניקוי שיניים אצל שיננית (מומלץ טיפול בפלואור המחזק את השן). 

מזון

ארוחות מלאות ושתי ארוחות ביניים המורכבות מחטיפי פירות וירקות גורמות את הנזק המועט ביותר ביחס למאכלים אחרים. ארוחות מסודרות והימנעות מריבוי חטיפים בין הארוחות תורמות גם הן לצמצום נזקים.

הממתקים והחטיפים המזיקים ביותר הם אלה המכילים פחמימות וסוכרים ונדבקים לשיניים, שכן הם שוהים זמן רב יותר על השן, בעוד שממתקים שאינם דביקים - שוקולד, למשל - נשטפים ביתר קלות על ידי הרוק.

חטיפי הצ'יפס המלוחים (שמכילים פחמימות בכמות גבוהה), לדוגמה, מזיקים לשיניים הרבה יותר משוקולד. מזונות דביקים נוספים שכדאי להימנע מהם או להפחית בצריכה שלהם הם במבה, טופי, מרשמלו ודומיהם.

ארוחות מלאות ושתי ארוחות ביניים המורכבות מחטיפי פירות וירקות גורמות את הנזק המועט ביותר ביחס למאכלים אחרים. ארוחות מסודרות והימנעות מריבוי חטיפים בין הארוחות תורמות גם הן לצמצום נזקים. אכילה בין הארוחות גורמת לפעילות רבה של החיידקים בפה במשך כל שעות היום ומגבירה לכן את הנזק למשנן.

איך מצחצחים לילדים?

תינוקות
מיד עם בקיעת שיני חלב אפשר לנקות אותן עם פיסת גזה או מטלית רטובה. לאחר בקיעת שיני חלב האחרות יש לצחצח בעזרת מברשת רכה מאוד בתוספת משחת שיניים בכמות קטנה, כגודל אפונה. כדאי שהמשחה תהיה טעימה ובעלת מראה מושך כדי לגרום לילד לאהוב את פעולת הצחצוח.

מדוע חשוב לטפל בשיני חלב, למרות שהן נושרות ומתחלפות?
חשוב מאוד לטפל בשיניים האלו כדי להבטיח את בריאות הפה של הילד בהמשך. דלקת וזיהום בשיניים הנשירות תשפיע גם על בריאותו הכללית של הילד ולפעמים תפגע גם בגדילה ובהתפתחות שלו.

יתרה מזו, הפגיעה במשנן נובעת מחיידקים ומתוך כך קיימת "הדבקה" בין השיניים הנשירות לקבועות גם בעת בקיעתן ואפילו כאשר הן נמצאות כנבט בעצם הלסת ונפגעות כתוצאה של הדלקת והזיהום במשנן הנשיר.

​האוכל שהשיניים שלכם אוהבות (וזה שלא)

תחשבו פעמיים לפני שאתם מכניסים משהו לפה...
האוכל שהשיניים אוהבות

מהי עששת הבקבוק?
עששת הבקבוק מופיעה אצל תינוקות שהורגלו להירדם עם בקבוק המכיל נוזל ממותק או בעת הנקה תכופה עד לגיל מבוגר יחסית. אם לא מנקים את השיניים לאחר מכן, התוצאה עלולה להיות שתינוקות ופעוטות סובלים משיניים הרוסות כבר בגיל שנה־שנתיים.

ילדים
חיקוי היא הצורה הטובה ביותר ללמד את הילדים לצחצח שיניים. ילדים בגיל שנתיים־שלוש יכולים ללמוד על־ידי הסתכלות על ההורים, אך חשוב גם לעקוב בקפידה אחר הצחצוח שלהם ולהשתתף בו באופן פעיל. עד לגיל שבו הילד יכול לשרוך לבד שרוכי נעליים, על ההורים לצחצח לו את השיניים. יש להקנות הרגל של צחצוח שיניים לפחות פעמיים ביום ולשבח את הילד על שיניים נקיות וחיוך יפה.

ד"ר חגי סלוצקי הוא מומחה לרפואת שיניים ציבורית ורופא השיניים הראשי של רשת מרפאות השיניים כללית סמייל

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש