חיפוש

dsdsdsd
עגבת

עגבת: חיידק קטן, נזק גדול

הסימן הראשון להדבקה הוא פצע קטן על איבר המין, שבכלל לא כואב. ואם מתעלמים, הוא נעלם. בשלב השני מופיעים חום, פריחה בהירה על הגוף ונפיחות בבלוטות הלימפה. לשלב השלישי אתם ממש לא רוצים להגיע. ממש ממש ממש לא

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

יש עוד בכלל עגבת בעולם? זו לא מחלה מהמאה ה-19?

יש. ועוד איך יש. ב־2003 התגלו בארץ 202 מקרים חדשים. אומנם, בשנים האחרונות 60% ממקרי העגבת בארץ אובחנו בהומואים, אם זה מרגיע אתכם, תמחקו את החיוך מהפרצוף. אל"ף, יש מספיק אנשים שרוקדים על שתי החתונות (גם אם נדמה לך שאת יודעת מה החבר שלך עשה אתמול בלילה, או בצהריים, לא תמיד את ממש יודעת). בי"ת, זה אומר כשכמעט חצי מהם היו סטרייטים. גימ"ל, אלה רק אלה שהתגלו.

אתם מנסים להפחיד אותי?

ממש לא. אם אתם מקיימים יחסי מין מזדמנים, תיהנו. אם אתם מקיימים יחסי מין עם מספר בני זוג (לא משנה מאיזה מין), תיהנו גם (ואתם כנראה נהנים...) רק מה, כדאי להיבדק מדי פעם. יש בדיקה שמשמשת כ"בדיקת סקירה" (בדיקה ראשונית) לעגבת: קוראים לה "בדיקת נוגדן VDRL" ורופא המשפחה שלכם יכול לתת לכם הפנייה אליה. לוקחים לכם דם, ואחרי כמה ימים מקבלים תשובה. בדיקת ה-VDRL אינה ספציפית, כלומר גם אם התשובה חיובית זה לא אומר שיש לכם עגבת, מכיוון שהנוגדן קיים גם בהרבה אנשים בריאים וגם בהרבה מחלות אחרות. אם התשובה תהיה חיובית, יהיה צורך בבדיקת דם נוספת של נוגדנים יותר ספציפיים.

איך נראית עגבת?

בשלב הראשון, כשבועיים לאחר המגע המיני שבו נדבקת, מופיע כיב (מין פצע כזה או כתם אדום גדול) על איבר המין. הפצע הזה לא כואב. שלב זה מכונה "עגבת ראשונית", והנגע מכונה "נגע עגבתי" או "כיב עגבתי" (ובאנגלית: Chancre). השלב השני מופיע מספר שבועות לאחר שהפצע הראשוני נעלם ומאופיין בחום ופריחה בהירה על הגוף (שמופיעה גם על כפות הידיים והרגליים) ובנפיחות בבלוטות הלימפה. לפעמים מגלים את המחלה רק בשלב השלישי, שבו מופיעים "גידולי עגבת" שנראים כמו מצבורים תת-עוריים של רקמה רכה. בשלב השלישי, חיידקי המחלה כבר חדרו למוח וקרוב לוודאי שגרמו – או שהם עומדים לגרום - לנזקים בלתי הפיכים ללב ולמערכת העצבים (כמו עיוורון, שיתוק, ועוד כל מיני תופעות נוירולוגיות לא סימפטיות במיוחד).

מה אני מרגיש/ה?

הנגע הראשוני לא כואב. אם מתעלמים ממנו, הוא חולף לאחר מספר שבועות גם ללא טיפול). אם זה מה שקרה, אתם מגיעים בעצם לשלב השני של המחלה, ואז מופיעים חום, הרגשה כללית רעה, כאבי פרקים ופריחה. הפריחה הזו אופיינית, והיא מופיעה על הגוף ועל כפות הידיים והרגליים. אם גם השלב השני של המחלה לא טופל, הוא עובר, ובשלב השלישי, לאחר שנים, עלולים להופיע סימנים הנובעים מנזקי המחלה, כמו: חולשה בגפיים, בעיות בשיווי משקל, בעיות תחושתיות, כאבים בגוף בגלל גידולים תת-עוריים, חולשה כללית ופגיעה במסתמי הלב. אחר כך יכולים להגיע גם השיתוק והעיוורון.

איך אני יודע/ת שזה עגבת?

לפצע של עגבת בשלב הראשון ולפריחה של עגבת בשלב השני יש מראה אופייני. לכן רופא המתמחה בנושא יכול לאבחן את המחלה (או לפחות לחשוד שמדובר בה) כבר על-סמך בדיקה גופנית. לרוב, יילקחו גם בדיקות דם לוודא את הימצאותם של נוגדנים לחיידק הגורם למחלה. ישנן מספר בדיקות שמאפשרות גם לבצע אבחנה מדויקת וגם לבדוק את התגובה לטיפול. בעגבת בשלב הראשון אפשר גם לקחת דגימה מהפצע ולזהות את החיידקים תחת מיקרוסקופ.

מה זה אומר?

זה אומר שתצטרכו ללכת לרופא כדי לקבל אבחנה וטיפול. ותצטרכו לומר לבן/בת הזוג. אם קיימתם יחסי מין, קרוב לוודאי שהדבקתם. אם גיליתם את המחלה בשלב שבו יש כיב על איבר המין – זה אומר שאתם עדיין בשלב הראשון וזה טוב. זה טוב כי המחלה עדיין לא התפשטה בגוף, הטיפול קל ופשוט ולא יוותרו סיבוכים. אם גיליתם את המחלה מספר חודשים לאחר שהכיב נעלם, ואתם בשלב שבו הופיעה פריחה, אתם בשלב השני של המחלה. אם עוד לא נבדקתם על-ידי רופא, זה הזמן לעשות את זה – אבל ממש ממש בריצה. כי בשלב זה ייתכן שהחיידקים כבר נכנסו לזרם הדם, ייתכן שהגיעו למוח, ואתם חייבים טיפול יעיל על מנת למנוע נזקים עתידיים. לאחר חודשים (ואפילו שנים), המחלה נכנסת לשלב שלישי, היכול להתבטא בכל הנזקים האיומים שתוארו כבר. בשלב זה אי אפשר לטפל בסיבוכים שכבר נגרמו, אבל אפשר למנוע החמרה נוספת.

אמא'לה! ממה זה בא?

העגבת נגרמת על-ידי החיידק "טרפונמה פלידום".

כמה זמן זה נמשך החולרע הזה?

הפצע הראשוני חולף כעבור שלושה עד שישה שבועות גם ללא טיפול, אולם החיידק ממשיך להתרבות בגוף. למעשה, ללא טיפול החיידק ימשיך לעשות נזקים. הטיפול מאוד יעיל, ואם מקבלים אותו לפני שנגרמו נזקים בלתי הפיכים, המחלה תחלוף תוך מספר ימים.

אם מקבלים את הטיפול רק בשלב השני, בדרך כלל הנזקים שנגרמו אינם חמורים כמו בשלב השלישי ואפשר עדיין להכחיד את החיידק ולהיפטר מהמחלה. אם מקבלים טיפול רק בשלב השלישי, לאחר שנגרמו נזקים לאיברי גוף, אי אפשר לתקן את הנזק שכבר נגרם.

להיכנס לפאניקה?

רק אם זה עושה לך טוב.

נניח שאני מחליט/ה להתעלם מזה, כי הגוף שלי כבר יסדר את הכל לבד... (אחרי הכל, הייתי קילר בגולני או לוחמת בצנחנים, קטן עלי)

סליחה כן, אבל אם זה המצב, אתה (או את) אידיוטים מושלמים. עגבת היא מחלה נוראית אם לא מטפלים בה. היא יכולה להתפתח לאט-לאט לאורך שנים ולבסוף לגרום נזק נוראי, כפי שכבר תואר למעלה. למרבה המזל, אנטיביוטיקה מרפאת את המחלה. אם לוקחים אותה בזמן (כמה שיותר מוקדם והכי טוב בשלב הראשון של המחלה) נרפאים ונמנעים מסיבוכים.

עגבת והחבר/ה שלי? זה מדבק? הדבקתי אותו/ה?

המחלה מדבקת ועוברת במגע מיני.

איך זה עובר מאחד לשני?

מגע ושפשוף של העור בפצע העגבת יגרום להדבקה.

בינינו, אפשר לקנות משהו נגד זה בבית מרקחת ולסגור עניין?

לא. עגבת זה ממש עניין רציני. היא מטופלת באנטיביוטיקה, ולשם כך דרוש מרשם רופא.

ונניח שאני צריך ללכת בשביל זה לרופא. צריך רופא מיוחד וכל הווג'ראס הזה, או שהרופא משפחה שלי מספיק?

כדאי להתייעץ עם רופא המשפחה. אם צריך - תופנה לרופא עור. אפשר גם לפנות ישירות לרופא עור.

ומה אני עושה אם אני בחו"ל, על החוף בקוסאמוי או ב"ריינבו פסטיבל" באמצע שומקום?

מנסה להשיג את התרופות ללא מרשם, או פונה לרופא מקומי.

לידע כללי, מה התרופות שקיימות נגד זה?

התרופה היא אנטיביוטיקה מסוג פניצילין, שמופיעה בשמות מסחריים שונים. התרופה יעילה מאוד בהכחדת החיידק. לרוב היא ניתנת בזריקות.

קונדום עוזר?

כן. קונדומים מורידים באופן משמעותי את הסיכון להידבק במחלה (אבל! אם יש פצע באיזור שאינו מכוסה על-ידי הקונדום, למשל על שק האשכים,  הקונדום לא יגן). כמובן שעדיין אפשר להידבק במחלה באמצעות יחסי מין אוראליים לא מוגנים.

זה יחזור?

אל"ף, בואו נקווה שזה לא יגיע בכלל. בי"ת, עכשיו אתם יודעים כבר לפחות מה הסימנים.

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה