חיפוש

dsdsdsd
דורבנים

דורבן בכף הרגל

מהו דורבן בכף הרגל? ממה הוא נגרם? מהם התסמינים המאפיינים אותו? מהם הסיבוכים האפשריים? כיצד מאבחנים? איך מטפלים? מדריך

ד"ר אלון בורג, ד"ר שמואל גבעון

מהו דורבן בכף הרגל?

דורבן הוא השם העממי שניתן לדלקת בחלק התחתון של העקב (השם הרפואי של הרצועה המודלקת: החיתולית הכפית, ובאנגלית: Plantar Fasciitis). 

דורבן הוא הסיבה השכיחה ביותר לכאבים בכף הרגל. ההערכה היא כי אחד מכל עשרה אנשים יסבול מדורבן פעם אחת לפחות במהלך חייו.

ממה נגרמים הכאבים הנקראים "דורבן"?

החיתולית הכפית היא רצועה רחבה וארוכה הנמתחת לאורך תחתית כף הרגל. היא מקשרת בין העקב לבין כל אחת מהאצבעות ותומכת בקשת של כף הרגל. ניתן לדמות אותה למיתר ארוך הנמתח לאורך הקצוות של קשת כף הרגל.

עומס יתר יכול להזיק לרקמות של הרצועה ולגרום לדלקת ולכאבים. דורבן הוא מצב דלקתי בחיבור של הרצועה לחלק הקדמי התחתון של עצם העקב.

רגע, במושג "דורבן" לא מתכוונים לבליטה בעקב?

אצל אנשים הסובלים מדורבן מוצאים לפעמים בצילום רנטגן בליטה גרמית היוצאת מעצם העקב קדימה, לכיוון האצבעות. יש דמיון מסוים בין הבליטה הגרמית הזאת לבין קוץ של דורבן. 

בעבר ייחסו את הכאבים בעקב לאותה הבליטה (הנקראת Heel spur), אך כיום ההערכה המקובלת היא שהדלקת היא שגורמת לצמיחת הבליטה.

מהם התסמינים של דורבן ברגל?

הסימפטום העיקרי של דורבן הוא כאבים באזור עקב הרגל, במיוחד לאחר קימה משינה או ממנוחה ממושכת. יש אנשים המתארים כאב עמום, אחרים חווים כאב חד הדומה לדקירה ויש מי שמתלוננים על תחושת צריבה.

רוב הסובלים מדורבן מתלוננים כי הכאב החמור ביותר בכף הרגל מופיע בעיקר בדריכה בצעדים הראשונים של הבוקר אחרי שקמים מהמיטה. הכאב עלול להתעורר גם אחרי עמידה ממושכת, קימה מישיבה ממושכת, או בזמן עלייה במדרגות.

לפעמים הכאב נחלש אחרי כמה דקות של פעילות, אבל הוא עלול לתקוף במחזוריות במהלך היום. 

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?

כאבים בעקב או בחלק התחתון של כף הרגל גם במנוחה, ובמיוחד כשקמים בבוקר - כאבים שלא מגיבים לטיפול - אדמומיות, שטפי דם וחום מקומי, התפשטות של הכאבים מעבר לתחתית העקב, תחושת נמלול או זרמים בעקב או בכף הרגל.

יש גם טיפול משלים

מטווינא, דרך דיקור סיני ועד רפלקסולוגיה - המדריך המלא

shutterstock_1166004445.jpg

מהם גורמי הסיכון?

לאנשים שעומדים, הולכים, רצים או קופצים למשך פרקי זמן ארוכים, במיוחד על משטחים קשים, יש סיכוי גבוה יותר לסבול מהתופעה. מדובר, למשל, במורים, בעובדי מפעלים, במלצרים, ברצים מקצועיים, בשחקני כדורסל, ברקדניות בלט וכדומה. 

ויש גורמי סיכון נוספים:

• השמנת־יתר - בגלל הלחץ הגדול שמופעל על רצועת החיתולית הכפית. הסיכון גבוה יותר במצב של השמנה חדה ופתאומית.

• נעילת נעליים לא מתאימות או ישנות.

• כפות רגליים שטוחות או בעלות קשתות מוגבהות.

• התחלה של פעילות גופנית חדשה או הגברה פתאומית של תוכנית האימונים הקיימת.

• גיל - השכיחות הגבוהה ביותר של דורבן היא בין גיל 40 לגיל 60. 

איך מאבחנים?

האבחון של דורבן בכף הרגל נעשה בראש ובראשונה על פי תלונות המטופל, בדיקת ההיסטוריה הרפואית שלו ועל פי הבדיקה הגופנית. הרופא יחפש נקודות רגישות בכף הרגל, כיוון שמיקום הכאב יכול לעזור באבחון הבעיה.

צילום רנטגן אינו יעיל באבחון של דורבן, כי בצילום לא ניתן להבחין ברצועות. עם זאת, ייתכן כי המטופל יישלח לצילום רנטגן, לבדיקת אולטרסאונד, לבדיקת MRI או לבדיקות דם כדי לשלול אפשרות שהכאבים נובעים מסיבות אחרות.

מהו הטיפול בדורבן בכף הרגל?

• מנוחה לרגליים היא הטיפול הזמין והחשוב ביותר לדורבן בכף הרגל. שקית קרח שמניחים על העקב כמה פעמים ביום במשך 20 דקות בכל פעם מקילה אף היא על הכאב. פתרון נוסף הוא מסז' מקומי.

• במקביל יש להפחית את הפעילות הגופנית - בעיקר הליכה ממושכת, ריקוד או ריצה - למשך תקופה מסוימת כדי להפחית את העומס מהעקבים. בכל מקרה, יש להימנע מהליכה ברגליים יחפות.

נעליים נוחות ורכות באזור העקב יכולות אף הן לעזור לטיפול בדורבן. אם הנעל הרכה אינה מביאה לתוצאות הרצויות אפשר להיעזר במדרסים מסיליקון שיש להם אזור מאוד רך בדיוק מתחת לעקב, כך שמשקל הגוף מתפזר על שטח נרחב מחוץ לאזור הכואב.

• טיפול קצר מועד בתרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידים (כמו אדוויל ונורופן) יכול להקל ולהפחית את הכאבים.

• הוכח שתרגילי מתיחה שניתן לעשות בבית - של שרירי כף הרגל, של שרירי הסובך (השרירים בחלקה האחורי של השוק: שריר התאומים ושריר הסוליה) ושל גיד אכילס - יעילים מאוד להפחתת הכאבים וצריכים להיות חלק בלתי נפרד מכל טיפול בדלקת הזאת.

שימוש בסדי לילה (קשיחים או רכים, "גרבי שטרסבורג") יכול להקל מאוד - במיוחד על מי שסובלים מכאבי בוקר.

• במקרים יותר עקשניים ניתן לפתור את הבעיה באמצעות זריקה הכוללת שילוב של סטרואידים ושל חומר הרדמה מקומי.

• במקרים עוד יותר קשים ניתן להיעזר בטיפול בגלי הלם (שלא נכלל בסל הבריאות ושעוזר בכ־50% מהמקרים).

• מטופלים שלא הגיבו לטיפולים שמרניים מופנים לטיפול בניתוח שבו מנתקים חלקית את הרצועה מהעקב. לעיתים גם כורתים חלק קטן ממנה. אין צורך להסיר את זיז העצם - אם הוא קיים.

עלולים להיות סיבוכים?

אם מתעלמים ולא מטפלים, עלולה להתפתח דלקת כרונית בעקב. הדבר עלול לגרום לשינוי צורת ההליכה כדי להקל על הכאבים, וכתוצאה מכך להוביל לבעיות גם ברגליים, בירכיים, בברכיים או בגב.

בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?

ההחלמה היא מאוד אינדיווידואלית, ואי־אפשר לדעת מראש מה יהיה הקצב שלה. בגדול, בעזרת טיפול נכון אפשר לחוש בשיפור בתוך כמה שבועות. החלמה מלאה, עם זאת, עשויה לקחת שנה. חשוב לדעת שככל שתקדימו לפנות לטיפול, כך קיים סיכוי גבוה יותר שתקופת ההחלמה תהיה קצרה יותר. 

איך לומדים לחיות עם דורבן בכף הרגל?

לא צריך לחיות עם זה. צריך לטפל.

ד"ר אלון בורג הוא אורתופד מומחה של כף הרגל ושל הקרסול במחלקה לכירורגיה אורתופדית בבית החולים בילינסון, המרכז הרפואי רבין, מקבוצת כללית

ד"ר שמואל גבעון הוא מומחה לרפואת משפחה בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש