פורסם בראשונה: 24.03.2014
עדכון אחרון: 20.03.2018
  • הרב מנחם רוזנברג הרב מנחם רוזנברג
  • הרב מנחם לפקיבקר הרב מנחם לפקיבקר

תרופות כשרות לפסח

לקריאה נוחה
חג הפסח כבר בפתח, וכשירות ללקוחות כללית אנחנו מביאים כאן את הרשימה המלאה של כל התרופות שהשימוש בהן בפסח מותר שכן אין בהן חשש חמץ. גם בחג הזה נשארים בריאים

בקיצור

1.

רשימת התרופות אושרה על־ידי ועדה מיוחדת שבראשה ישבו, בין היתר, הרבנים הראשיים לישראל, הראשון לציון הרב יצחק יוסף והרב דוד לאו, רב שירותי בריאות כללית הרב מנחם לפקיבקר וכן ראש אגף הכשרות ברבנות הראשית, הרב יעקב סבאג.

2.

מה בנוגע לתרופה שאינה כלולה בחוברת? אם יש תרופה שאין לה תחליף כשר לפסח, יש לתת אותה אם הרופא מורה על כך בעקבות צורך רפואי ברור, ובפרט אם מדובר בחולים המקבלים תרופה מסוימת בקביעות למחלה כרונית, מחשש לפיקוח נפש.

3.

האם כל התרחיפים מותרים? יש לשים לב לכמה תרחיפים, במיוחד לתרופות שיש בהן כדורי טעם וכן כדורי מציצה בטעמים שונים, שלא ניתן היה להתירם. לאותן התרופות יש תחליפים כשרים לפסח בצורת כדורים או כמוסות.

בכל שנה לקראת הפסח מפרסמת מחלקת הדת והכשרות של כללית את רשימת התרופות שאין בהן חשש חמץ.

צפו כאן ברשימה המלאה של התרופות הכשרות לפסח

להורדת החוברת המודפסת עם רשימת התרופות המלאה

בנייד בודקים כאן באפליקציה
מהמחשב בודקים כאן באתר
article_passover_meds.png

רשימת התרופות נבדקה מחשש חמץ ואושרה על־ידי ועדה מיוחדת שבראשה ישבו הרבנים הראשיים לישראל, הראשון לציון הרב יצחק יוסף והרב דוד לאו, רב שירותי בריאות כללית הרב מנחם לפקיבקר, ורבני עובדי הרבנות הראשית בראשות ראש אגף הכשרות ברבנות הראשית, הרב יעקב סבאג. כן השתתפו בוועדת הרבנים נציגיהם של גופי הכשרות בארץ, ביוכימאים ורוקחים מומחים. 

על פי פסיקת הרבנים הראשיים לישראל, כל סוגי המשחות הרפואיות המיועדות לשימוש חיצוני ולא למתן דרך הפה וכן כל סוגי הטיפות המיועדות לעיניים ולאוזניים, משאפים (תרסיסים לסוגיהם), כל סוגי הזריקות, פתילות, תכשירי חוקן, כל חומרי החיטוי שעל פני העור תכשירים לאינהלציות, מותרים לשימוש בפסח. לכן צוינו בחוברת רק התרופות שנלקחות בבליעה, טבליות, כמוסות, תרחיפים ותכשירים מיוחדים לחלל הפה.

יצוין כי מפעלי ויבואני התרופות מוכרים את החמץ כדת וכדין באמצעות רב הכללית.

כבכל שנה נבדקו כל התרופות המופיעות בספר "המדיק" (אינדקס התרופות והמוצרים הרפואיים שמיועד לקהל העוסק ברפואה).

ספר "המדיק" יוצא לאור במתכונת דו־חודשית. רשימת התרופות מתבססת על העדכון האחרון של "המדיק" מינואר־פברואר 2018 והתרופות מופיעות בשמן המסחרי. כמו כן הוכנסו לחוברת התרופות הכשרות לפסח מתוך רשימת התרופות החדשות שאושרו על ידי משרד הבריאות.

גם השנה, לאור שאלות רבות מהציבור, אנו מפרסמים רשימה של תחליפי חלב אם ושל מזון רפואי המותרים לשימוש בפסח.

ליד השם של כל תרופה מצוינת צורת ההגשה שלה: כמוסות - CAPS, קפליות - CAPL, טבליות - TABLS, תרחיף - SUSP, סירופ - SYR, נוזל - LIQ, תמיסה - SOL, מציצה - LOZ, טיפות - DROPS.

ברשימה שלפניכם חלו עדכונים רבים. תרופות ותכשירים שבשנה שעברה אושרו לשימוש הוצאו מהרשימה, וכן תרופות חדשות שלא היו בעבר אושרו לשימוש השנה. לכן אין לסמוך על הרשימות מהשנים הקודמות.

תרחיפים, תמיסות וסירופים שונים מותרים לשימוש בפסח ומצוינים ברשימה. יש לשים לב לכמה תרחיפים, במיוחד בתרופות שיש בהן חומרי טעם וכן כדורי מציצה, שלא ניתן היה להתירם. מדובר בתרחיפים אנטיביוטיים הניתנים בעיקר לתינוקות ואשר לצערנו לא ניתן לאשרם עקב חששות חמץ. עם זאת, ישנם תחליפים כשרים בצורת כדורים או כמוסות כשרות לפסח.

יש לציין כי רשימת התרופות מתייחסת אך ורק לכשרותן לפסח ולא לכול ימות השנה.

או אולי להתייעץ עם אחד בזמן החופשה בניו יורק?

1. האם ניתן לקבל תרחיף אנטיביוטי אחר כשר לפסח המצוין ברשימה?
2. האם ניתן לתת לתינוק את התרופה בכדור אך בצורת הגשה שונה?

תרופה שאינה נכללת ברשימה - יש לברר אצל הרופא המטפל האם קיים לה תחליף מתוך רשימת התרופות הכשרות. אם אין, יש לפנות לרב מוסמך.

בהוראת הרבנים הראשיים לישראל, גם אם מדובר בתרופה שאין לה תחליף כשר לפסח, יש לתת אותה למטופל אם הרופא מורה על כך בעקבות צורך רפואי ברור, ובפרט אם מדובר בחולים המקבלים תרופה מסוימת בקביעות למחלה כרונית, מחשש לפיקוח נפש.

הערה חשובה: חוץ מהוויטמינים הכשרים לפסח שצוינו בחוברת, אין לנו מידע על כשרותם לפסח של מוצרי הטבע, הוויטמינים והתכשירים ההומאופתיים האחרים הנמכרים בשוק.

במקרים רבים בהם הוויטמינים משמשים רק כתוסף מזון יום יומי ולא ניתנו בהוראת רופא ניתן לדלג על לקיחתם בימי חג הפסח ללא כל חשש בריאותי. אבל, עבור אלו שזקוקים להם לצורך רפואי גם בחג הפסח בהוראת רופא, התייחסנו ברשימה לאלו שעלה בידינו לבדוק את תכולתם.

מגיעות אלינו שאלות רבות על כשרות תכשירים הומאופטיים, ולכן חשוב לנו להבהיר: ברובם מעורב אלכוהול שהוא בחשש חמץ, ומאחר ואין לנו אפשרות לברור במדויק, לא התפרסמה רשימה מסודרת בעניינם. במקרה כזה, התייעצו עם הרב.

אם אתם שומרים כשרות ומבקרים במרפאות או בבתי החולים של כללית במהלך החג, אתם יכולים להיות סמוכים ובטוחים שהמרכזים הרפואיים שומרים על כשרות. לקראת החג נערכים בכללית ומבצעים ביעור חמץ, שנערך השנה ביום רביעי י"ב בניסן תשע"ח 28.03.2018.

בימי החג משתמשים במרכזים הרפואיים במזון ובכלים כשרים לפסח. אם מבקרים מגיעים עם חמץ הם יכולים להפקיד אותו בקופסת חמץ ולקחת אותו עם צאתם. 

חג שמח וכשר!

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

הנחות משמעותיות לתרופות מרשם ולתרופות ללא מרשם

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל