פורסם בראשונה: 24.03.2014
עדכון אחרון: 20.04.2016
  • הרב מנחם רוזנברג הרב מנחם רוזנברג
  • הרב מנחם לפקיבקר הרב מנחם לפקיבקר

תרופות כשרות לפסח

לקריאה נוחה
חג הפסח כבר בפתח, וכשירות ללקוחות כללית אנחנו מביאים כאן את הרשימה המלאה של כל התרופות שהשימוש בהן בפסח מותר שכן אין בהן חשש חמץ. גם בחג הזה נשארים בריאים

בקיצור

1.

מי הגורם שאישר את כשרות התרופות? רשימת התרופות אושרה על־ידי ועדה מיוחדת שבראשה ישבו הרבנים הראשיים לישראל, הראשון לציון הרב יצחק יוסף והרב דוד לאו, וכן ראש אגף הכשרות ברבנות הראשית, הרב יעקב סבאג.

2.

מה בנוגע לתרופה שאינה כלולה בחוברת? תרופה שאינה נכללת בחוברת ולפי הוראת הרופא חייב החולה לקבלה, ובפרט אותם חולים המקבלים תרופה מסוימת בקביעות, יש לפסוק לקולא, ובייחוד בתרופה שאין בה חומרי טעם.

3.

האם כל התרחיפים מותרים? יש לשים לב לכמה תרחיפים נחוצים שלא ניתן היה להתירם. מדובר בתרחיפים אנטיביוטיים הניתנים בעיקר לתינוקות. אותן התרופות בצורת כדורים או כמוסות כשרות לפסח.

בכל שנה לקראת הפסח מפרסמת מחלקת הדת והכשרות של כללית את רשימת התרופות שאין בהן חשש חמץ.

צפו כאן ברשימה המלאה של התרופות הכשרות לפסח

להורדת החוברת המודפסת עם רשימת התרופות המלאה

​חג שמח! איך תדעו אם התרופה שלכם כשרה לפסח?

בנייד בודקים כאן באפליקציה
מהמחשב בודקים כאן באתר
article_passover_meds.png

רשימת התרופות נבדקה מחשש חמץ ואושרה על־ידי ועדה מיוחדת שבראשה ישבו הרבנים הראשיים לישראל, הראשון לציון הרב יצחק יוסף והרב דוד לאו, וכן ראש אגף הכשרות ברבנות הראשית, הרב יעקב סבג. כן השתתפו בוועדת הרבנים נציגיהם של גופי הכשרות בארץ, ביוכימאים ורוקחים מומחים. 

על פי פסיקת הרבנים הראשיים לישראל, כל סוגי המשחות הרפואיות המיועדות לשימוש חיצוני וכן כל סוגי הטיפות המיועדות לעיניים ולאוזניים, משאפים (תרסיסים לסוגיהם), תכשירים לאינהלציות שמעורב בהם כוהל חמץ אך עומדים לשימוש חיצוני ולא למתן דרך הפה, זריקות, פתילות, תכשירי חוקן וכל חומרי החיטוי שעל פני העור מותרים לשימוש בפסח. לכן צוינו בחוברת רק התרופות שנלקחות בבליעה, טבליות, כמוסות, תרחיפים ותכשירים מיוחדים לחלל הפה.

כבכל שנה נבדקו כל התרופות המופיעות בספר "המדיק" (אינדקס התרופות והמוצרים הרפואיים שמיועד לאנשי מקצועות הרפואה).

ספר "המדיק" יוצא לאור פעם בחודשיים. רשימת התרופות מתבססת על העדכון האחרון של "המדיק" מינואר־פברואר 2016 והתרופות מופיעות בשמן המסחרי. כמו כן הוכנסו לרשימה התרופות הכשרות לפסח מתוך רשימת התרופות החדשות שאושרו על ידי משרד הבריאות.

גם השנה, בעקבות שאלות רבות של הציבור אנו מפרסמים רשימה של תחליפי חלב אם ושל מזון רפואי המותרים לשימוש בפסח.

ליד השם של כל תרופה מצוינת צורת ההגשה שלה: כמוסות - CAPS, קפליות - CAPL, טבליות - TABLS, תרחיף - SUSP, סירופ - SYR, נוזל - LIQ, תמיסה - SOL, מציצה - LOZ, טיפות - DROPS.

ברשימה שלפניכם חלו עדכונים רבים. תרופות ותכשירים שבשנה שעברה אושרו לשימוש הוצאו מהרשימה, וכן תרופות חדשות שלא היו בעבר אושרו לשימוש השנה. לכן אין לסמוך על הרשימות מהשנים הקודמות.

תרחיפים, תמיסות וסירופים שונים מותרים לשימוש בפסח ומצוינים ברשימה. אולם יש לשים לב במיוחד לכמה תרחיפים נחוצים שלא ניתן היה להתירם. מדובר בתרחיפים אנטיביוטיים הניתנים בעיקר לתינוקות ואשר לצערנו לא ניתן לאשרם עקב חששות חמץ. לעומת זאת אותן התרופות בצורת כדורים או כמוסות כשרות לפסח.

​צריכים לראות רופא בחג?

או אולי להתייעץ עם אחד בזמן החופשה בניו יורק?

 

יש לברר ולהתייעץ עם הרופא:

1. האם ניתן לקבל תרחיף אנטיביוטי אחר כשר לפסח המצוין ברשימה?

2. האם ניתן לתת לתינוק את התרופה בכדור אך בצורת הגשה שונה?

מה אעשה אם התרופה שלי לא נמצאת ברשימה?

תרופה שאינה נכללת ברשימה - יש לברר אצל הרופא אם קיים לה תחליף מתוך הרשימה. אם אין, יש לפנות לרב מוסמך.

בהוראת הרבנים הראשיים לישראל, תרופה שאינה נכללת בחוברת ולפי
הוראת הרופא חייב החולה לקבלה משום פיקוח נפש, ובפרט אותם חולים המקבלים תרופה מסוימת בקביעות, יש לפסוק לקולא, ובייחוד בתרופה שאין בה חומרי טעם.

תוספי מזון וויטמינים

הערה חשובה: חוץ מהוויטמינים הכשרים לפסח שצוינו בחוברת, אין לנו מידע על כשרותם לפסח של מוצרי הטבע, הוויטמינים והתכשירים ההומאופתיים האחרים הנמכרים בשוק.

במקרים בהם הוויטמינים משמשים רק כתוסף מזון יום יומי ולא ניתנו בהוראת רופא ניתן על פי רוב לדלג על לקיחתם בימי הפסח ללא חשש בריאותי. אבל, עבור אלו שזקוקים להם לצורך רפואי התייחסנו ברשימה לאלו שעלה בידינו לבדוק את תכולתם.

מגיעות אלינו שאלות רבות על כשרות תכשירים הומאופטיים, ולכן חשוב לנו להבהיר: ברובם מעורב אלכוהול שהוא בחשש חמץ, ומאחר ואין לנו אפשרות לברור במדויק, לא התפרסמה רשימה מסודרת בעניינם. במקרה כזה, התייעצו עם הרב.

כללית כשרה לפסח במרכזים הרפואיים

אם אתם שומרים כשרות ומבקרים במרפאות או בבתי החולים של כללית במהלך החג, אתם יכולים להיות סמוכים ובטוחים שהמרכזים הרפואיים שומרים על כשרות. לקראת החג נערכים בכללית ומבצעים ביעור חמץ, שנערך השנה ביום רביעי י"ב בניסן תשע"ו 20.04.2016.

בימי החג משתמשים במרכזים הרפואיים במזון ובכלים כשרים לפסח. אם מבקרים מגיעים עם חמץ הם יכולים להפקיד אותו בקופסת חמץ ולקחת אותו עם צאתם. 

חג שמח וכשר.

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

הנחות משמעותיות לתרופות מרשם ולתרופות ללא מרשם

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל