חיפוש

dsdsdsd
כדורים וקפסולות מונחים ליד ביצה, מצה והגדה של פסח

תרופות כשרות לפסח 2022

חג הפסח כבר בפתח, ולמען לקוחות כללית שומרי המסורת אנחנו מביאים כאן את הרשימה המלאה של כל התרופות שהשימוש בהן מותר בפסח, שכן אין בהן חשש חמץ. ניתן גם לבדוק במנוע החיפוש המיוחד שלנו מהן התרופות הכשרות לפסח

הרב מנחם לפקיבקר

בקיצור

01

רשימת התרופות נבדקה מחשש חמץ ואושרה על ידי הרבנות הראשית לישראל בראשות הרבנים הראשיים, הראשון לציון הרב יצחק יוסף והרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו ורב שירותי בריאות כללית, הרב מנחם לפקיבקר.

02

אם יש תרופה שאין לה תחליף כשר לפסח, יש לתת אותה אם הרופא מורה על כך בעקבות צורך רפואי ברור, ובפרט אם מדובר בחולים המקבלים תרופה מסוימת בקביעות למחלה כרונית, מחשש לפיקוח נפש.

03

יש לשים לב לכמה תרחיפים שאינם מופיעים במדריך, ובמיוחד לתרחיפים שיש בהן טעם וכן לכדורי מציצה בטעמים, שלא ניתן היה להתירם. לאותן התרופות יש תחליפים כשרים לפסח בכדורים או בכמוסות.

בכל שנה לקראת הפסח מפרסמת מחלקת הדת והכשרות של כללית את רשימת התרופות שאין בהן חשש חמץ.

כל הדרכים לבדיקת הכשרות של התרופות שלכם

מנוע חיפוש מיוחד - חפשו לפי שם התרופה

וואטסאפ: מזינים את שם התרופה ומגלים האם היא כשרה. לכניסה

הרשימה המלאה של התרופות הכשרות לפסח (קובץ PDF)

להורדת החוברת המודפסת עם רשימת התרופות המלאה (קובץ PDF)

רשימת התרופות נבדקה מחשש חמץ ואושרה על ידי הרבנות הראשית לישראל בראשות כבוד הרבנים הראשיים לישראל, מרן הרב הראשי הראשון לציון הגאון הרב יצחק יוסף שליט"א ומרן הרב הראשי לישראל הגאון הרב דוד לאו שליט"א ורב שירותי בריאות כללית הרב מנחם לפקיבקר.

יש לציין שרשימת התרופות מתייחסת לכשרותן לפסח ולא לכל ימות השנה.

כמו כן יש לציין כי על פי פסיקת הרבנים הראשיים לישראל, מותרים באופן גורף לשימוש בפסח כל סוגי המשחות הרפואיות המיועדות לשימוש חיצוני ולא למתן דרך הפה וכן כל סוגי הטיפות המיועדות לעיניים ולאוזניים, כל המשאפים (התרסיסים לסוגיהם), כל סוגי הזריקות, הפתילות, תכשירי החוקן, כל חומרי החיטוי שעל פני העור ותכשירים לאינהלציות. לכן צוינו בחוברת רק התרופות שנלקחות בבליעה: טבליות, כמוסות, תרחיפים ותכשירים מיוחדים לחלל הפה.

ralbag_and _lepkivker.jpg

מנכל"ית כללית גב' רות רלב"ג עם הרב של כללית, הרב מנחם לפקיבקר, לקראת חג הפסח

תחליפי חלב, מזון לתינוקות ומזון ייעודי

לאור פניות רבות מהציבור אנחנו מפרסמים רשימה של תחליפי חלב אם ושל מזון רפואי המותרים לשימוש בפסח.

מכירת חמץ 

כבכל שנה, כללית מוכרת את החמץ על ידי רב כללית בטקס מסורתי אצל הרב הראשי לישראל. יש לציין שרוב מפעלי התרופות ויבואני התרופות מוכרים את החמץ כדת וכדין באמצעות רב הכללית.

אילו תרופות נבדקו?

כבכל שנה נבדקו כל התרופות המופיעות בספר "המדיק" (אינדקס התרופות והמוצרים הרפואיים שמיועד לקהל העוסק ברפואה). ספר "המדיק" יוצא לאור במתכונת דו־חודשית. רשימת התרופות מתבססת על העדכון האחרון של "המדיק" מינואר־פברואר 2022, והתרופות מופיעות בשמן המסחרי.

כמו כן הוכנסו לחוברת התרופות הכשרות לפסח רשימת התרופות החדשות שאושרו על ידי משרד הבריאות.

ליד השם של כל תרופה מצוינת צורת ההגשה שלה: כמוסות - CAPS, קפליות - CAPL, טבליות - TABLS, תרחיף - SUSP, סירופ - SYR, נוזל - LIQ, תמיסה - SOL, מציצה - LOZ, טיפות - DROPS.

ברשימה שלפניכם חלו עדכונים רבים. תרופות ותכשירים שבשנה שעברה אושרו לשימוש הוצאו מהרשימה וכן תרופות חדשות שלא היו בעבר אושרו לשימוש השנה. לכן אין לסמוך על הרשימות מהשנים הקודמות.

תרחיפים, תמיסות וסירופים שונים מותרים לשימוש בפסח ומצוינים ברשימה. יש לשים לב לכמה תרחיפים, במיוחד באלה שיש בהם חומרי טעם, וכן לכדורי מציצה שלא ניתן היה להתירם.

מדובר בתרחיפים או באבקות ובטבליות מציצה אשר לצערנו לא ניתן לאשרם עקב חשש חמץ. עם זאת, יש להם תחליפים כשרים בצורת כדורים או כמוסות כשרות לפסח.

יש לברר ולהתייעץ עם הרופא

1. האם ניתן לקבל תרחיף אחר כשר לפסח המצוין ברשימה?

2. האם ניתן לקבל את התרופה בכדור או בצורת הגשה שונה?

מה אעשה אם התרופה שלי אינה נמצאת ברשימה?

תרופה שאינה נכללת ברשימה - יש לברר אצל הרופא המטפל אם קיים לה תחליף מתוך רשימת התרופות הכשרות. אם אין לה תחליף, והרופא מורה לצרוך את התרופה מחשש לפיקוח נפש, חובה לקחת את התרופה.

בהוראת הרבנים הראשיים לישראל, אם מדובר בתרופה שאין לה תחליף כשר לפסח, יש לתת אותה למטופל אם הרופא מורה על כך בעקבות צורך רפואי ברור, ובמיוחד אם מדובר בחולים המקבלים תרופה מסוימת בקביעות למחלה כרונית, מחשש לפיקוח נפש.

תוספי מזון וויטמינים

במקרים רבים שבהם הוויטמינים משמשים רק תוסף מזון יום־יומי, ולא ניתנו בהוראת רופא, ניתן לדלג על ימי חג הפסח ללא כל חשש בריאותי. למי שזקוקים לכך לצורך רפואי גם בחג הפסח על פי הוראת רופא, הכללנו ברשימה תוספים שעלה בידינו לבדוק את תכולתם.

מגיעות אלינו שאלות רבות על כשרותם של תכשירים הומאופטיים, ולכן חשוב לנו להבהיר: ברובם מעורב אלכוהול שהוא בחשש חמץ, ומאחר שאין לנו אפשרות לברר במדויק, לא התפרסמה רשימה מסודרת בעניינם. במקרה כזה ניתן להתייעץ עם הרב.

כללית כשרה לפסח במרכזים הרפואיים

אם אתם שומרים כשרות ומבקרים במרפאות או בבתי החולים של כללית במהלך החג, אתם יכולים להיות סמוכים ובטוחים שהמרכזים הרפואיים שומרים על כשרות. לקראת החג נערכים בכללית ומבצעים הכשרה לפסח וביעור חמץ. כך נעשה גם השנה לקראת הפסח. בימי החג משתמשים במרכזים הרפואיים במזון ובכלים כשרים לפסח.

חג שמח וכשר!

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש