חיפוש

dsdsdsd
תרופות ומד סוכר

תרופה בכותרות: האם ויקטוזה בטוחה לחולי סוכרת?

משרד הבריאות הודיע שהוא בודק את הקשר בין נטילת התרופה לסוכרת לבין סרטן. נשמע מפחיד? מאוד. מה האמת מאחורי הכותרות? כללית מגישה: כל מה שצריך לדעת על ויקטוזה, על סוכרת ועל סרטן הלבלב

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

השבוע פורסם שמשרד הבריאות בודק את הקשר בין נטילת התרופה ויקטוזה (לירגלוטייד)  - לטיפול בסוכרת מסוג 2 - לבין מקרים של דלקת לבלב וסרטן הלבלב. הפרסום, באופן טבעי, גרם לדאגה ולבלבול בקרב אנשים החיים עם סוכרת. רופאי כללית כאן כדי להבהיר ולהרגיע.

מדוע נעשית הבדיקה?

באחרונה פורסמו דיווחים על מקרים בודדים של סרטן לבלב בקרב מטופלי ויקטוזה. בשל הדיווחים פתח משרד הבריאות בבדיקה - אבל לא שינה את ההנחיות למטופלים.

האם זה אומר שוויקטוזה גורמת לסרטן לבלב?

לא.

משמעות הדיווח אינה בהכרח שהתרופה גורמת לסרטן לבלב. הקשר בין התרופה לבין המקרים של סרטן הלבלב במטופלי ויקטוזה לא הוכח.

אז איך אפשר להסביר את הדיווחים האלה?

בקרב חולי סוכרת יש שיעור גבוה יותר של סרטן הלבלב, בלי קשר לנטילת תרופות.

אז מי בודק את הנושא לעומק?

המחלקה לניהול סיכונים ולמעקב תרופתי באגף הרוקחות מבצעת כעת בדיקה של הנושא. הבדיקה נעשית בשיתוף פעולה מלא של החברה המשווקת את התרופה בארץ ומול רופאים מובילים מומחים בתחום הסוכרת ורשויות פיקוח נוספות כמו ה־FDA.

האם אני צריך להפסיק את השימוש בתרופה?

אין סיבה להפסיק את השימוש בתרופה. הנושא נבדק במנהל התרופות והמזון האמריקאי, וגם הוא לא המליץ על שינוי ההנחיות או האזהרות הנוגעות לשימוש בתרופה. מדובר בתרופה שאושרה על ידי הרשויות הפיקוח המובילות בעולם ונמצאת בשימוש של אנשים רבים בעולם החיים עם סוכרת. שום רשות לא המליצה להפסיק את השימוש בתרופה.

ואם אני בכל זאת לא שקט ולא בטוח, מה לעשות?

התייעץ עם רופא המשפחה שלך.

האם יש תחליף בטוח יותר לתרופה הזאת?

התרופה ויקטוזה ותרופות נוספות מהקבוצה הזאת הוסיפו נדבך חשוב לטיפול באנשים החיים עם סוכרת והביאו לשיפור באיזון אצל אנשים שקודם היה קשה לאזנם. התרופה בטוחה לשימוש, ואין צורך להחליף אותה.

מאז תחילת השימוש בתרופה ב־2009 דווח בכל העולם על 45 מקרים של סרטן הלבלב מתוך מאות אלפי אנשים המטופלים בוויקטוזה - כלומר הסיכון היה פחות מעשירית הפרומיל.

נכון להיום, רשויות הבריאות בעולם  - ה־FDA בארה"ב וה־EMEA באירופה - לא מצאו עדות לקשר בין טיפול בוויקטוזה להתפתחות סרטן הלבלב.

אולי עדיף ליתר ביטחון להפסיק את הטיפול בוויקטוזה?

ממש לא. הפסקת הטיפול עלולה לגרום לסוכרת לא מאוזנת, וכתוצאה מכך לפגיעה בכלי דם. המשמעות היא פגיעה בלב, בעיניים, בכליות ובגפיים. סיכון משמעותי נוסף הוא ירידה גם בתוחלת החיים וגם באיכות החיים.

הסיכון הזה - של פגיעה באיכות החיים ובתוחלת החיים כתוצאה מסוכרת לא מאוזנת הוא מוכח, ידוע וברור.​

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה בכללית ורופאת הבית של אתר כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

يرجى ملاحظة أنه تقدم معلومات شخصية حساسة في النموذج