חיפוש

dsdsdsd
מדידת לחץ דם - מגיל 20 ועד גיל 39

מדידת לחץ דם - מגיל 20 ועד גיל 39

בדיקת לחץ דם מיועדת לאבחן בעיקר לחץ דם גבוה - מצב שאם אינו מטופל עלול לפגוע באיברים חיוניים רבים ובהם הלב, המוח, הכליות והעיניים

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

בין גיל 20 לגיל 29 מומלץ למדוד לחץ דם פעם בחמש שנים - בהנחה שאין גורמי סיכון למחלת לב (עישון, סוכרת, היסטוריה משפחתית של לחץ דם גבוה, פרופיל שומנים גבוה בבדיקות דם, השמנה).

בין גיל 30 לגיל 39 מומלץ לעשות את המדידה פעם בשלוש שנים - בהנחה שאין גורמי סיכון למחלת לב.

אם יש גורמי סיכון למחלת לב - יש למדוד את לחץ הדם פעם בשנה, שכן לחץ דם גבוה הוא גורם סיכון משמעותי להתפתחות מחלות של הלב ושל כלי הדם כמו מחלת לב איסכמית ומחלה של כלי הדם הפריפריים.

הדרך הטובה ביותר למדוד את לחץ הדם היא בבית באמצעות מכשיר ביתי למדידת לחץ דם. יתרונה של הבדיקה בבית נובע מכך שהנבדקים רגועים, ולכן תוצאות הבדיקה אמינות. לעומת זאת בדיקה במרפאה מלוּוה לעיתים קרובות בהתרגשות מסוימת - מה שעלול להעלות את לחץ דם ולהניב תוצאה שאינה משקפת במדויק את המציאות.

מי שאין ברשותם מכשיר ביתי למדידת לחץ דם יכולים לעשות את הבדיקה במרפאה - אצל האחות או אצל אחד הרופאים במרפאה. חשוב להקפיד שהמדידה תיעשה לאחר רבע שעה של מנוחה ובישיבה ושהזרוע שבה נעשית המדידה מונחת על השולחן בגובה הלב. כן יש להקפיד לא לשתות משקאות המכילים קפאין ולא לעשן ברבע השעה שלפני המדידה (אלה מעלים את לחץ הדם).

כך מודדים לחץ דם בבית

במדידת לחץ דם מתקבלים שני ערכים: הערך הראשון (הגבוה מבין השניים) הוא של לחץ הדם הסיסטולי, דהיינו הלחץ שמפעיל הדם על העורקים בזמן ההתכווצות של חדרי הלב. הערך השני (הנמוך) הוא של לחץ הדם הדיאסטולי, דהיינו הלחץ שמפעיל הדם על העורקים בזמן ההרפיה של חדרי הלב.

ערכי לחץ דם של עד 120/80 נחשבים לתקינים אצל אנשים ללא מחלות רקע.

לחץ דם עדיין ייחשב נורמלי עד 129/84.

ערכים גבוליים יהיו עד 139/89

ערכים של 140/90 ויותר נחשבים ליתר לחץ דם.

ערכים שבין 129/84 ל־140/90 נחשבים למצב סיכון שעלול להתפתח בעתיד ליתר לחץ דם.

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש