חיפוש

dsdsdsd
מדידת לחץ דם מגיל 13 עד גיל 19

מדידת לחץ דם - מגיל 13 ועד גיל 19

לחץ דם גבוה נחשב שלא בצדק למחלה של אנשים מבוגרים בלבד. אומנם נדיר שאצל בני נוער מתפרצות מחלות שנובעות מיתר לחץ דם, אך טיפול בתופעה הזאת חיוני כדי למנוע תחלואה בגיל מאוחר יותר

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

מדידת לחץ הדם

בדיקת לחץ דם מיועדת לאבחן לחץ דם גבוה - מצב שאם אינו מטופל עלול לפגוע באיברים חיוניים רבים ובהם הלב, המוח, הכליות והעיניים.

מתי מומלץ למדוד את לחץ הדם?

בגילאים 19-13 מומלץ לעשות את הבדיקה לפחות פעם אחת - במיוחד אם אחד ההורים לוקה בלחץ דם גבוה מגיל צעיר. אם יש גורמי סיכון למחלת לב - עישון, סוכרת, היסטוריה משפחתית, פרופיל שומנים גבוה, השמנה - יש לעשות את הבדיקה פעם בשנה.

כיצד מודדים את לחץ הדם?

הדרך הטובה ביותר לבדוק את לחץ הדם היא בבית באמצעות מכשיר ביתי למדידת לחץ דם. יתרונה של הבדיקה בבית נובע מכך שהנבדקים רגועים, ולכן תוצאות הבדיקה אמינות. לעומת זאת בדיקה במרפאה מלוּוה לעיתים קרובות בהתרגשות מסוימת - מה שעלול להעלות את לחץ דם ולהניב תוצאה שאינה משקפת במדויק את המציאות.

מי שאין ברשותם מכשיר ביתי למדידת לחץ דם יכולים לעשות את הבדיקה במרפאה - אצל האחות או אצל אחד הרופאים במרפאה. חשוב להקפיד שהמדידה תיעשה לאחר רבע שעה של מנוחה ובישיבה ושהזרוע שבה נעשית המדידה מונחת על השולחן בגובה הלב. כן יש להקפיד לא לשתות משקאות המכילים קפאין ולא לעשן ברבע השעה שלפני המדידה (אלה מעלים את לחץ הדם).

מה מעלה בדיקת לחץ דם?

במדידת לחץ דם מתקבלים שני ערכים: הערך הראשון (הגבוה מבין השניים) הוא של לחץ הדם הסיסטולי, דהיינו הלחץ שמפעיל הדם על העורקים בזמן ההתכווצות של חדרי הלב. הערך השני (הנמוך) הוא של לחץ הדם הדיאסטולי, דהיינו הלחץ שמפעיל הדם על העורקים בזמן ההרפיה של חדרי הלב.

מהם ערכי הנורמה של לחץ דם?

ערכי לחץ דם של עד 120/80 נחשבים לתקינים אצל אנשים ללא מחלות רקע.

ערכים של 140/90 ויותר נחשבים ללחץ דם גבוה.

ערכים שבין 120/80 ל־140/90 נחשבים למצב סיכון שעלול להתפתח בעתיד ללחץ דם גבוה.

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית. היא מומחית ברפואת משפחה ומנחה את פורום בריאות המשפחה של אתר כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש