חיפוש

dsdsdsd
ספירת דם לתינוקות

ספירת דם - מהלידה עד גיל שנתיים

ספירת דם לתינוקות היא בדיקה שמומלץ לעשות אותה באופן שגרתי בגיל שנה ובגיל שנה וחצי. מטרת הבדיקה היא לבחון את מצבם של שלושה מרכיבים מרכזיים של הדם: תאי דם לבנים, תאי דם אדומים וטסיות. לכל אחד מהמרכיבים האלה בודקים כמה פרמטרים, המוסברים כאן בהרחבה

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

ספירת דם (CBC - Complete Blood Count)

הבדיקה הזאת מומלצת באופן שגרתי במקרים רבים. במונח "ספירת דם" נכלל, למעשה, מספר גדול של תת־בדיקות, שההסברים לכולן מפורטים בהמשך. הרופא עשוי לבקש ספירת דם של התינוק שלכם גם במסגרת בדיקות שגרה - פשוט כדי לוודא שהכול בסדר. מצבים נוספים שבהם נוהגים רופאי המשפחה והילדים להזמין ספירת דם: אצל נשים בהריון ולאחר לידה; אצל כולם - לפני ניתוח וכאשר מתעורר חשד לאנמיה ולמחלות דם; כדי לברר מהו מקורו של זיהום חיידקי או נגיפי. רופאים רבים ימליצו לבצע את הבדיקה במסגרת בדיקות שגרה.

כדוריות דם לבנות (WBC - White Blood Cells)

תאי הדם הלבנים (White Blood Cell) הם "החיילים הקטנים" של המערכת החיסונית בגוף הנלחמים בפולשים כמו חיידקים, נגיפים ותאים סרטניים. ישנם סוגים שונים תאי דם לבנים: אאוזינופילים, לימפוציטים, נויטרופילים, מונוציטים ובזופילים. כל אחד מהם "מתמחה" בנטרול זיהום שונה. לכן כשישנה עלייה באחד מהסוגים של תאי הדם הלבנים, ניתן לדעת איזה זיהום תקף את הגוף. לדוגמה: עלייה במספר הנויטרופילים מצביעה על כך שמקור הזיהום הוא חיידקים; עלייה במספר הלימפוציטים והמונוציטים מלמדת שנגיפים הם קרוב לוודאי מקור הזיהום. עלייה במספר האאוזינופילים והבזופילים מרמזת שמדובר כנראה באלרגיה או בזיהום שמקורו בטפילים.

מהם ערכי הנורמה?
17,000-6,000 תאים למיקרוליטר.

מהי המשמעות של ערכים שנמוכים מהנורמה?
המונח הרפואי של המצב הזה הוא לויקופניה, ומשמעותו היא שגורם כלשהו מדכא את המערכת החיסונית. אלה יכולים להיות חיידקים, נגיפים, תרופות או גידולים סרטניים. בקרב קבוצות אוכלוסייה מסוימות - למשל יוצאי תימן - ישנה נטייה ללויקופניה, בלי שתהיה לכך בהכרח משמעות רפואית. ההגדרה של המצב הזה היא לויקופניה אתנית.

מהי המשמעות של ערכים שגבוהים מהנורמה?
עלייה חריגה במספרן של כדוריות הדם הלבנות מצביעה לרוב על קיומו של זיהום. עלפי הסוג של כדוריות הדם הלבנות שבמספריהן נרשם גידול ניתן ללמוד מהו מקור הזיהום. אם הערכים גבוהים במידה קיצונית - מעל כמה עשרות אלפי תאים למיקרוליטר - יש לחשוד שמדובר בסרטן הדם (לוקמיה).

כדוריות דם אדומות (RBC - Red Blood Cells)

תאי הדם האדומים אחראים לקשירת החמצן בריאות, להובלתו לרקמות הגוף, לקליטת הפחמן הדו־חמצני מתאי הגוף ולאחר מכן לפליטתו בחזרה בריאות. המולקולה שנקשרת לחמצן נקראת המוגלובין. כל כדורית דם אדומה מכילה מספר רב של מולקולות המוגלובין.

מהם ערכי הנורמה?
5.4-3 מיליוני תאים במיקרוליטר

מהי המשמעות של ערכים שנמוכים מהנורמה?
ערכים נמוכים יכולים להצביע על אנמיה. זו עלולה להיגרם ממגוון רחב של סיבות ובהן:
• דימום
• ייצור מופחת של כדוריות דם בגלל מחלות של מוח העצם.
• ייצור מופחת בגלל חוסר בברזל, בחומצה פולית או בוויטמין B12  או בגלל מחלות המוליטיות.

מהי המשמעות של ערכים שגבוהים מהנורמה?
ערכים גבוהים יכולים להצביע על ייצור מוגבר של כדוריות אדומות (פוליציטמיה). תוצאות כאלה עשויות להצביע על כך שהנבדק מעשן או נחשף לעשן סיגריות או חולה במחלת ריאה או במחלה של מוח העצם. גם אצל אדם שסובל מהתייבשות נמצא שיעור גבוה של כדוריות אדומות דם. הסיבה: הריכוז שלהן בדם עולה ככל שנפח הנוזלים קטן. תוצאות דומות יכולות להתקבל בבדיקות דם שעושים לאנשים שגרים במקומות גבוהים שבהם החמצן באוויר דליל.

המוגלובין (HGB - Hemoglobin)

הבדיקה מלמדת אותנו על רמת ההמוגלובין בדם. ההמוגלובין הוא מולקולה שנמצאת בתוך תאי הדם האדומים. תפקידה הוא לשאת את החמצן מהריאות אל הרקמות בגוף ואת הפחמן הדו־חמצני מהרקמות לריאות.

מהם ערכי הנורמה?
14-10.5 מיליגרם לדציליטר.

מה עשויה להיות המשמעות של ערכים שנמוכים מהנורמה?
ערכים שנמוכים מהנורמה מצביעים לרוב על אנמיה. זו באה לידי ביטוי, בין היתר, בחולשה, בעייפות ובחיוורון. ישנן סיבות רבות לאנמיה:
• דימום.
• מחלות המוליטיות (מחלות הגורמות להרס של תאי הדם האדומים).
• חוסר בברזל, בחומצה פולית או בוויטמין B12.
• מחלות של מוח העצם.
• אצל נשים הרות רמת ההמוגלובין נמוכה מעט מהנורמה, אך מדובר בחלק מהשינויים הטבעיים שמתחוללים בתקופת ההריון.

מה עשויה להיות המשמעות של ערכים שגבוהים מהנורמה?
ערכים שגבוהים מהנורמה עשויים במקרים מסוימים להצביע על רמה גבוהה של תאי דם אדומים ועל המטוקריט גבוה - מצב רפואי שמכונה פוליציטמיה. יכולות להיות סיבות רבות למצב הזה: עישון, מחלת ריאה או מחלה של מוח העצם. גם אצל אדם שסובל מהתייבשות נמצא שיעור גבוה של כדוריות אדומות דם. הסיבה: הריכוז שלהן בדם עולה ככל שנפח הנוזלים קטן. תוצאות דומות יכולות להתקבל בבדיקות דם שעושים לאנשים שגרים במקומות גבוהים שבהם החמצן באוויר דליל.

המטוקריט - (HCT - Hematocrit)

הבדיקה הזאת מלמדת אותנו איזה נפח תופסים תאי הדם האדומים בדם.

מהם ערכי הנורמה?
32%-42%

מה עשויה להיות המשמעות של ערכים שנמוכים מהנורמה?
ערכים שנמוכים מהנורמה מצביעים לרוב על אנמיה. זו באה לידי ביטוי, בין היתר, בחולשה, בעייפות ובחיוורון. ישנן סיבות רבות לאנמיה:
• דימום.
• מחלות המוליטיות.
• חוסר בברזל, בחומצה פולית או בוויטמין B12.
• מחלות של מוח העצם.
• אצל נשים הרות רמת ההמוגלובין נמוכה מעט, אך מדובר בחלק מהשינויים הטבעיים שמתחוללים בתקופת ההריון.

מהי המשמעות של ערכים שגבוהים מהנורמה?
ערכים שגבוהים מהנורמה יכולים להצביע על פוליציטמיה (ריבוי תאי דם אדומים). מצב כזה מוצאים לרוב בקרב מעשנים, בקרב חולים במחלות ריאה ובקרב חולים במחלות של מוח העצם. ערכים גבוהים מתקבלים גם כתוצאה מהתייבשות, כיוון שאז עולה הריכוז של תאי הדם האדומים בדם. גם בקרב אנשים הגרים במקומות גבוהים, שבהם החמצן באוויר דליל, ניתן למצוא רמה גבוהה של המטוקריט.

טסיות (PLT - Platelets)

הטסיות אחראיות להיווצרותו של קריש הדם הראשוני, ובכך הן תורמות להפסקת הדימום במקרה של פציעה. באמצעות הבדיקה מבררים מהי רמת הטסיות בדם.

מהם ערכי הנורמה?
450,000-150,000 טסיות למיקרוליטר

מהי המשמעות של ערכים שנמוכים מהנורמה?
ערכים שנמוכים מהנורמה עלולים להעיד על ייצור מופחת של טסיות כתוצאה ממחלות שונות של מוח העצם או כתוצאה ממצבים שונים שבהם קיים דיכוי של מוח העצם. אפשרות אחרת היא שהטסיות נהרסות לאחר שנוצרו. להרס כזה עלולים לגרום נוגדנים שהגוף מייצר. במקרים שבהם רמת הטסיות נמוכה קיימת סכנה מוגברת לדימומים.

מהי המשמעות של ערכים שגבוהים מהנורמה?
ערכים שגבוהים מהנורמה עלולים להצביע על ייצור יתר של הטסיות במוח העצם. ייצור יתר כזה יכול לקרות בתגובה למצבים שונים ובהם דימום, אנמיה שמקורה בחוסר ברזל, תהליך דלקתי בגוף או מחלות של מוח העצם. אם מספר הטסיות עולה על מיליון, יש סכנה להיווצרות של קרישי דם, ומומלץ להתייעץ עם רופא המשפחה או עם רופאת המשפחה.
בחזרה למעלה

הנפח הממוצע של טסיות
(MPV - Mean Platelet Volume)

הבדיקה מלמדת אותנו מהו הנפח הממוצע של הטסיות. יש להדגיש: אם רמת הטסיות תקינה, לרוב אין משמעות לערך ה־MPV. במילים אחרות: גם אם ערך ה־MPV חורג מגבולות הנורמה, ניתן לראות בו לרוב ערך תקין - בתנאי שרמת הטסיות תקינה.

מתי מומלץ לעשות את הבדיקה?
כאשר מספר הטסיות נמוך.

מהם ערכי הנורמה?
9.5-6 פמטוליטר

מהי המשמעות של ערכים שגבוהים מהנורמה כשמספר הטסיות נמוך מהנורמה?
ערכים גבוהים של MPV עלולים להעיד על הרס של טסיות ועל היווצרות טסיות צעירות במקומן, גדולות יותר. חשוב להדגיש: אם שיעור הטסיות תקין, לרוב אין משמעות לערכי ה־MPV. במילים אחרות: גם אם ערכי ה־MPV חורגים מגבולות הנורמה ניתן לראות בהם לרוב ערכים תקינים - בתנאי שערך הטסיות תקין.

מהי המשמעות של ערכים שנמוכים מהנורמה כשמספר הטסיות נמוך מהנורמה?

ערכים נמוכים של MPV עלולים להעיד על ייצור לקוי של טסיות. חשוב להדגיש: אם שיעור הטסיות תקין, לרוב אין משמעות לערכי ה־MPV. במילים אחרות: גם אם ערכי ה־MPV חורגים מגבולות הנורמה ניתן לראות בהם לרוב ערכים תקינים - בתנאי שערך הטסיות תקין.

נפח כדוריות הדם
(MCV - Mean Cellular Volume)

הבדיקה מלמדת אותנו מהו הנפח הממוצע של תאי הדם האדומים. חשוב להדגיש: אם ערך ההמוגלובין (HGB) תקין, לרוב אין משמעות לערכי ה־MCV. במילים אחרות: גם אם ערכי ה־MCV חורגים מגבולות הנורמה ניתן לראות בהם לרוב ערכים תקינים - בתנאי שערך ההמוגלובין תקין.

מהם ערכי הנורמה?
88-72 פמטוליטר

מהי המשמעות של ערכי MCV שנמוכים מהנורמה כשערכי ההמוגלובין נמוכים גם הם מהנורמה?
כאשר ערכי ה־MCV נמוכים מהנורמה ובמקביל שיעור ההמוגלובין נמוך מהנורמה, מדובר באנמיה מיקרוציטית. זו נגרמת לרוב בשל מחסור בברזל. עם זאת ישנן סיבות נוספות - פחות שכיחות - לאנמיה הזאת. חשוב להדגיש: אם ערך ההמוגלובין (HGB) תקין, לרוב אין משמעות לערכי MCV נמוכים.

מהי המשמעות של ערכי MCV שגבוהים מהנורמה כשערכי ההמוגלובין נמוכים מהנורמה?
כאשר ערכי ה־MCV גבוהים מהנורמה ובמקביל שיעור ההמוגלובין נמוך מהנורמה, מדובר באנמיה מאקרוציטית. זו נגרמת לרוב בשל מחסור בחומצה פולית או בוויטמין B12. עם זאת ישנן סיבות נוספות - פחות שכיחות - לאנמיה הזאת. חשוב להדגיש: אם ערך ההמוגלובין (HGB) תקין, לרוב אין משמעות לערכי MCV גבוהים.

מהי המשמעות של ערכי MCV שנמצאים בטווח הנורמה כשערכי ההמוגלובין נמוכים מהנורמה?
כאשר ערכי ה־MCV נמצאים בטווח הנורמה, ואילו שיעור ההמוגלובין נמוך מהנורמה, מדובר באנמיה נורמוציטית. זו מצביעה לרוב על מחלה כרונית, למשל בתפקוד הכליות.

השיעור הממוצע של ההמוגלובין בתאים האדומים
(MCH - Mean Corpuscular Hemoglobin)

הריכוז הממוצע של ההמוגלובין בתאים האדומים
(MCHC - Mean Cell Hemoglobin Concentration)

הבדיקות מלמדות אותנו על כמות ההמוגלובין בתאי הדם האדומים. יש להדגיש: אם ערך ההמוגלובין (HGB) תקין, לרוב אין משמעות לערכי ה־MCH או ה־MCHC. במילים אחרות: גם אם ערכי ה־MCH או ה־MCHC חורגים מגבולות הנורמה, ניתן לראות בהם לרוב ערכים תקינים - בתנאי שערך ההמוגלובין תקין.

מהם ערכי הנורמה ל־MCH?
30-24 פיקוגרם.

מהם ערכי הנורמה ל־MCHC?
36-32 גרם לדציליטר.

מהי המשמעות של ערכי MCH ו־MCHC שנמוכים מהנורמה כשערכי ההמוגלובין נמוכים מהנורמה?
ערכים קטנים מהנורמה מעידים שהתאים האדומים הם היפוכרומיים. הדבר עשוי להצביע על אנמיה שמקורה בחוסר ברזל. חשוב להדגיש: אם ערך ההמוגלובין (HGB) תקין, לרוב אין משמעות לערכי MCH ו־MCHC נמוכים.

מהי המשמעות של ערכי MCH ו־MCHC שגבוהים מהנורמה כשערכי ההמוגלובין נמוכים מהנורמה?
ערכי MCH ו־MCHC גבוהים מהנורמה מעידים שהתאים האדומים הם היפרכרומיים. הדבר עשוי להצביע על חסר בוויטמין B12 או בחומצה פולית. חשוב להדגיש: אם ערך ההמוגלובין (HGB) תקין, לרוב אין משמעות לערכי MCH ו־MCHC גבוהים.

מהי המשמעות של ערכי MCH ו־MCHC שנמצאים בטווח הנורמה כשערכי ההמוגלובין נמוכים מהנורמה?
ערכי MCH ו־MCHC שהם בטווח הנורמה מעידים שהתאים האדומים הם נורמוכרומיים. אם במקביל ערך ההמוגלובין נמוך מהנורמה, עשוי הדבר להצביע על מחלות כרוניות, על דימומים, על אנמיה המוליטית או על אנמיה אפלסטית. חשוב להדגיש: אם ערך ההמוגלובין (HGB) תקין, לרוב אין משמעות לערכי MCH ו־MCHC נורמליים.

השונות בנפח תאי הדם האדומים
(RDW - Red Cell Distribution Width)

הבדיקה מלמדת אותנו עד כמה שונים תאי הדם האדומים אלה מאלה בנפח שלהם. במקרה של אנמיה עשויה מידת השונות לסייע לרופא או לרופאה להבין מהו מקורה. אולם אם ערך ההמוגלובין (HGB) תקין, לרוב אין משמעות לערכי ה־RDW. במילים אחרות: גם אם ערכי ה־RDW חורגים מגבולות הנורמה, ניתן לראות בהם לרוב ערכים תקינים - בתנאי שערך ההמוגלובין תקין.

מתי מומלץ לעשות את הבדיקה?
את הבדיקה מומלץ לבצע רק אם שיעור ההמוגלובין נמוך (אנמיה).

מהם ערכי הנורמה?
11.5%-16%

מהי המשמעות של ערכים שנמוכים מהנורמה?
ערכים נמוכים מצביעים על כך שהכדוריות הן ברובן בעלות נפח דומה. אנמיה שמלוּוה ב־RDW נמוך מצביעה על בעיה המטולוגית: מחלות המוליטיות, פגם בייצור ההמוגלובין כגון תלסמיה או מחלות של מוח העצם הגורמות לייצור מופחת של כדוריות אדומות.

מהי המשמעות של ערכים שגבוהים מהנורמה?
ערכים גבוהים מצביעים על כך שהפער בין נפחי הכדוריות האדומות גדול מהנורמה. אנמיה שאליה מתלווהRDW  גבוה מצביעה על ניסיון של הגוף להתגבר על האנמיה. הסבר: כדי להתגבר על האנמיה משחרר הגוף לדם תאים אדומים צעירים שבאופן טבעי גדולים יותר מתאים אדומים בוגרים. אם אין אנמיה, משחרר הגוף את התאים האדומים רק לאחר שהתבגרו וקטנו, ואז אין פער כל כך גדול בין נפחי התאים.

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש