חיפוש

dsdsdsd
בדיקות שיניים לילדים עד גיל 6

בדיקת שיניים - מגיל שנתיים ועד גיל 6

בבדיקה שגרתית מחפש רופא השיניים סימנים לעששת. כמו כן הוא בודק את ריריות הפה (הלחיים, השפתיים, החך והלשון) ומחפש סימנים למחלות במערכת התמיכה של השן - בעיקר מחלות חניכיים (מחלות פריודונטליות)

ד"ר נפתלי ברזניאק

ד"ר נפתלי ברזניאק

מתי מומלץ לבדוק את שיני הילדים ומה בודק רופא השיניים?

אם אין גורמי סיכון, מומלץ לבקר אצל רופא שיניים לילדים אחת לחצי שנה. גורמי הסיכון כוללים, בין היתר, נטייה לעששת, צריכה מוגברת של מאכלים עתירי סוכרים, מחלות שונות של הפה, הקרנות לאזור הפנים ותרופות מסוימות. כל אלה עלולים להגדיל את הסיכון לעששת. כשיש גורמי סיכון, ייתכן שיש להגדיל את תדירות הבדיקות בהתאם להמלצת רופא השיניים.

בקבוצת הגיל הזאת לא תמיד זוכים לשיתוף פעולה מלא של הנבדק עם רופא השיניים, ולכן נעשית הבדיקה בשעה שהתינוק יושב על הברכיים של אחד מהוריו. היחס לרפואת השיניים נרכש בשנותיו הראשונות של הילד - בבדיקות התקופתיות ובטיפולי המניעה. בדיקה בגיל הרך שמתנהלת בנועם ובאווירה טובה רוכשת את אמונו של הילד, והופכת אותו ברבות השנים למטופל מבוגר בעל גישה חיובית לרפואת שיניים ולטיפולי השיניים ומחזקת אצלו את ההרגלים לשמירת בריאותו בכלל ולשמירה על בריאות שיניו בפרט.

בבדיקה שגרתית בודק הרופא את החניכיים ואת המשטחים הנראים של השיניים כדי לחפש סימני עששת. הוא בודק גם את ריריות הפה (הלחיים, השפתיים, החך והלשון). הבדיקה כוללת לעיתים גם צילום נשך שמאפשר לרופא לראות אם יש עששת במשטחים שבהם באות השיניים במגע זו עם זו. כמו כן מצלם הרופא את החותכות העליונות כדי לחפש שן עודפת (תופעה שהיא שכיחה למדי).

בכל בדיקת שגרה גם מחפש רופא השיניים סימנים למחלות במערכת התמיכה של השן. מדובר בעיקר במחלות חניכיים (מחלות פריודונטליות).

אצל השיננית מומלץ לבקר אחת לחצי שנה. השיננית מנקה היטב את משטחי השיניים, מסלקת אבנית ומחזקת את זגוגית השן בעזרת משחות וג'לים המכילים פלואוריד.

​לקוחות כללית מושלם ופלטינום?

אתם זכאים לבדיקת שיניים וטיפול שיננית חינם! לחצו כאן לפרטים

האם יש צורך בצילומי רנטגן?

צילומי רנטגן הם כלי עזר חשוב לרופא השיניים. הם נעשים לפי שיקול דעתו של רופא השיניים ולפי הממצאים האחרים המתגלים בעת הבדיקה. ללא צילומים הוא עלול שלא לגלות בעיות רפואיות רבות או שהוא עלול לגלות אותן רק לאחר שהחריפו מאוד. רופא שיניים לילדים נעזר בצילומים כדי לאבחן חורים בשיניים (עששת), לסקור את השיניים בעת בקיעתן, לאבחן בעיות בעצם, להעריך תוצאות חבלה בשיניים ולברר אם יהיה צורך בעתיד ליישר את השיניים. במילים אחרות: בעזרת צילומים יכול הרופא לאבחן בעיות שלא התגלו בבדיקה קלינית רגילה ולטפל בהן.

אם בעיות בשיניים מתגלות ומטופלות בשלב מוקדם, הטיפול נוח יותר לילד, ועלותו נמוכה יותר.

המיתוס על השיניים הנשירות ("שיני החלב")

הורים רבים מזניחים את הטיפול בשיני החלב של ילדיהם בנימוק שהן עתידות בלאו הכי לנשור, ואת מקומן יתפסו השיניים הקבועות ("שיני הבשר"). זוהי תפיסה מוטעית לחלוטין. ישנן שש סיבות מרכזיות שבגללן מומלץ להורים לשמור על בריאות שיני החלב של ילדיהם:

1. עששת שאינה מטופלת בשיני החלב עלולה להתפתח לזיהום בלסתות שיפגע בשיניים הקבועות של הילדים.

2. שיני חלב בריאות מאפשרות לעיסה תקינה של האוכל. ללעיסה חשיבות רבה בעיכול המזון.

3. שיניים בריאות שומרות מקום לשיניים הקבועות ויכולות לנווט את צמיחתן למקום הנכון.

4. שיניים בריאות חשובות להתפתחותם התקינה של העצמות ושל השרירים בלסת.

5. לשיניים הנשירות יש חשיבות רבה בהתפתחות הדיבור.

6. שיניים בריאות תורמות למראה האסתטי של הפעוט, לדימוי העצמי שלו ומעלות את ביטחונו העצמי.

ד"ר נפתלי ברזניאק הוא רופא כללי, רופא שיניים, מומחה ביישור שיניים וברפואת שיניים ומשמש היועץ הראשי של כללית סמייל בתחום האורתודונטיה (יישור שיניים). הוא מנהל את מחלקת ההתמחות באורתודונטיה במרכז לרפואת שיניים של צה"ל בתל־השומר והיה בעבר יו"ר האגודה הישראלית לאורתודונטיה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש