חיפוש

dsdsdsd
ילדה חייכנית מחזיקה מברשת שיניים ענקית

בדיקת שיניים: מהלידה ועד גיל 18

מתי צריך לבדוק את שיני הילדים? אילו מחלות שיניים בודק הרופא? מתי מומלץ לבקר אצל שיננית? ומדוע מומלץ לשמור גם על בריאות שיני החלב. המומחית של כללית סמייל מסבירה

ד"ר רולי ברקוביץ

ד"ר רולי ברקוביץ'

גילי 2-0 שנים

מדוע כדאי לעשות בדיקת שיניים בגיל הרך?
מומלץ לקחת את הילד לתור ראשון אצל רופא שיניים לילדים עם בקיעת השן הראשונה או בגיל שנה. התור אצל רופא השיניים לילדים בקבוצת הגיל הזאת מיועד לבדיקת התפתחותו התקינה של חלל הפה, לצמיחה תקינה של השיניים, לבדיקת איכות השיניים שכבר בקעו ולבדיקת הרקמות הרכות בפה (לשון, שפתיים, חניכיים, חיך וכדומה).

הבדיקה הזאת היא גם הזדמנות מצוינת לשיחה עם ההורים על גורמי הסיכון לעששת (חורים בשיניים) ועל הדרכים למנוע אותה. רופא השיניים יעניק הדרכה להורים ולפעוט על הרגלי אכילה נכונים, ועל שמירה על ההיגיינה האוראלית.

הרופא בודק את הפנים (למשל, כדי לגלות בעיות במבנה הלסת), את חלל הפה, את השיניים ואת החניכיים. אם הוא מזהה סיכון מוגבר לעששת, הוא מתחיל כבר בשלב זה לבצע טיפולי מניעה הכוללים הנחת לכות פלואוריד על משטחי השיניים וממליץ על משחות שיניים עם ריכוז פלואוריד מתאים לרמת הסיכון.

לאחר הבדיקה הראשונה מומלץ לבוא לבדיקה תקופתית אחת לחצי שנה. בקבוצת הגיל הזאת לא תמיד זוכים לשיתוף פעולה מלא של הנבדק עם רופא השיניים, ולכן עושים את הבדיקה בשעה שהתינוק יושב על הברכיים של אחד מהוריו.

ביסוס "בית דנטלי" וקשר רופא-ילד-הורה
הגעה מוקדמת לרופא השיניים מפתחת קשר בין הילד, ההורה והרופא. הרופא מלווה את הילד במהלך הגדילה, מתאים ומכוון את ההתנהלות בבית לשמירה על השיניים בכל ההיבטים.

כמו דברים רבים אחרים גם היחס לרפואת השיניים נרכש בשנותיו הראשונות של הילד - בבדיקות התקופתיות ובטיפולי המניעה.

הפעוט לומד להכיר את רופא השיניים ואת צוות המרפאה בנסיבות רגועות ולא כאשר הוא סובל מכאבים. בדיקה בגיל הרך שמתנהלת בנועם ובאווירה טובה עוזרץ לבסס את האמון של הילד, והופכת אותו עם השנים למטופל מבוגר בעל גישה חיובית לרפואת שיניים ולטיפולי השיניים ומחזקת אצלו את ההרגלים לשמירת בריאותו בכלל ולשמירה על בריאות שיניו בפרט. נוסף על כך, במידה ובעתיד יצטרך טיפול, הפעוט יסמוך על הרופא ויחשוש פחות.

סרטון - ביקור ראשון במרפאת השיניים

​לקוחות כללית מושלם ופלטינום?

אתם זכאים לבדיקת שיניים וטיפול שיננית חינם! לחצו כאן לפרטים

האם יש צורך בצילומי רנטגן?
צילומי רנטגן הם כלי עזר חשוב לרופא השיניים. הם נעשים לפי שיקול דעתו של רופא השיניים ולפי הממצאים האחרים המתגלים בעת הבדיקה. ללא צילומים הוא עלול שלא לגלות בעיות רפואיות רבות או שהוא עלול לגלות אותן רק לאחר שהחריפו מאוד.

רופא שיניים לילדים נעזר בצילומים כדי לאבחן חורים, לסקור את השיניים בעת בקיעתן, לאבחן בעיות בעצם, ולהעריך תוצאות חבלה בשיניים. במילים אחרות: בעזרת צילומים יכול הרופא לאבחן מקרים שלא התגלו בבדיקה קלינית רגילה ולטפל בהם.

אם בעיות בשיניים מתגלות ומטופלות בשלב מוקדם, הטיפול נוח יותר לילד ועלותו נמוכה יותר.

​כבר מהשן הראשונה – איך מטפלים בשיניים של הילדים?

המדריך המלא לבריאות השיניים לילדים – מהלידה ועד גיל 18

Artboard-min.png

גילי 6-2 שנים

מתי מומלץ לבדוק את שיני הילדים ומה בודק רופא השיניים?
מומלץ לבקר אצל רופא שיניים לילדים אחת לחצי שנה.

גורמי הסיכון לעששת כוללים בין היתר: נטייה לעששת, צריכה מוגברת של מאכלים עתירי סוכרים, מחלות שונות של הפה, הקרנות לאזור הפנים ותרופות מסוימות. כשיש גורמי סיכון, ייתכן שיש להגדיל את תדירות הבדיקות בהתאם להמלצת רופא השיניים.

בקבוצת הגיל הזאת לא תמיד זוכים לשיתוף פעולה מלא של הנבדק עם רופא השיניים, ולכן עושים את הבדיקה בשעה שהתינוק יושב על הברכיים של אחד מהוריו.

היחס לרפואת השיניים נרכש בשנותיו הראשונות של הילד - בבדיקות התקופתיות ובטיפולי המניעה. בדיקה בגיל הרך שמתנהלת בנועם ובאווירה טובה רוכשת את אמונו של הילד, והופכת אותו ברבות השנים למטופל מבוגר בעל גישה חיובית לרפואת שיניים ולטיפולי השיניים ומחזקת אצלו את ההרגלים לשמירת בריאותו בכלל ולשמירה על בריאות שיניו בפרט.

בבדיקה שגרתית בודק הרופא את החניכיים ואת המשטחים הנראים של השיניים כדי לחפש סימני עששת. הוא בודק גם את ריריות הפה (הלחיים, השפתיים, החך והלשון). הבדיקה כוללת לעיתים גם צילום נשך שמאפשר לרופא לראות אם יש עששת במשטחים שבהם באות השיניים במגע זו עם זו.

בכל בדיקת שגרה גם מחפש רופא השיניים סימנים למחלות במערכת התמיכה של השן. מדובר בעיקר במחלות חניכיים (מחלות פריודונטליות).

לפי רמת הסיכון לעששת, מבצע לרוב רופא השיניים גם טיפול מניעתי הכולל הנחת לכות המכילות פלואוריד לשם מניעת עששת או עצירת מוקדי עששת התחלתיים.

המיתוס על השיניים הנשירות ("שיני החלב")
הורים רבים מזניחים את הטיפול בשיני החלב של ילדיהם בנימוק שהן עתידות בלאו הכי לנשור, ואת מקומן יתפסו השיניים הקבועות. זוהי תפיסה מוטעית לחלוטין. ישנן 7 סיבות מרכזיות שבגללן מומלץ להורים לשמור על בריאות שיני החלב של ילדיהם:

1. עששת שאינה מטופלת בשיני החלב עלולה להתפתח לזיהום בלסתות שיפגע בשיניים הקבועות של הילדים.

2. שיני חלב בריאות מאפשרות לעיסה תקינה של האוכל. ללעיסה חשיבות רבה בעיכול המזון.

3. שיניים בריאות שומרות מקום לשיניים הקבועות ויכולות לנווט את צמיחתן למקום הנכון.

4. שיניים בריאות חשובות להתפתחותם התקינה של העצמות ושל השרירים בלסת.

5. לשיניים הנשירות יש חשיבות רבה בהתפתחות הדיבור.

6. שיניים בריאות תורמות למראה האסתטי של הפעוט, לדימוי העצמי שלו ומעלות את ביטחונו העצמי.

7. עששת שלא מטפלים בה עלולה להתפתח לזיהום בלסתות שיכול להחמיר ולערב רקמות נוספות של כל אזור הפנים ואף להתפשט ולגרום לדלקות בכרום המוח.

​עששת אצל ילדים

איך נמנעים ממחלת השיניים שתוקפת כל ילד שני
220198537.jpg

גילי 12-7 שנים

מתי מומלץ ללכת לבדיקת שיניים, ומה בודק רופא השיניים לילדים?

מומלץ לבקר אצל רופא שיניים לילדים אחת לחצי שנה. גורמי הסיכון המגבירים את הסיכון לעששת כוללים, בין היתר, נטייה לעששת, צריכה מוגברת של מאכלים עתירי סוכרים, מחלות שונות של הפה, הקרנות לאזור הפנים ותרופות מסוימות.

כשיש גורמי סיכון, עשוי רופא השיניים להמליץ שבדיקות השגרה ייערכו לעיתים קרובות יותר.

בבדיקה שגרתית בודק הרופא את החניכיים ואת המשטחים הנראים של השיניים כדי לחפש סימני עששת. הוא בודק גם את ריריות הפה (הלחיים, השפתיים, החך והלשון). הבדיקה כוללת לעיתים גם צילום נשך שמאפשר לרופא לראות אם יש עששת במשטחים שבהם באות השיניים במגע זו עם זו. הרופא גם מצלם את החותכות העליונות.

בכל בדיקת שגרה גם מחפש רופא השיניים סימנים למחלות במערכת התמיכה של השן. מדובר בעיקר במחלות חניכיים (מחלות פריודונטליות).

בגיל 7 או 8 מומלץ (לפי הנחיית רופא השיניים) להיבדק לראשונה אצל מומחה ליישור שיניים נוסף על בדיקות השגרה אצל רופא השיניים.

בין גיל 10 לגיל 12, אם רופא השיניים מאבחן בעיות סגר או בעיות במנח השיניים, מומלץ להיבדק שוב אצל מומחה ליישור שיניים נוסף על בדיקות השגרה אצל רופא השיניים.

אצל השיננית מומלץ לבקר אחת לחצי שנה. היא מנקה היטב את משטחי השיניים, מסלקת אבנית ומחזקת את זגוגית השן בעזרת משחות וג'לים המכילים פלואוריד.

טיפול אצל שיננית – כל מה שצריך לדעת

גילי 18-12 שנים

מומלץ לבקר אצל רופא שיניים לילדים אחת לחצי שנה. גורמי הסיכון המגבירים את הסיכון לעששת ולמחלות חניכיים כוללים, בין היתר, נטייה לעששת, צריכה מוגברת של מאכלים עתירי סוכרים, מחלות שונות של הפה, הקרנות לאזור הפנים ותרופות מסוימות וסמכים המודבקים על השיניים כחלק מתהליך יישור שיניים הנפוץ בגילאים אלו. כשיש גורמי סיכון, עשוי רופא השיניים להמליץ שבדיקות השגרה ייערכו לעיתים קרובות יותר.

​זה מגיע לכם!

טיפולי שיניים חינם עד גיל 18

1044744067.jpg

בבדיקה שגרתית בודק הרופא את החניכיים ואת המשטחים הנראים של השיניים כדי לחפש סימני עששת. הוא בודק גם את ריריות הפה (הלחיים, השפתיים, החך והלשון). הבדיקה כוללת לעיתים גם צילום נשך שמאפשר לרופא לראות אם יש עששת במשטחים שבהם באות השיניים במגע זו עם זו.

בכל בדיקת שגרה גם מחפש רופא השיניים סימנים למחלות במערכת התמיכה של השן. מדובר בעיקר במחלות חניכיים (מחלות פריודונטליות).

אצל השיננית מומלץ לבקר אחת לחצי שנה. השיננית מנקה היטב את משטחי השיניים, מסלקת אבנית ומחזקת את זגוגית השן בעזרת משחות וג'לים המכילים פלואוריד.

 

ד"ר רולי ברקוביץ' היא מומחית ברפואת שיניים לילדים ואחראית תחום רפואת השיניים לילדים בכללית סמייל

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש