חיפוש

dsdsdsd
מה עושים בניתוח גלאוקומה בעניים והאם יש תופעות לוואי

ניתוח גלאוקומה - מידע למנותחים

מה עושים בניתוח גלאוקומה? מה מרגישים במהלכו ואיך מרגישים אחריו? האם יהיו עליי הגבלות לאחר הניתוח ומהן התוצאות החיוביות שצפויות? האם עלולות להיות לניתוח תופעות לוואי שליליות? מדריך

ד"ר ענת רובינסון

ד"ר ענת רובינסון

מהי גלאוקומה ומה עושים בניתוח גלאוקומה?

גלאוקומה היא מחלה שבה ניזוק עצב הראייה כתוצאה מלחץ תוך־עיני גבוה. בניתוח גלאוקומה יוצרים בעין מערכת חלופית לניקוז נוזלים כדי לנקז נוזלים מתוך גלגל העין ובכך להוריד את הלחץ התוך־עיני ולהחזירו לרמה רגילה.

מהו לחץ תוך־עיני?

בעין בריאה קיימת מערכת לניקוז נוזלים ששומרת על לחץ נורמלי בתוך גלגל העין. אצל חולי גלאוקומה נפגעת המערכת המנקזת את הנוזלים מגלגל העין, וכתוצאה מכך עולה הלחץ התוך־עיני וחורג מהנורמה.

הלחץ הזה - אם אינו מטופל - גורם נזק בלתי הפיך לעצב הראייה. גלאוקומה עלולה לגרום בסופו של דבר לעיוורון מוחלט.

האם גלאוקומה היא מחלה של זקנים בלבד?

לא. גלאוקומה שכיחה יותר בגיל המבוגר, אך מדובר במחלה שיש לה רקע תורשתי, ולכן היא יכולה להופיע בכל גיל - גם בתינוקות.

האם גלאוקומה קשורה למחלות אחרות כמו סוכרת?

לא.

האם יש טיפולים אחרים לגלאוקומה חוץ מניתוח?

יש. ניתן לטפל בגלאוקומה גם בתרופות ובקרני לייזר. אך אם הטיפולים האלה אינם מצליחים להוריד את הלחץ התוך־עיני לרמה נמוכה מספיק שתמנע את הפגיעה בעצב הראייה, יש לעשות ניתוח גלאוקומה.

אילו הכנות עליי לעשות לקראת הניתוח?

ההכנות כוללות בדיקת עיניים מלאה אצל הרופא המנתח ופגישה עם רופא המשפחה כדי לעדכן אותו על ניתוח הגלאוקומה הצפוי לך וכדי לקבל ממנו סיכום של כל הבעיות הרפואיות שיש לך ורשימה של כל התרופות הקבועות שלך. את סיכום המצב הרפואי ואת הרשימה של תרופות הקבע מביאים לרופא המנתח.

יש להפסיק נטילת תרופות נוגדות קרישה לפחות שבוע לפני הניתוח. נוסף על כך יש להתכונן לתקופת החלמה בת כארבעה שבועות שבה אסור לעשות מאמץ פיזי ואסור להיחשף לאבק או ללכלוך.

הרדמה - כל מה שחשוב לדעת

מהי הרדמה?

הרדמה היא אמצעי למניעת כאבים בעת ניתוח באמצעות מתן חומרים שמורידים את סף הכאב, מרגיעים ומשתקים את תנועת השרירים. בצורה הזאת מבטיחים שלא מרגישים כל כאב במהלך הניתוח.

באיזו שיטה ירדימו אותי?

ניתוח גלאוקומה נעשה לרוב בהרדמה מקומית של אזור העין. משמעות הדבר היא שאין חשים דבר בשעת הניתוח, אך נשארים במהלכו ערים. ניתוח גלאוקומה בהרדמה מלאה עושים בדרך כלל רק לילדים ובמקרים חריגים גם למבוגרים שלא ניתן לנתחם בהרדמה מקומית.

מה חשוב לספר לרופא המרדים?

ככלל, אין רופא מרדים בניתוחי גלאוקומה הנעשים בהרדמה מקומית. המנתח אחראי להרדמה, ויש לספר לו לפני הניתוח על רגישות לתרופות ועל קיומן של מחלות מערכתיות.

ואם הניתוח נעשה בהרדמה מלאה?

במקרה כזה יש לספר לרופא המרדים כל פרט חשוב מההיסטוריה הרפואית: על מחלות ועל ניתוחים שהיו בעבר, על תרופות שנוטלים ועל רגישות לתרופות.

במקרה של הרדמה מלאה, האם אפגש עם הרופא המרדים?

כן. כמה ימים לפני הניתוח יבדוק אותך הרופא המרדים במרפאת טרום הרדמה. זה הזמן גם לשאול אותו על כל נושא שמטריד אותך בקשר להרדמה. אנשים רבים חוששים מההרדמה לניתוח. הרופא המרדים יוכל לענות לך על כל שאלה בנושא הזה ולהפיג את החששות שיש לך. ממש לפני הניתוח יבדוק אותך הרופא המרדים פעם נוספת.

אם מפחדים לעבור ניתוח גלאוקומה בהרדמה מקומית - אפשר לבחור בהרדמה כללית?

אפשר להתייעץ על הנושא הזה עם הרופא המנתח זמן מה לפני מועד הניתוח (לא ביום הניתוח עצמו) - וחשוב לעשות זאת.

 

מה יעשו לי בניתוח?

קיימים שלושה סוגי ניתוחים לטיפול בגלאוקומה:

ניתוח פילטרציה (Trabeculectomy)
זהו הטיפול הכירורגי השכיח ביותר. במהלכו יוצר המנתח נתיב עוקף למערכת הסתומה, ודרכו מנוקזים הנוזלים אל מחוץ לעין. שיעורי ההצלחה בניתוח הזה גבוהים ועומדים בממוצע על יותר מ־85%. השימוש בתרופות שמעכבות הצטלקות תוך כדי הניתוח ואחריו (כמו FU 5 או Mytomicin-C) משפר את שיעור ההצלחה בטווח הרחוק.

עם זאת, לשימוש בתרופות האלה יש לעיתים קרובות תופעות לוואי, ולכן רוב המנתחים משתמשים בהן רק במקרים קשים או חוזרים של גלאוקומה, כשהסיכון לכישלון הניתוח עקב הצטלקות הוא גבוה יותר. השימוש בתפרים משתחררים (שאותם קל לשחרר לאחר הניתוח) בניתוח הזה מעלה אף הוא את שיעור ההצלחות ומפחית את שיעור הסיבוכים.

ניתוח להשתלת צינורית ניקוז
במקרי גלאוקומה קשים עושים ניתוח שבו משתילים צינורית ניקוז. קיימים כמה סוגים של צינוריות ניקוז, ואת ההחלטה באיזו צינורית להשתמש מקבל הרופא המנתח.

ניתוח הקפאה (קריותרפיה)
במקרי גלאוקומה קשים במיוחד עושים לעיתים ניתוח שבו הורסים באמצעות הקפאה (קריותרפיה) את האיבר שמייצר את נוזלי העין. הניתוח הזה הוא לרוב האופציה האחרונה להורדת הלחץ התוך־עיני לאחר שכשלו המאמצים להשיג זאת באמצעות הניתוחים האחרים.

כמה זמן נמשך ניתוח גלאוקומה?

כל אחד משלושת סוגי הניתוחים נמשך כ־30 דקות, אך התהליך כולו - מרגע הקבלה לניתוח, דרך ההכנות ועד לשחרור הביתה - נמשך כארבע שעות. לאחר הניתוח אין לרוב צורך באשפוז. המנותחים עוזבים בדרך כלל את בית החולים כמה שעות לאחר הניתוח.

האם יתייעצו איתי בנוגע לסוג הניתוח שיעשו לי?

כן. בפגישות שלפני הניתוח המנתח ישוחח איתך ויחליט איתך מה סוג הניתוח המתאים לך.

האם ניתן לשלב ניתוח קטרקט עם ניתוח גלאוקומה?

חלק מהמנותחים הזקוקים לניתוח גלאוקומה סובלים גם מקטרקט. במקרים כאלה ניתן לשלב את הטיפול בשתי המחלות בניתוח אחד. בניתוח קטרקט מוציאים את העדשה העכורה מהעין, משתילים עדשה תוך־עינית מלאכותית ובהמשך יוצרים את מערכת הניקוז החלופית של הנוזלים מהעין החוצה. בדרך הזאת ניתן לפתור למנותח שתי בעיות בניתוח אחד.

איך ארגיש אחרי הניתוח?

בשעות הראשונות שלאחר הניתוח ייתכנו כאבים קלים, ובשבועיים הראשונים צפוי גם טשטוש ראייה, אך זה יחלוף בהדרגה, כאשר הלחץ התוך־עיני יתייצב.

האם יהיו עליי הגבלות לאחר הניתוח?

כן. בארבעת השבועות שלאחר הניתוח אסור לך לעשות מאמץ פיזי ואסור להיחשף לאבק או ללכלוך.

מהן התוצאות החיוביות שלהן אוכל לצפות מהניתוח?

לאחר הניתוח ירד הלחץ התוך־עיני ויתייצב בהדרגה. בעקבות השינויים בלחץ התוך־עיני בתקופה שלאחר הניתוח יכול להופיע טשטוש ראייה זמני, אך הוא בדרך כלל הוא חולף בהדרגה עם התייצבות הלחץ.

האם עלולות להיות לניתוח תופעות לוואי שליליות?

כמו בכל ניתוח, גם לניתוח גלאוקומה יכולים להתלוות סיבוכים, אך בטכניקה המתקדמת שבה מנתחים היום שכיחותם נמוכה ביותר. ברוב הסיבוכים - במהלך הניתוח או לאחריו - ניתן לטפל. הסיבוכים השכיחים ביותר הם:

1. טשטוש ראייה זמני.

2. לחץ תוך־עיני לא יציב - גבוה מדי או נמוך מדי במשך שבוע־שבועיים.

3. תחושת אי־נוחות בעין עד להוצאת התפרים.

4. במקרים נדירים - זיהום או דימום לאחר הניתוח.

מה עליי לעשות לאחר שחרורי מבית החולים?

1. למחרת הניתוח יש להתייצב לביקורת אצל הרופא המנתח.

2. יש להזליף מדי יום טיפות עיניים בהתאם להנחיית המנתח.

3. חשוב להימנע ממאמץ גופני וממגע עם לכלוך במשך כמה שבועות. עם זאת ניתן לחזור לשגרת היום־יום בהתאם להוראות המנתח.

5. חשוב לזכור שהמעקב שלאחר ניתוח הגלאוקומה חשוב לא פחות מהניתוח עצמו.

מתי "אחזור לעצמי"?

לרוב, בתוך יום או יומיים, אך חדות הראייה תתייצב לרוב רק אחרי שבוע עד שבועיים.

אילו זכויות מגיעות לי לאחר ניתוח גלאוקומה?

מגיעים לך "ימי מחלה" בהתאם לקביעת הרופא המטפל.

ד"ר ענת רובינסון היא רופאת עיניים בכירה, מנתחת ומנהלת מרפאות העיניים במרכז הרפואי רבין, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש