חיפוש

dsdsdsd
דכדוך בימים הראשונים לאחר הלידה

אהבת אם: לפעמים זה לוקח זמן

את עדיין לא מאוהבת בתינוק שלך? את לא לבד: 50 עד 80 אחוז מהאמהות נתקפות בדכדוך בימים הראשונים לאחר הלידה. זה ממש לא אומר שלא תהיי אמא טובה

ד"ר ליאת הולר־הררי

ד"ר ליאת הולר הררי

​הרגע המאושר סוף כל סוף הגיע. הלידה הסתיימה, התינוק נושם את נשימותיו הראשונות ועל פי המיתוס המקובל, כבר בחדר הלידה את אמורה מיד להתאהב בו.

בעצם, למה לא?

התאהבות ממבט ראשון  אכן מתרחשת לעתים בחדר הלידה, אבל לא תמיד. בדרך כלל ההתקשרות לתינוק היא תולדה של תהליך שכרוך בזמן. אחרי הלידה, את יכולה לחוות מגוון של רגשות: מאהבה גדולה ועד חוסר עניין.

יש אמהות שמרגישות כל־כך עייפות ומותשות ממאמץ הלידה, עד שאינן פנויות לקלוט ולעכל מה מה עובר עליהן. אמהות מספרות שאחרי הלידה הן רצו רק לנוח, ושיעזבו אותן בשקט. אחרות מספרות שהביטו בתינוק הזעיר והתקשו להתחבר לתחושה שזהו התינוק שלהן. תחושות של דאגה, אחריות גדולה וכבדה וחששות יכולות גם הן להופיע.

האם "חוסר עניין ראשוני" רומז על מערכת היחסים הצפויה?

ממש לא. מהירות ההתקשרות לאו דווקא מעידה על איכות הקשר שיתפתח ובוודאי שלא אומרת האם תהיי  אמא טובה.

מותר לי להרגיש גם עצובה ומאוכזבת?

ילדת בשעה טובה תינוק בריא, והגעת עמו הביתה. עכשיו, על פי הסרטים שראית בקלונוע ובטלוויזיה, את אמורה להיות רק שמחה ומאושרת, אולם החיים הם לא סצנה מתוך סרט. אמנם תרגישי  שמחה ואושר, אבל לא כל הזמן ואלה לא הרגשות היחידים שילוו אותך. יהיה לך הרבה יותר קל לקבל את מה שקורה לך, אם תדעי שמותר וצפוי  להרגיש גם רגשות שהם לכאורה שליליים, כמו עצב, כעס או אכזבה. כל אלה הם רגשות לגיטימים גם עכשיו.

בא לי לבכות. מה עובר עליי?

על אף שמדובר באירוע משמח, לידת תינוק היא גם סימן למשבר. אפשר לומר שהחיים משתנים בכל התחומים, ואת ובן הזוג צריכים לגייס את המשאבים הפנימיים שלכם ואת העזרה שאתם יכולים לקבל, כדי להסתגל למצב החדש.

אם טרייה עוברת שינויים מהותיים, חלקם נראים לעין, אך רובם נסתרים. מאישה עצמאית שאחראית לעצמך בלבד, את מתחברת ליצור קטן וחסר אונים שתלוי בך לחלוטין. כשההכרה הזאת מחלחלת, מופיעים רגשות של עצב ואובדן, על החיים שהיו ולא יהיו עוד כמו בעבר. תחושה זו יכולה להתבטא בחרדה, ברגישות גבוהה למה שנאמר או נעשה ובנטייה לבכי.

האם מדובר בדיכאון אחרי לידה?

לא. את כנראה חשה דכדוך לאחר לידה (Baby blues) ואת לא לבד: 50 עד 80 אחוז מהיולדות חוות את התופעה, המתאפיינת בשינויים במצב הרוח, עצב ודכדוך, רגישות יתר, תחושת בדידות ונטייה לבכי. הקושי וציפייה שהכול יהיה מושלם ונהדר גוררים תחושות של אשמה ובושה. אמהות שואלות את עצמן, אולי אני לא בסדר? אולי אני לא אמא מספיק טובה?

אם אכן מדובר בדכדוך לאחר לידה התסמינים יתחילו ביום השלישי רביעי לערך לאחר הלידה, וייחלשו במידה ניכרת ביום העשירי. למרות הדכדוך והתחושות הקשות, את מסוגלת לטפל בתינוק שלך, להתקשר אליו וליהנות ממנו (גם אם לא כל הזמן).  בכ־20 אחוז מהמקרים, הדכדוך מתמשך ומתעצם, ומתפתח מצב בעייתי יותר: דיכאון לאחר לידה.

איך מונעים מהדכדוך להפוך לדיכאון אחרי לידה?

בלידה ובהורות, כמו הרבה פעמים בחיים, אושר וכאב מעורבבים יחד. כשיש אושר גדול, לצדו אפשר להרגיש גם כאב גדול. עצם הידיעה שכך המצב יכולה להקל, אבל אפשר ומומלץ מאוד לעשות דברים נוספים כדי להקל על ההסתגלות  ולרכך ככל האפשר את המסע לאמהות:

1. לישון ולאכול

כדי לשמור על רווחה נפשית, יש לספק ככל האפשר גם רווחה גופנית. למרות הקושי, בעיקר בשבועות הראשונים אחרי הלידה, חשוב שתנצלי כל רגע פנוי כדי לישון או לאכול. כדי ליישם המלצה זו, צריך לפעמים לערוך שינוי מחשבתי ולהבין ש"זמן פנוי" הוא כל זמן שבו התינוק ישן. כלומר, שינה ואכילה דוחים קיפול כביסה, ניקיון ועוד עבודות מזדמנות.

2. לבקש עזרה

מותר לך לקבל עזרה, ואפילו מותר לך לבקש אותה. חוסר תמיכה לאחר לידה הוא גורם סיכון משמעותי להתפתחות דכדוך שלאחר לידה.

3. כנסי לבועה

בשבועות הראשונים צפוי שתתרכזי רק בתינוק ובעצמך. העולם שלך יכול להיראות מאוד מצומצם, אבל ככה זה וזה לא לנצח.
יש לך אישור רפואי: דונלד וויניקוט, רופא ילדים ופסיכואנליטיקן שטבע את המושג "אמא מספיק טובה", הגדיר את השבועות הראשונים לאחר הלידה כתקופה של "מחלה בריאה". בתקופה זו האם שקועה כולה בתינוק שלה ולא מתעניינת כמעט בעולם שמחוץ לה ולתינוק.

4. צרי קשר

לאחר תקופת הסתגרות קצרה וכשתרגישי שאת מוכנה, כדאי לך ליצור קשרים עם אמהות נוספות, למשל בקבוצות או חוגים של אמהות ותינוקות, או סתם בגינה שקרובה לבית.

5. שתפי

חשוב שלא תרגישי בודדה. תמצאי מישהי שתוכלי לחלוק עמה  את מטען החוויות והרגשות שאת חווה במסע לאמהות. תוכלי להיעזר בנשים אחרות שעוברות את המסע, בספרים, אך בסופו של דבר תצטרכי לבחור את דרכך ולאמץ לך מה שמתאים לך כאישה וכאם.

ד"ר ליאת הולר־הררי היא פסיכיאטרית בכירה במרכז לבריאות הנפש רמת־חן בכללית ומנהלת המרפאה לבריאות הנפש של האישה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש