חיפוש

dsdsdsd
מאפידורל ועד שירה. כל הדרכים להפחית את הכאב בלידה

אפשר לידה לא כואבת?

מאפידורל ועד שירה. כל הדרכים, המסורתיות והאלטרנטיביות, להפחית את רמת הכאב בלידה וליהנות מלידה קלה יחסית. כואב, אבל פחות

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

​לידה היא חוויה מדהימה, אבל כואבת. מתח, חרדה ופחדים מעצימים את עוצמת תפיסת הכאב ומשפיעים על החוויה.

מעבר לדרכים הרפואיות המסורתיות להפחתת הכאב, שללא ספק עובדות (אפידורל ושאר תרופות משככות כאבים), גובר השימוש בשנים האחרונות בטיפולים משלימים ואלטרנטיביים להפחתת כאבים בלידה. אולם רק מעט משיטות הטיפול האלטרנטיביות והמשלימות נחקרו בעזרת כלים מדעיים ראויים.

שיטות קונבנציונליות להפחתת כאבי לידה

אלחוש אפידורלי

השיטה השכיחה ביותר להקלה על כאבי לידה. מדובר בהרדמה מקומית או אזורית, המתבצעת בהזרקה של חומר הרדמה לחלל הנמצא בסמוך לחוט השדרה - החלל האפידורלי. 

הזריקה ניתנת דרך צינורית המחוברת למשאבה אלקטרונית, ולכן השפעת החומר יכולה להימשך לאורך כל זמן הלידה. ניתן לתת סוג זה של הרדמה, בדרך כלל, החל מפתיחה של שניים עד שלושה סנטימטר, ובתנאי שהצירים סדירים.

אם תחליטי לקבל אלחוש אפידורלי, תצטרכי לחתום על טופס הסכמה שבו גם תופיע רשימת תופעות לוואי או סיבוכים אפשריים. 

חשוב לזכור כי קיימים מצבים שבהם לא ניתן לקבל אפידורל, למשל: ספירת טסיות הדם נמוכה מ־100 אלף; הפרעות בקרישת הדם; עיוותים של עמוד השדרה; כתובות קעקע נרחבות בכל הגב התחתון המונעות גישה לחלל האפידורלי מבלי לעבור דרך הקעקוע.

לכתבה נרחבת על אפידורל - לחצי כאן

​הרגע הגדול הגיע! מה מצפה לך בלידה?

לכל אישה יש את הלידה שלה, אבל בגדול מדובר בתהליך שמחולק לשלושה שלבים: הצירים, יציאת העובר, ויציאת השליה. מה חשוב לדעת על כל אחד מהם? התשובות כאן
שלבי הלידה

פטידין

פטידין היא תרופה נרקוטית ממשפחת המורפיום הניתנת בעירוי או בזריקה לתוך השריר יחד עם פנרגן, שמונע הקאות. שני החומרים הללו מפחיתים את תחושת הכאב, אבל לא מונעים אותה לחלוטין. התרופה עשויה לגרום ליולדת לטשטוש.

החיסרון של פטידין נובע מהעובדה שהוא עובר דרך השליה לעובר ועלול להשפיע גם עליו, בייחוד אם הוא ניתן בסמוך ללידה. השימוש בפטידין ופנרגן לא מונע מהיולדת לקבל זריקת אפידורל לאחר מכן.  

גז צחוק

גז הנשאף דרך מסכה ויכול להביא להקלה על הכאבים ולתחושת אופוריה. השפעתו של גז הצחוק היא קצרת־טווח לאחר שמפסיקים לשאוף אותו. כמעט שאין תופעות לוואי לאם או לעובר.

שיטות אלטרנטיביות להקלה על כאבים

תרגילי נשימה והרפייה

נשימה נכונה עוזרת בהתמודדות עם כאב ומתח נפשי, ויש נשים שדי להן בכך כדי להקל על עצמן. הנשימה מאפשרת בזמן כאב להרפות את הגוף, לשחרר את רצפת האגן ולהגדיל את הנפח שלה. תרגול מוקדם במהלך ההריון יאפשר ליולדת להשתמש בנשימות באופן אוטומטי כמעט בלידה.

היפנוזה

זוהי צורת תקשורת שיוצרת מצב של הרפיה וריכוז ממוקד, ובמילים אחרות - טרנס. בטרנס, תשומת הלב מתמקדת ומצטמצמת עד כדי כך שגירויים אחרים בסביבה נחסמים מחוץ לתודעה.

ההיפנוזה מאפשרת הרפייה, הרגלי נשימה איטיים ושחרור עצמי של אנדורפינים (משככי כאבים טבעיים שהגוף מפריש). לפי שיטה זו, כאשר מוח האישה חופשי מפחד - שרירי הגוף שלה, כולל שרירי הרחם,  נרגעים ומעודדים לידה קלה יותר.

לכתבה נרחבת על היפנוזה - לחצו כאן

מכשיר TENS

מעביר דרך העור גירוי חשמלי, המשבש את הודעת הכאב למוח, ובכך גורם בעקיפין להקלה על הכאב. היולדת מפעילה את המכשיר בעצמה ובוחרת בדרגה הרצויה לה מבין 10 דרגות עוצמה אפשריות. ניתן להסתובב עם המכשיר, והוא לא מפריע למוניטור.

אין סיכונים או סיבוכים במכשיר זה, ויש להתחיל את השימוש בו מיד עם תחילת הצירים. יש נשים שהמכשיר לא מסייע להן, כשהפתיחה של צוואר הרחם היא מעבר לחמישה עד שישה סנטימטר.

תנועתיות ושינוי תנוחות

תנועתיות בלידה מקלה על היולדת את ההתמודדות עם הכאב, ועל פי הרפואה הסינית גם מסייעת לשחרר חסימות אנרגטיות. הניסיון מלמד כי התמודדות עם כאב בלידה המתבצעת בתנוחות זקופות (ישיבה, עמידה, כריעה), כמובן תוך שילוב תנועה, קלה יותר מאשר בלידה המתנהלת בשכיבה. 

ישנן תנוחות רבות אפשריות בזמן צירים, ורצוי לתרגל אותן לפני הלידה. תנוחות זקופות־אנכיות מגדילות את המרווח בין עצמות האגן ומסייעות לתינוק להתקדם בתעלת האגן. בתנוחות אלו גם מוגברת אספקת הדם לעובר.

שימוש במים

במהלך השהות בבריכה, בג'קוזי או באמבטיה, נהנים מתחושת ציפה ושחרור מלחץ על המפרקים ועל כלי דם. כאשר היולדת שוכבת במים על הגב, אין לחץ על כלי הדם הגדולים ויש תחושה של הרפיה. במים קל יותר לשנות תנוחות, מה שמאפשר ליולדת להרגיש חופשיה ובעלת שליטה על גופה.

​האפליקציה שתעשה לך את ההריון

"40 שבועות - אפליקציית ההריון האישית שלך בכללית" זמינה להורדה מכל מכשיר סלולרי. זהירות, זה ממכר!

להורדת האפליקציה חינם ב-iTunes

להורדת האפליקציה חינם ב-Google Play

אפליקציית ההריון של כללית 

שיאצו

שיטת טיפול שמקורה ביפן, ועיקרה לחיצות על נקודות מסוימות לאורך קווי האנרגיה (מרידיאנים) שבגוף שלנו.

הטיפול במגע בזמן הלידה עוזר ליולדת להתמודד עם הכאב ומסייע לה להרפות את עצמה. ניתן ללמד את בן הזוג את הנקודות בגוף ללחיצה ועיסוי, וכך דרך העיסוי בן הזוג יכול להתחבר יותר בקלות ללידה.

לכתבה נרחבת על שיאצו - לחצו כאן

דיקור סיני

דיקור במחטים סיניות בנקודות מסוימות בגוף יכול להקל על הכאבים בזמן הלידה.

לכתבה נרחבת על דיקור סיני - לחצו כאן

תמציות ארומטיות

חומרים נדיפים המופקים מצמחים. משתמשים בהם באמצעות הרחה, שאיפת אדים או מריחה, והם יכולים לעזור בהפחתה של הכאבים ובקידום בלידה.

שיטות נוספות

רטיות חמות

הנחת רטיות חמות על הגב התחתון, הירכיים והפרינאום, מרגיעה את הכאב שנוצר מלחץ הראש ותרכך את הפרינאום לקראת יציאתו של התינוק. 

קול ושירה

כאשר היולדת משמיעה קולות נמוכים תוך כדי הוצאת האוויר, נוצרת תהודה בגוף המרפה את שרירי הבטן ואת שרירי רצפת האגן.

שימוש בכדורי גומי (פיזיו)

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש