פורסם בראשונה: 08.08.2010
עדכון אחרון: 01.10.2014
  • חיה גוטמן חיה גוטמן

צום והנקה: מותר אך קשה

לקריאה נוחה
יום הכיפורים מציב אתגר לא פשוט לנשים מיניקות: מצד אחד, לא לאכול ולא לשתות, מצד שני, לספק מגופך המעונה אוכל לתינוק שלך. כך תעברו - את והתינוק - את הצום בשלום
צום והנקה

צום של האם המניקה מעורר שאלות לגבי בריאותם של שניים: האם המניקה והתינוק היונק. רוב הנשים המניקות יכולות לצום בתנאי שהן בריאות והתינוק שלהן בריא, ובתנאי שהצום לא יגרום לסיכון רפואי. עם זאת נשים מניקות מעידות על חוויית צום קשה יותר בזמן הנקה.

האם הצום משפיע על איכות החלב?

אין לנו מידע רב על השפעת הצום על חלב האם. לכן, בכל מקרה של סיכון רפואי חשוב לבקש את חוות דעתו של הרופא ולהתייעץ עם הרב המקומי לגבי אפשרויות הצום.

מפאת חשיבותו של הצום קיים בהלכה מושג של "אכילה ושתייה לשיעורין" ופירושו: כמות מוגדרת של שתייה או אכילה כל תשע דקות. שתייה ואכילה באופן זה עדיין ממקדים את תשומת הלב בצום, אך מאפשרים תוספת נוזלים ומזון בשעת הצורך.

התינוק שלי בן שלושה חודשים ויונק, ואני מעוניינת לצום ביום הכיפורים. האם יש דברים שיכולים להקל עליי ועליו?

אז קודם כל חשוב להתכונן מראש ולהתחיל לשתות כבר ביומיים שלפני הצום. מומלץ לשתות שתייה ממותקת יום לפני הצום, וזה על מנת למלא את מחסני הסוכר הזמין.

כדאי גם לשאוב חלב אם ולהכין מנה או שתיים שניתן יהיה לתת לתינוק לקראת סוף הצום אם יהיה צורך בכך. ביום הצום חשוב להיות בסביבה ממוזגת ולהרבות במנוחה (שכיבה ממש).

ביום שלאחר הצום חשוב להקפיד לנוח ולהיניק לעיתים קרובות כדי להשיב את מערכת אספקת החלב לרמת התפקוד של לפני הצום.

אני אמא לתינוק בן חודש שנולד במשקל נמוך וניזון אך ורק מהנקה. אני יכולה לצום?

העובדה שהתינוק תלוי באמו לחלוטין להזנתו, והוא לא מקבל כל תוספת אחרת של תזונה, מחייבת לשקול בכובד ראש אם מותר לאם לצום. מומלץ להרבות בשתייה בימים שלקראת הצום ולשאוב כמות גדולה ככל האפשר של חלב כדי להאכיל את התינוק במהלך הצום.

אפשר ומומלץ גם להתייעץ עם הרב המקומי ולקבל ממנו הנחיות מפורשות מתי וכיצד לשבור את הצום או לפנות להתייעצות עם פוסק הלכתי לגבי הכרעה בסוגיה האם לאכול ולשתות ללא הגבלה במשך יום הכיפורים, או שניתן להסתפק ב"שתייה לשיעורין".

אני אמא לתינוק בן ארבעה חודשים שאלרגי לסוגים רבים של תרכובות מזון לתינוקות וניזון מחלב אם בלבד. בפעמים קודמות, עם ילדיי הגדולים יותר, לא היה לי מספיק חלב לקראת סוף הצום ובמשך הלילה שלאחריו. אני לא יכולה לשאוב חלב בכמות שתספיק למלא את החסר. מה לעשות?

גם כאן תלותו המוחלטת של התינוק בחלב האם כמזון היחיד מחייבת אותך האם המיניקה להצליח להניק אותו במשך כל 25 שעות הצום. אם יש לך צורך, התייעצי עם גורם הלכתי לגבי אופן הצום - האם רק בערב? האם אכילה ושתיה לשיעורין, או אכילה ושתיה ללא הגבלה.

חיה גוטמן היא יועצת הנקה מוסמכת, אחות טיפת חלב, רכזת בריאות האישה בכללית ומנהלת פורום טיפת חלב והנקה

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

בהריון?

כללית פלטינום מעניקה לך סל הריון בשווי של עד 8,000 ש"ח

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל