חיפוש

dsdsdsd
גבר גברים חווים דיכאון אחרי לידה

גם הגברים מדוכאים אחרי לידה

מחקרים חדשים מגלים: דיכאון אחרי לידה הוא גם נחלת אבות. הגברים אולי בוכים בלילה, אבל הם לא פחות מתקשים עם השינוי במעבר מזוג לשלישייה

קטי קמחי

קטי קמחי

​לאורך ההריון כולו וגם אחרי הלידה הפוקוס נמצא על האם והתינוק. האבא, בשלבים הללו, מהווה תפאורה הולמת ומשמש בעיקר ככרית הדמעות של האם. אבל, מתברר, שגם אם הגברים בוכים בלילה, לא פעם גם הם חווים תחושות של דיכאון אחרי הלידה.

לאחרונה פורסמה מטא-אנליזה למחקרים שנעשו בין 1980 ל-2009 ובחנו יותר מ-28 אלף גברים. שקלול תוצאות המחקרים מראה כי כעשרה אחוזים מהגברים חווים דיכאון אחרי לידה. ברוב המקרים היה קשר ישיר בין מצבו של האב למצבה של האם (כך שסביר היה לזהות אב החווה דיכאון בבית שבו גם האם סובלת מהתופעה), ואצל הרוב הדיכאון הופיע כשהתינוק היה בגיל שבין שלושה לשישה חודשים.

"למרות שהשינוי בחיי האם הוא קיצוני יותר, לידת תינוק הינה משבר עבור שני בני הזוג", מסבירה ד"ר ליאת הולר הררי, פסיכיאטרית מומחית ופסיכותרפיסטית, "כמו האם, גם האב עובר תהליכים שכנראה מתחילים עוד בהריון: יש תיאורים של גברים שבמקביל להריון של האישה לוקחים לעצמם פרויקט חדש, משהו שהם מטפחים ומשקיעים בו, כמו מין הריון שלהם. יש גם תיאורים של גברים שמשמינים בהריון של בת הזוג שלהם. כל אלה הם ביטוי חיצוני לתהליכים פנימיים שמתרחשים".

אחרי הלידה נוספים לכך המחסור בשעות שינה, מחויבויות חדשות הקשורות בטיפול בתינוק ובאישה ולעתים דיכאון של בת הזוג. צריך לזכור גם שאחרי הלידה האיזון שהיה בין בני הזוג מופר: מזוג הם הופכים לשלישיה, ועל כל אחד מהם למצוא את מקומו החדש ואת המקום של התינוק מולו ומול בן או בת הזוג. "התהליכים האלה דורשים משאבים נפשיים", אומרת הררי, "הם דורשים גיוס של מנגנוני הסתגלות ולפעמים אותם מנגנונים לא עובדים מספיק טוב ומופיעים תסמינים דכאוניים או תסמיני חרדה".

איך מאבחנים דיכאון אחרי לידה אצל הגבר?

נושא הדיכאון אחרי לידה נבדק כיום אצל אמהות בתחנות טיפות חלב כעניין שבשגרה. בשלב הזה עדיין אין בו התייחסות לחלק הגברי של המשוואה, אבל ישנן שאלות פשוטות שאותן חשוב לשאול ברמה האישית כמו: האם הבחנת בשינוי בהתנהגותו של בעלך או האם חלה הרעה משמעותית ביחסים ביניכם. התשובות לשאלות אלה יכולות להוות רמז לכך שמשהו עובר על בן הזוג.

בן הזוג עלול למצוא שהוא סובל מחוסר חשק לעשות דברים, חסר אנרגיה, מתקשה להירדם או לישון. בדיוק כמו נשים הסובלות מדיכאון אחרי לידה גם הגברים עלולים לפתח עצבנות, חרדה, מתח תמידי, אי שקט, עצב, מועקה, מצב רוח ירוד וחוסר מנוחה. כמובן שמצבים כאלה משפיעים על היחסים בין בני זוג ויגרמו ליותר מריבות וחיכוכים.

הררי: "כל אחד מהתסמינים האלה הוא נורה אדומה וסיבה טובה ללכת להיבדק. דיכאון לא מטופל עלול להימשך חודשים ארוכים ומעבר לסבל של האדם המדוכא מדובר בחודשים קריטיים לבניית המשפחה החדשה וחבל לאבד זמן יקר כזה".

האם לדיכאון של האב יש השפעה על התפתחות התינוק?

"ידוע שילדים לאמהות שסבלו מדיכאון אחרי לידה עלולים לסבול מפגיעה בהתפתחותם השכלית והרגשית, גם אחרי שהאם כבר החלימה מהדיכאון", אומרת ד"ר הררי. זה לא מפתיע, לאור החשיבות העצומה שיש לאם בשנה הראשונה. האם זה נכון גם לגבי דיכאון אצל האב?

במחקר שנערך באוניברסיטת אוקספורד ופורסם באפריל 2008 נבדקה השפעת דיכאון אצל אבות על הילדים ונערך מעקב אחרי הילדים של כעשרת אלפים גברים שסבלו מדיכאון בתקופה שאחרי הלידה. הילדים נבדקו שבע שנים אחרי, בגיל 7, ונמצאה שכיחות גבוהה יותר באופן מובהק של בעיות פסיכיאטריות באותם ילדים לעומת האוכלוסיה הכללית.

אז מה עושים?

ההמלצה המקצועית היא לפנות אל פסיכיאטר שיאבחן וימליץ על טיפול. כשמדובר בדיכאון הטיפול לרוב יהיה תרופתי, ולעתים ישולב בפסיכותרפיה (טיפול פסיכולוגי באמצעות שיחה). במקרים שבהם לא מדובר בדיכאון קליני או שמדובר על דיכאון קל, ניתן יהיה לטפל באמצעות פסיכותרפיה בלבד.

הטיפול במקרי דיכאון אחרי לידה יצריך לרוב מפגשים עם שני בני הזוג (ולפעמים גם עם התינוק). מכיוון ששיווי המשקל הופר, המטפל יעזור לבני הזוג לבנות שיווי משקל חדש. הטיפול יכול לסייע לשני בני הזוג להתארגן מחדש סביב השינוי שהתינוק הביא איתו, הן ברמה הטכנית והן ברמה הרגשית, ולאפשר התחלה ברגל ימין.

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש