חיפוש

dsdsdsd
נשים בהריון במהלך שיעור פילאטיס

פילאטיס במהלך ההריון

ככל שאת זקופה יותר, כך יש לעובר יותר מקום בחלל הבטן. יתרונות נוספים לפילאטיס במהלך ההריון: חיזוק הגב, מניעת כאבים בגב ואולי גם מניעת צניחת רחם ובריחת שתן

ניצן חג

ניצן חג'ג'

פילאטיס היא שיטה המורכבת מסדרות של תרגילים שמשלבים חוזק שרירים עם גמישות, קואורדינציה וכושר גופני.

המטרה היא לשחרר מפרקים דחוסים ולהגביר את זרימת הדם המועשר בחמצן אל כל חלקי הגוף שלנו. השילוב של זרימת דם מוגברת עם גוף חזק יותר, טווחי תנועה גדולים יותר ואיזון שרירי, הוא הבסיס לגוף בריא שיכול לנוע ביעילות ובחיוניות (וגם בחינניות).

ומה אומר על כך העובר?   

אימון קבוע בפילאטיס משחרר את הגוף מהרגלי יציבה לקויים על ידי עבודה פנימית ודגש על השרירים המייצבים. יתרון זה חשוב מאוד במהלך ההריון. למעשה, ככל שהיציבה זקופה יותר, כך יש לעובר יותר מקום בחלל הבטן.

ולנשים עצמן, זה גם עושה טוב?   

אימון בשיטת פילאטיס עוזר בחיזוק הגב ומונע כאבים בגב. אימון פילאטיס משחרר לחצים גם באיזור חגורת הכתפיים והצוואר ולכן תורם להרגשה יותר נינוחה ומשוחררת. ויחד עם זאת - הרבה מהמתאמנים מדווחים על רוגע ועל ערנות מקסימלית בעקבות האימון.

שיטת פילאטיס עשויה לסייע גם בשתי בעיות ששכיחות מאוד לאחר הריון: צניחת רחם ובריחת שתן

שתי הבעיות נובעות מרפיון בשרירי קרקעית רצפת האגן. כאשר השרירים נחלשים, הרחם צונח מטה ומשנה זווית. מצב זה של השרירים תורם, בין השאר, לבריחת שתן.

תרגול בשיטת פילאטיס עשוי לחזק את קרקעית רצפת האגן לפני ההריון, במהלך ההריון וכמובן לאחר הלידה. כך את יכולה לשלוט טוב יותר באזור מרכז הגוף ולסייע לעצמך להעלים את הבעיה.

ומה לגבי שרירי הבטן במהלך הריון? מותר או אסור? 

מותר, אבל חשוב לעשות את זה תוך כדי התייעצות עם הרופא או הרופאה המלווים את ההריון - ובאופן מבוקר.

עמוד השדרה שלנו, במצבו הטבעי, מעוקל ולא ישר. במהלך ההריון מרכז הכובד של האישה משתנה וכתוצאה מכך נוצר לחץ חזק באיזור הגב, בעיקר בחלקו התחתון.

כתוצאה מכך, עמוד השדרה העליון עלול להתעקל עוד יותר ולהתייצב בעמדה לא נכונה, כדי לפצות על המאמץ שהצטבר. זו בעצם הסיבה, שבמהלך ההריון, אנו זקוקות לשרירי בטן גמישים. ככל ששרירי הבטן רפויים יותר, כך נאלצים שרירי הגב להתאמץ יותר (ואפילו יתר על המידה) כדי לתמוך בעמוד השדרה.

העבודה על שרירי הבטן בפילאטיס היא מיוחדת: אנחנו שמים דגש מיוחד על שכבת השריר העמוקה ביותר של שרירי הבטן, שתפקידה לייצב את עמוד השדרה התחתון ולשמש כחגורת בטן טבעית.

מעבר לזה, בפילאטיס כל תנועה מתחילה בנשימה ובאיסוף שרירי הבטן, דבר המאפשר לדם רווי חמצן להגיע לעובר. עבודה נכונה על שרירי הבטן, תעזור לנו גם אחרי הלידה. שמירה על שרירים חזקים ופעילים תאפשר לגוף לחזור מהר יותר לגזרתו הקודמת.

מתי אפשר לחזור לפעילות אחרי לידה?   

אחרי הלידה הגוף צריך לנוח. מדובר בתקופה של כשישה שבועות, והחזרה לשגרת האימונים צריכה להיות איטית, הדרגתית תוך כדי התייעצות עם הרופא או הרופאה המלווים את ההריון - ובאופן מבוקר.

מהם הקריטריונים להתחלת אימון בפילאטיס במהלך ההריון?   

פשוטים מאוד. אם את בעלת כושר סביר ועסקת בפעילות גופנית קבועה לפני שנכנסת להריון, את יכולה להתעמל, תוך כדי התייעצות עם הרופא או הרופאה המלווים את ההריון - ובאופן מבוקר.

ואם הייתי עם עודף משקל ולא התאמנתי לפני ההריון?   

אם אין לך כושר בסיסי ואת נמצאת בשלבים מתקדמים בהריון, לא מומלץ להתחיל להתעמל בשיטת פילאטיס.

למה בעצם?   

כי בשלבי ההריון המתקדמים קשה ללמוד את עקרונות השיטה ואת צורת העבודה שנבנית במהלך מספר חודשים. ההריון קצר מדי, הגוף מסורבל מדי. עדיף להתחיל להתאמן בפילאטיס לאחר הלידה.

ניצן חג'ג' היא מדריכת פילאטיס מוסמכת AFAA

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש