חיפוש

dsdsdsd
כל בדיקות האולטרסאונד במהלך ההריון

כל בדיקות האולטרסאונד במהלך ההריון

בעזרת שקיפות עורפית, סקירת מערכות ושאר בדיקות האולטרסאונד תוכלי לראות את היצור הקטן מפהק, שולח כפות ידיים ומתהפך. אפשר גם לזהות אם מדובר בגברת או באדון, אבל הכי חשוב: לוודא שהכול תקין

פרופסור ישראל מייזנר

פרופ' ישראל מייזנר

בקיצור

01

אולטרסאונד היא בדיקה על־שמעית - בדיקה המבוססת על גלי קול בעלי תדר גבוה שאינו נקלט על ידי האוזן האנושית.

02

הידע המצטבר על הבדיקות ועל המכשור בנשים הרות מראה כי בדיקות האולטרסאונד נטולות סיכון או תופעות לוואי.

03

מטרת הבדיקה הראשונה (שבועות 7 עד 10) היא לאתר דופק, למדוד אותו, ולקבוע את הגיל המדויק של ההריון.

תוכן עניינים:
מה ההבדל בין אולטרסאונד וגינלי לאולטרסאונד בטני?
מדובר בבדיקה מסוכנת?
כמה בדיקת אולטרסאונד מומלץ לעבור בהריון תקין?
מה עושים כשיש חשד למום בעובר?​​​​

אולטרסאונד הוא המכשיר שבעזרתו תקבלו דרישת שלום ראשונה ממי שבעוד כמה חודשים יהפוך או תהפוך לחלק מהמשפחה שלכם.

הכנה לבדיקת אולטרסאונד

אולטרסאונד היא בדיקה על־שמעית - בדיקה המבוססת על גלי קול בעלי תדר גבוה שאינו נקלט על ידי האוזן האנושית.

ככה זה עובד: גלי הקול משודרים לעבר איברי הגוף - חלקם נבלעים וחלקם מוחזרים לעבר המשדר. הגלים המוחזרים מתורגמים לתמונה נעה בזמן אמיתי שאותה ניתן לראות על צג המכשיר. מידת הקליטה והחזרה משתנה מאיבר לאיבר ומרקמה לרקמה.

תמונת המסך מאופיינת בשלושה סוגי גוונים:

אזורים לבנים בוהקים - מייצגים איברים גרמיים: עצמות השלד והגולגולת של העובר שאינן חדירות לגלי הקול, ולכן הן מחזירות הדים לבנים.

אזורים כהים או שחורים - מייצגים איברים המכילים נוזל כמו מי שפיר, שלפוחית השתן או קיבה עוברית. גלי הקול נבלעים ואינם מוחזרים כלל על ידי הנוזל.

אזורים בגוונים שונים של צבע אפור - מייצגים איברים שונים ורקמות רכות. מידת האפרוריות נקבעת לפי צפיפות הרקמה.

מכשיר האולטרסאונד מורכב ממחשב מרכזי המעבד את הנתונים ומציג אותם על צג המכשיר (מוניטור) וממתמרים - יחידות השידור והקליטה של גלי הקול.

יש שני סוגי מתמרים: 

מתמר נרתיקי - ניתן לקבל תמונות מאיברים הנמצאים בטווח קרוב אל המתמר וברזולוציה גבוהה.

מתמר בטני - התדירות מאפשרת חדירה לעומקים גדולים יותר, אבל איכות התמונה יורדת עם העלייה בעומק.
בחזרה למעלה

השימוש באולטרסאונד בנשים הרות קיים כבר כשלושה עשורים. הידע המצטבר על הבדיקות ועל המכשור בנשים הרות וכן ניסיונות בחיות מעבדה מראים כי הבדיקה נטולת סיכון או תופעות לוואי. זה לא אומר שאפשר לשלול לחלוטין אפשרות של סיכון כזה בעתיד, אבל נכון להיום הרווח והתועלת גדולים באופן משמעותי מהחשש ומהסיכון.

בזמן ההריון עוברת האישה כמה בדיקות אולטרסאונד. הבדיקות נעשות לצרכים רפואיים בלבד, והמטרות שלהן הן: להעריך את גיל ההריון ולזהות את מספר העוברים; למדוד את העובר ולנטר את גדילתו; להעריך את מצב השליה ואת כמות מי השפיר; לאתר מומים מולדים בעובר; להעריך את תפקוד העובר ברחם ולסייע בפעולות פולשניות לחלל הרחם.
בחזרה למעלה

1. הבדיקה הראשונה - נעשית בשליש הראשון של ההריון, בדרך כלל בין השבוע השביעי לעשירי. מטרת הבדיקה היא לאתר דופק, למדוד אותו ולקבוע את הגיל המדויק של ההריון. בבדיקה ניתן לגלות הריון מרובה עוברים. 

2. בדיקת שקיפות עורפית - נועדה לזהות עוברים בסיכון יתר לתסמונת דאון. הבדיקה נערכת רק בין השבוע ה־11 לשבוע ה־13 ו-6 ימים בלבד. 

3. סקירת מערכות מוקדמת - נעשית בין השבוע ה־13 לשבוע ה־17. המטרה שלה היא לשלול מומים מולדים או הפרעות התפתחות במערכות שונות של העובר הניתנות לצפייה בשלב הזה. זיהוי מוקדם של הבעיות, אם יש כאלה, מאפשר לקבל החלטות בשלב מוקדם יחסית בנוגע להמשך ההריון. הבדיקה נעשית בדרך כלל דרך הנרתיק, והדמיית העובר ברורה להפליא.

את הבדיקה עושה רופא שהוסמך לכך, ובמהלכה עוברים על כל האיברים, מערכת אחר מערכת, כמו ברשימת מכולת: מערכת העצבים, מערכת השלד, מערכת השתן, מערכת העיכול, מערכת הלב וכלי דם וכד'. את האיברים הנצפים מסמנים בטופס בדיקה ייעודי. הבדיקה אורכת בממוצע בין 20 ל-40 דקות.

4. סקירת מערכות מאוחרת (מורחבת, מכוונת) - סקירת מערכות מאוחרת נעשית בין השבוע ה־19 לשבוע ה־25, ומטרתה זהה למטרת הבדיקה המוקדמת. הבדיקה יכולה לגלות מומים שלעיתים אי־אפשר לראות בסקירה המוקדמת. שתי סקירות המערכות משלימות אבל לא מחליפות זו את זו.

5. בדיקה להערכת גדילה ומשקל - נעשית בין השבוע ה־30 לשבוע ה־32. בבדיקה מעריכים את גדילת העובר ואת משקלו וגם בוחנים את פעילות העובר ברחם - למשל תנועות הגוף ותנועות הנשימה שלו. נעשית גם הערכה של נפח מי השפיר.
בחזרה למעלה

אם התגלה חשד למום בעובר, צריך לדון בכך צוות רב־תחומי הכולל רופאי תינוקות, רופאי נשים, מומחים בתחום המום שהתגלה וגנטיקאים. חשוב מאוד לערב גם עובדת סוציאלית כדי להעניק תמיכה נפשית להורים.

יש מומים הניתנים לתיקון לאחר הלידה, אולם בחלק מהמקרים יש להביא בחשבון את האפשרות להפסיק את ההריון. לעיתים, במהלך הבדיקה, מתגלים סמנים לבעיות כרומוזומליות. ממצאים כאלה יכולים לדרבן את בני הזוג לעשות דיקור מי שפיר כדי לשלול בעיות כמו תסמונת דאון.
בחזרה למעלה

פרופ' ישראל מייזנר הוא מנהל יחידת האולטרסאונד במרכז הרפואי רבין מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש