חיפוש

dsdsdsd
גם הרגליים מתנפחות: כל מה שצריך לדעת על שבוע 30 להריון

שבוע 30

את מתנפחת גם ברגליים... מה עובר עלייך, מה עובר על העובר ואילו בדיקות מומלץ לעשות בשבוע 30 להריון

צוות אתר כללית

מה עובר עלייך?

"אם כפות הרגליים שלי ימשיכו לגדול אתחיל לגבות מהן שכר דירה", איימה הזמרת מריה קארי. כן, אפילו הסלבס סובלות מאחת התופעות הכי אופייניות ומציקות בשליש האחרון של ההריון: ב-צ-ק-ו-ת!

הנפיחויות הכואבות האלו באזור הקרסוליים והרגליים מופיעות בכ־50% מההריונות. הן "מככבות" בימים חמים במיוחד או לאחר עמידה או הליכה ארוכות. כל עוד הנפיחות קלה זה נורמלי, ואת רק צריכה לתת מנוחה לרגליים.

אם את שמה לב לנפיחות בידיים או בפנים, או נפיחות גדולה במיוחד באזור הרגליים, כדאי לעדכן את הרופא המלווה של ההריון.

אם הנפיחות מגיעה בשילוב תופעות נוספות, כמו עלייה בלחץ הדם, כאבי ראש חריפים, טשטוש ראיה, הקאות או כאבים בבטן העליונה, ייתכן שמדובר בסימנים ראשונים של רעלת הריון. גם במקרה כזה חשוב מאוד לפנות לרופא, שימליץ על שתי בדיקות: לחץ דם וחלבון בשתן.

מה עובר על העובר?

העובר שלך כבר שוקל יותר מקילו וחצי. בשלב הזה, כל משקל שבין 2-1 קילוגרם נחשב לתקין. הרופא שאליו תגיעי השבוע לאולטרסאונד הוא זה שמודד ומעריך את משקל העובר.

בדיקות מומלצות

1. מעקב הריון - תודי שאת כבר מתגעגעת לפגישות עם הרופא ואחות ליווי ההריון שלך, הרי בעוד כמה שבועות לא תבקרי אותם כל כך הרבה. גם השבוע, כחלק מבדיקת מעקב ההריון השגרתית, מומלץ לעשות בדיקות לחץ דם, משקל, חלבון בשתן ובדיקות נוספות על־פי הנחיית הרופא שלך.

2. אולטרסאונד להערכת משקל עובר - לבדיקת אולטרסאונד זו, שנעשית בין השבועות 34-30, יש חשיבות רבה בקבלת ההחלטות להמשך ההריון וללידה. לכל שבוע הריון יש טווח משקל שנחשב תקין. אם במהלך הבדיקה יתברר כי העובר או אחד מהאברים הנמדדים קטן באופן משמעותי או גדול באופן משמעותי ביחס לגיל ההריון - יהיה צורך בבירור ובמעקב מיוחדים.

בבדיקה זו נבדק גם המצג של העובר. אם מזהים מצג עכוז או מנח רוחבי, יש לעשות בדיקה נוספת בשבוע 37, כיוון שייתכן שיהיה צורך בביצוע היפוך עוברי.

לחצי כאן לקריאה נרחבת על מהלך הבדיקה ועל משמעות התוצאות.

הבדיקה נכללת בסל הבריאות ומבוצעת במרכזי בריאות האישה של כללית או במרפאות ללא עלות (אם זהו האולטרסאונד הראשון ברבעון תחויבי במסגרת התשלום הרבעוני להדמיה).

לזימון תור צרי קשר עם המקום שבו תרצי להיבדק או חייגי 2700* (לאחר בחירת השפה לחצי 1 לזימון תורים). רוצה לדעת עוד על ההכנות לבדיקה? לחצי כאן למדריך מקיף.

רפואה משלימה? אפשר גם בהריון

דיקור, שיאצו, שיטת אלכסנדר ועוד שלל טיפולים, מלווים אותך לאורך כל שבועות ההיריון, מהקלה בבחילות ועד לעזרה בזירוז לידה. כל המידע כאן

3. חיסון נגד שעלת - מומלץ מאוד שתקבלי פעם אחת בין השבועות 36-27 להריון חיסון נגד מחלת השעלת. המטרה של החיסון היא ליצור נוגדנים שיעברו לעובר, וישמרו עליו כדי שלא יידבק בשעלת בחודשים הראשונים לחייו. שעלת היא מחלה מסוכנת במיוחד לתינוקות עד גיל חצי שנה. הסיבוכים שלה קשים וכוללים: דלקת ריאות, ירידה במשקל, דלקת מוח חדה וחס וחלילה מוות.

החיסון נכלל בסל הבריאות לנשים בהריון, וכרוך בהשתתפות עצמית.

איתור מרפאות שבהן ניתן להתחסן נגד שעלת

רוצה לדעת עוד על החיסון? 

< למעבר לשבוע קודם    למעבר לשבוע הבא >

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש