חיפוש

dsdsdsd
מדריך לשימוש בתרופת האלטרוקסין לטיפול בתת־פעילות של בלוטת התריס

בהלת האלטרוקסין: כל השאלות והתשובות

כלי התקשורת השונים דיווחו באחרונה על הידרדרות במצבם של חולים המשתמשים בתרופה אלטרוקסין לטיפול בתת־פעילות של בלוטת המגן. כללית מפרסמת מדריך מיוחד: מה מומלץ לעשות

דוקטור צביקה ליס

ד"ר צביקה ליס

בקיצור

01

מה השתנה בהרכב האלטרוקסין? החומר הפעיל לא השתנה. השתנו החומרים המייצבים, גודל הכדור והטעם.

02

למה זה משנה לי? לעיתים יש שינוי במידת הספיגה של הכדור, ומופר האיזון של בלוטת המגן.

03

מה אני צריך לעשות? לקבוע תור לבדיקת TSH; לא להפסיק את הטיפול; לא לכתוש/לשבור את הכדור.

​בשנה האחרונה נכנסה לשימוש בישראל גרסה חדשה של התרופה אלטרוקסין, המיועדת לטיפול בתת־פעילות של בלוטת המגן. בכלי התקשורת פורסם כי חולים רבים מתלוננים שהתרופה החדשה "הוציאה אותם מאיזון" וגרמה להידרדרות במצבם. לבית המשפט אף הוגשו שתי תביעות ענק ייצוגיות נגד החברה המשווקת את התרופה. האם יש סיבה לחשוש?

למה משמשת התרופה?

אלטרוקסין מיועדת לטפל במצב שבו בלוטת המגן אינה יכולה מסיבות שונות לספק לגוף את ההורמון הטבעי של בלוטת המגן.

מה חדש בגרסה החדשה?

בעולם יש יצרנים שונים של אלטרוקסין, שמכילים כולם את החומר הפעיל levothyroxine, הורמון סינתטי המשמש תחליף להורמון המיוצר בבלוטת המגן. עד לפני כמה שנים יוצרה התרופה בקנדה, ואז עבר הייצור בחלקו לגרמניה. עקב תנאי הפקה שונים, התרופה המיוצרת בגרמניה מכילה אותו חומר פעיל, אך חומרים מייצבים אחרים. לכן אף שעקרונית הפעילות של התרופה בטיפול באיזון בלוטת המגן לא השתנתה, גודל הכדור השתנה, וכן השתנה הטעם של התרופה כשהיא מתמוססת על הלשון.

האם התרופה החדשה בטוחה?

אלטרוקסין בגרסתה החדשה משווקת כבר כמה שנים בכ־30 מדינות בעולם. ברוב המדינות המעבר לשימוש בתרופה החדשה עבר ללא תגובות שליליות. בכמה מדינות בלבד, בעיקר בניו־זילנד, היו בתחילה דיווחים על תופעות לוואי שיוחסו לגרסה החדשה של התרופה, אולם מספר הדיווחים על תופעות לוואי הלך וירד ולמעשה הטיפול מתנהל היום ללא בעיות מיוחדות.

אז אין שום משמעות למעבר לתרופה החדשה?

המעבר לשימוש בגרסה החדשה של אלטרוקסין בישראל מחייב בכל זאת תשומת לב מיוחדת. הסיבה: עקב שינויים שאינם קשורים לחומר הפעיל בתרופה נמצא שבקרב חלק מהמטופלים יש שוני במידת הספיגה של הכדור בגרסתו החדשה. לכן יש חשיבות רבה לכך שהמטופלים שהתחילו להשתמש בגרסה החדשה של אלטרוקסין יערכו בדיקת דם לרמת TSH כעבור שישה שבועות מתחילת השימוש בכדורים. הבדיקה משמשת סמן לרמת האיזון של פעילות בלוטת המגן.

האם רמת המעקב זהה אצל כולם?

לא. יש קבוצות של מטופלים שבהן נדרש איזון שונה מהרגיל. בקבוצות האלה חשוב לבצע מעקב צמוד יותר – בדרך כלל מדי ארבעה שבועות, עד שניתן יהיה לקבוע שהושג האיזון הרצוי. מדובר במטופלים שסובלים מסרטן בלוטת המגן, בנשים הרות, בנשים בטיפולי פוריות, במטופלים שסובלים מאי ספיקת לב, באנשים הנוטלים תרופות פסיכיאטריות, באנשים הנוטלים תרופות לדילול הדם, בקשישים, בילדים קטנים ובתינוקות.

ואם לא הושג איזון?

יש שתי אפשרויות: בהתאם לתוצאות הבדיקות ולשיקול הדעת של הרופא המטפל ניתן לשנות את המינון של התרופה הקיימת או להשתמש בתרופה חלופית. כללית מאפשרת ללקוחותיה שלא הצליחו להשיג איזון עם התרופה הקיימת ליטול תרופה אחרת, אאוטירוקס של חברת מרק הגרמנית.

שתי התרופות, הגרסה החדשה של אלטרוקסין ואאוטירוקס, איכותיות ותקינות. אין צורך להעביר את כל המטופלים לתרופה החלופית. המעבר לתרופה החלופית מומלץ רק במטופלים ספציפיים ועל פי שיקול דעתו של הרופא המטפל. בכל חשד להפרעות באיזון של תפקוד הבלוטה יש לגשת לרופא המטפל ולעשות בדיקות לתפקוד בלוטת המגן. על פי התוצאות יחליט הרופא האם קיים צורך בשינוי הטיפול לתרופה החלופית או שיש לנסות לאזן את החולה באמצעות שינוי המינון של אלטרוקסין.

ההמלצות שלנו:

1. אל תפסיקו בשום אופן את הטיפול באלטרוקסין ללא התייעצות עם רופא.

2. אל תכתשו או תשברו את הכדור החדש כי הדבר עלול להשפיע על ספיגתו ועל ההשפעה שלו.

3. קבעו תור לבדיקת דם למדידת רמת ה־TSH כשישה שבועות לאחר תחילת הטיפול בכדור החדש והמשיכו במעקב לפי שיקול דעתו של הרופא המטפל.

4. אם אתם זקוקים לאיזון מיוחד (לפי הקבוצות שהוזכרו לעיל), עשו בדיקה למדידת רמת ה־TSH כארבעה שבועות לאחר תחילת הטיפול בכדור החדש והמשיכו במעקב לפי שיקול דעתו של הרופא המטפל.

5. בחולי בלוטת ההיפופיזה (יותרת המוח) רמת TSH אינה סמן לאיזון. עליהם לערוך בדיקת דם ל־FT3 ול־FT4 ולהמשיך את המעקב אצל רופא אנדוקרינולוג.

ד"ר צביקה ליס הוא רופא משפחה בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש