חיפוש

dsdsdsd
כל המידע שצריך לדעת במקרה של תקיפה מינית

מדריך לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית

לצערנו אחוז גבוה של נשים וגם של גברים יעברו תקיפה מינית. אם זה קרה, מגיע לכם לקבל טיפול רפואי שכולל איסוף ראיות למקרה שתרצו להגיש תלונה. במרכזים רפואיים (אקוטיים) בחלק מחדרי המיון תקבלו את התמיכה והטיפולים הנדרשים. כל הפרטים בכתבה

לירון סיני

בקיצור

01

דיווחים על הטרדות מיניות ותקיפות מיניות מציפות את הרשת כל הזמן. המציאות המצערת היא שאחוז מאוד גבוה של נשים וגם של גברים יחוו אירועים כאלו.

02

אם עברת תקיפה מינית חשוב לנו לומר שאת לא אשמה, בשום פנים ואופן. מי שתקף אותך הוא האשם. גם אם לא צעקת, גם אם קפאת במקום.

03

אם התקיפה קרתה בימים האחרונים, חשוב מאוד שתפני לקבלת סיוע באחד מחדרי הטיפול המיועדים לכך בבתי החולים בארץ. הרשימה המלאה בכתבה.

 לא צריך לחפש יותר מדי כדי לראות, בצער ובכעס רב, שהטרדות מיניות ותקיפות מיניות הן תופעה רווחת, גם אצלנו. מספיק לפתוח פייסבוק או לשמוע חדשות השבוע, או בכל יום אחר. עדויות של נשים וגברים שעברו את זה מצטברות ברשת כל שעה, מעלות מודעות, ומציבות תמונת מראה עגומה מאוד.

אנחנו מקווים שאף אחת ואף אחד מכם לא תזדקק למדריך הזה, אף פעם. לצערנו, המציאות היא שאחוז גבוה מאוד של נשים וגם של גברים, עוברות ועוברים תקיפה מינית.

אצל ילדים עד גיל 12 אחוזי הנפגעים מינית זהים בין בנים לבנות. ולרוב התקיפה הזו, בכל גיל, נעשית על ידי מישהו מוכר ופחות על ידי אדם זר שמחכה בסמטה אפלה, כמו שהורגלנו לחשוב.

המשך הכתבה מנוסחת לנשים, אך היא מיועדת גם לגברים. גם לאלו שעברו תקיפה מינית בעצמם, או לאלו שמידע זה יכול לסייע להם להבין ולתמוך ביקרות והיקרים להם.

הכתבה עוסקת בתקיפה מינית פיזית, ולא בנושא החמור בפני עצמו של הטרדות מיניות לו הוקדשה כתבה נפרדת. 

תקיפה מינית היא שם כולל לשורה של מעשי אלימות שקשורים למגע בעל אופי מיני, בניגוד לרצון האדם שבו נוגעים וללא הסכמתו, כולל הטרדות מיניות.

למרות שהמגע עצמו קשור באקטים מיניים, תקיפה מינית היא לא סקס, היא אלימות. זו אלימות שאדם אחד מפעיל על אחר, כופה אותה עליו. אונס נכלל תחת ההגדרה הזו, וגם כל מגע מיני שאינו ברצון או בהסכמה או כאשר הנפגעת או הנפגע היו במצב שבו הם לא יכולים להביע רצון או הסכמה.

איך זה יכול לקרות? במקרה שהנפגעת תחת השפעת אלכוהול או סמים ברמה כזו שדעתה משובשת, או שהכרתה מעורפלת, או במקרה שהיא חסרת הכרה, מעולפת. תקיפה מינית יכולה להתרחש גם אם את או אתה לא התנגדתם, לכאורה. אם איימו עלייך כדי שלא תתנגדי, אם הפחידו אותך עד שקפאת, גם אם לא צעקת או נאבקת פיזית בתוקף שלך, זה לא אומר שזה מה שרצית שיקרה.

גם לגיל יש חשיבות - נערות ונערים מתחת לגיל 14 לא יכולים, על פי חוק, "להסכים" ליחסי מין, ויחסים כאלו ייחשבו כאונס. צעירות וצעירים עד גיל 21 שנפגעו מינית על ידי קרוב משפחה, גם אם "הסכימו", עברו תקיפה מינית, והפוגע עובר על החוק, ויכול להיענש ולרצות עונש מאסר.

הפוגע עלול להיות בן זוג, קרוב משפחה, חבר, ידיד, מישהו שיצאתן איתו לדייט ראשון או שני, קולגה מהעבודה או מישהו מהלימודים והרשימה עוד ארוכה. לרוב התוקפים הם גברים. יש גם נשים שמבצעות תקיפה מינית, אך באחוז נמוך יותר. הפגיעה המינית יכולה להיות מקרה חד פעמי, או תקיפה מתמשכת למשך פרק זמן ארוך.

האם את יוצאת עם בן זוג אלים?

כך תדעי, ותקבלי כלים להיחלץ מהמצב הזה

 

הפגיעה הפיזית והנפשית עשויה להיות קשה מאוד. בנוסף לכאב הגופני לאחר פגיעה מינית הקורבנות מוצפים לא פעם בתחושות אשמה על כך שהדבר הזה קרה להן. תחושת בושה, בגידה, אובדן אמון, כעס, עצב וגם חרדה ודיכאון נפוצות במקרים אלה, וקיימים גם סימפטומים כמו דלקות שתן חוזרות, קושי ביצירת קשר ו/או מגע אינטימי, פגיעה עצמית והתנהגויות ותחושות נוספות שמזוהות עם פוסט טראומה.

חשוב לא להקל ראש בתקיפה מינית, כי היא אכן, כמו שכתבנו, יכולה לגרום לפוסט טראומה של ממש. אם משהו כזה קרה לך, חשוב לנו שתדעי שאת לא אשמה. מי שפגע בך הוא האשם, חד וחלק.

הוא האשם ולא משנה מה לבשת, מה אמרת או לאן יצאת. אנסים ועברייני מין לא פוגעים בך בגללך, אלא בגללם.

זה טבעי שתחושי רגשות לא פשוטים, שיהיה לך קשה, ואולי גם קשה לתאר במילים את מה שעברת ואת מה שאת מרגישה. אך חשוב לנו לומר גם שאת יכולה וצריכה לקבל טיפול שיסייע לך להתמודד, שיאפשר לך להשתקם, לראות את עצמך עם הזמן כשורדת, וגם יאפשר לבדוק אותך, להעניק לך טיפול רפואי ואף לאסוף ראיות, למקרה שתרצי להתלונן.

בכל מקרה של פגיעה מינית, את יכולה לפנות למרכז לנפגעות תקיפה מינית כדי להתייעץ ולקבל תמיכה והנחיות:

טלפון לנשים: 1202

טלפון לנערים ולגברים: 1203

טלפון לנשים דתיות 02-6730002

היכן ניתן לקבל טיפול רפואי לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית?

אם התקיפה המינית התרחשה לפני זמן מה, יכול מאוד להיות שעדיין כדאי לך לפנות לטיפול. קיימים מקרים של היזכרות מאוחרת, שבהם עצם הזיכרון של הפגיעה הודחק, כמנגנון הגנה כדי לאפשר לך להמשיך "כרגיל". במקרים כאלו זיכרון או שברי זיכרון של מה שאירע צפים אפילו שנים ארוכות לאחר מה שקרה.

יכול להיות שזכרת את מה שקרה לך, אבל לא היית מוכנה או לא רצית לקבל עזרה, כי עצם העיסוק בכך היה לך קשה מדי. אנחנו ממליצים בחום לדבר על זה, לקבל עזרה, כשאת מרגישה מוכנה לכך.

כיום לאחר הרפורמה בבריאות הנפש ניתן לפנות לקבלת סיוע ותמיכה נפשיים בקופות החולים. לשם כך תתבקשי להצטייד בטופס 17. השירות הציבורי יכול להעניק טיפול נפשי מקצועי וראוי, במחיר נמוך משמעותית מטיפול פרטי. 

רוצה לדבר עם מישהו?

לפרטים על הרפורמה בבריאות הנפש

 

אם התקיפה המינית קרתה לאחרונה, עד לפני שבוע, מומלץ מאוד שתפני לקבלת טיפול וסיוע מהר ככל הניתן. את הסיוע כדאי לקבל במרכזי טיפול יעודיים הנקראים "מרכזים (חדרים) אקוטיים", שקיימים במספר בתי חולים בארץ (הרשימה בהמשך). החדרים האלה מיועדים לטיפול בנפגעות ונפגעי תקיפה מינית גם מבחינת הטיפול הרפואי וגם מבחינת איסוף ראיות משפטי בעת הצורך.

אם זה אפשרי עדיף שתפני אליהם עוד לפני שתתקלחי או שתשטפי ידיים, כדי שניתן יהיה לאסוף ראיות נגד מי שפגע בך. את יכולה להגיע עם חברה או חבר שילוו אותך. 

למה לפנות דווקא לחדר טיפול אקוטי?

המרכזים עדיפים על בתי חולים שבהם הם אינם קיימים, כי הם כוללים צוות מקצועי שערוך לטפל בך. לרוב הם ממוקמים באזור חדר המיון של בית החולים, בחדר שבו תוכלי להיבדק ולקבל טיפול מלא מבלי לעבור ממחלקה למחלקה - בפרטיות ככל האפשר.

עם הגעתך תלווה אותך עובדת סוציאלית בכל שלבי הטיפול והבדיקות עד לשחרור. תקבלי הסברים על כל שלב לאורך הטיפול, וטיפול תרופתי למניעת הריון, וגם כדי למנוע הידבקות במחלות מין.

בסיום ועם השחרור העובדת הסוציאלית תעזור לתאם המשך טיפול מתאים עבורך, ותקבלי המלצות והפניות לבדיקות להמשך טיפול.

החשיבות הרבה הנוספת של חדר טיפול אקוטי הוא שמדובר בחדר פורנזי. מה הכוונה? במרכזים האלה לרופאים יש ערכה לאיסוף ראיות משפטיות, והבדיקות שתעברי ייחשבו כראייה קבילה בבית המשפט, במקרה שתגישי תלונה והתיק יגיע לכך.

בחדרים האקוטיים ניתן מענה סביב השעון במשך כל השנה - לילדים וגם לבגירים.

מיהם אנשי המקצוע שמטפלים בחדרים האקוטיים?

• אחות.

• עובדת סוציאלית.  

• רופא מטפל: רופא נשים, כירורג או רופא ילדים בהתאם לצורך. במקרים מסוימים יהיה נוכח גם רופא משפטי.

• חוקר משטרתי או חוקר ילדים בהתאם לצורך.

• מתנדבות ומתנדבים מהמרכז לסיוע לנפגעות תקיפה מינית - אם תרצי.

חלק מהבדיקות שתבצעי עלולות להיות לא נעימות. בכל זאת, מומלץ שתבצעי אותן, גם אם את לא חושבת להגיש תלונה במשטרה כרגע. ראיות שייאספו יישמרו עד שלושה חודשים. בית החולים מחויב לדווח למשטרה בכל מקרה של תקיפה מינית, אך זה לא אומר שאת מחויבת להגיש תלונה. ההחלטה הזו היא שלך, ושלך בלבד.

זכותך לבקש שמי שמלווה אותך תהיה נוכחת בעת הבדיקה. אם נכנסת להריון, זכותך לבקש שמתנדבת תלווה אותך בשלבים השונים בוועדה להפסקת הריון וגם בבית החולים.

זה עולה כסף?

הטיפול ניתן ללא תשלום.

למה אין חדר לנפגעות תקיפה מינית בכל בית חולים?

אנחנו מקווים שבהמשך יהיו, לצערנו לוקח זמן, משאבים וכסף כדי לפתוח מרכזים נוספים.

בתי החולים שחדרי הטיפול האקוטיים שבהם אושרו על ידי משרד הבריאות (מעודכן לספטמבר 2020)

טבריה: המרכז הרפואי פוריה, מרכז טנא, רמת פוריה, כביש 768 בסמוך לעיר טבריה.

טלפון: 04-6652481.

מייל: tene@poria.health.gov.il

חיפה: המרכז הרפואי בני ציון, "חדר 10", רחוב אליהו גולומב 47, הדר עליון.

טלפון מיון: 04-8359210.

טלפון שירות סוציאלי: 04-8359300.

מייל: chen.berkovitz@b-zion.org.il

ירושלים: בית החולים הדסה עין כרם, מרכז בת-עמי.

טלפון מיון: 02-6777222.

טלפון שירות סוציאלי: 02-6422758.

מייל: noritzl@hadassah.org.il.

חולון: בית חולים וולפסון, "חדר 4", רחוב הלוחמים 62, חולון.

טלפון מיון: 03-5028313.

טלפון שירות סוציאלי: 03-50284545.

מייל: social@wmc.gov.il.

באר־שבע: בית החולים סורוקה, מרכז לטיפול בנפגעות תקיפה מינית, שדרות רגר.

טלפון מיון: 08-6400462.

טלפונים שירות סוציאלי: 08-6400327, 08-6403799.

מייל: elyau@clalit.org.il.

אילת: בית החולים יוספטל. החדר ממוקם בסמוך למחלקה לרפואה דחופה אך הכניסה אליו נפרדת לגמרי. 

טלפון: 08-6358011.

מייל: yoacute@clalit.org.il.

עמותות וארגונים זמינים נוספים שיכולים לסייע לך בהמשך הדרך ניתן למצוא באתר כל זכות.

סייעה בהכנת הכתבה: חני שליט, לשעבר העובדת הסוציאלית הראשית ונציבת התלונות בנושא הטרדות מיניות בכללית

היא מתמחה בטיפול בחרדות, בטיפול במצבים פוסט טראומתיים ובסיוע במצבי חרדה הנובעת מהימצאות בזוגיות אלימה.

ניתן לפנות במייל לנציבת התלונות הנוכחית בנושא הטרדות מיניות ומנהלת השירות לעבודה סוציאלית בכללית, נורית איתן גוטמן: shnuritgu@clalit.org.il 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש