חיפוש

dsdsdsd
איך חוזרים לחיים לאחר פטירת בן או בת זוג

החיים אחרי שבן הזוג נפטר

אובדן בן זוג לאחר חיים ארוכים ביחד הוא משבר קשה שעלול לגרום לדיכאון ולהחמרה במצב הבריאות. אך בתמיכת בני משפחה וחברים יכולים אלמנים ואלמנות להתאושש ולחזור לחיים

ד"ר דניאל דליות

ד"ר דניאל דליות

בקיצור

01

זוג שחי שנים רבות יחדיו - עם כל העליות והמורדות והסערות שבדרך - הופך ליחידה מלוכדת אחת, וברור שאובדן האחד מותיר את האחר במשבר. במיוחד הגברים חשים אבודים ללא נשותיהם.

02

גברים רבים מתאוששים מהר לאחר התאלמנותם ואף מחפשים קשר חדש: אלמנים מתחתנים שנית יותר מאלמנות. הנטייה לנישואין מחדש בקרב אלמנות פחותה מאשר בקרב גברים.

03

מיד לאחר מותו של בן זוג, יש לתת לזה שנותר תמיכה משמעותית - משפחתית וחברתית. יש לעזור לו בדברים שהוא או היא לא היו מורגלים בהם. יש לעודד חזרה לפעילויות נעימות בלא רגשות אשמה.

הזמר הבלגי הענק ז'ק ברל כתב שיר נפלא שנקרא "הזקנים" (LES VIEUX), ובו הוא מתאר הוויה של זקנים מופלגים שמתקרבים אל מותם. הוא מתאר את דיבורם החסכני, את המחוות הגופניות המיוחדות שלהם, את עולמם הסגור, את שעון האורלוגין בסלון המסמן להם את הזמן ההולך ואוזל. בבית האחרון, המטלטל את הלב, הוא כותב:

"הזקנים אינם מתים. הם נרדמים יום אחד וישנים זמן רב מדיי.
הם מחזיקים ידיים, הם מפחדים ללכת לאיבוד, אך בכל זאת הולכים.
והשני נשאר שם, הטוב יותר או הרע יותר, הענוג או חמור הסבר.
זה כלל אינו חשוב, זה שנותר מהשניים שרוי בגיהינום.
אתם תראו אותו אולי, אתם תראו אותו לעיתים בגשם וביגון
חוצה את ההווה ומתנצל על כי אינו נמצא רחוק יותר".

מי ימות ראשון?

עם התארכות תוחלת הימים אנו עדים לזוגות רבים של זקנים שמגיעים לגיל מופלג. הטיפול הרפואי המשופר מאריך חיים של אנשים רבים שבמאות הקודמות היו מתים בגיל הרבה יותר צעיר. מחד זה נפלא כמו ששר אריק איינשטיין בשיר "עוף גוזל":

עכשיו נשארנו לבדנו בקן
אבל אנחנו ביחד
חבקי אותי חזק תגידי לי כן
אל תדאגי, ביחד כיף להזדקן

אך מאידך, אחד מאתנו ייפול ראשון. 

במיתולוגיה היוונית ידוע הסיפור על זאוס שירד לארץ והתחפש לקבצן כדי ללמוד על אופי בני האדם. הוא הגיע לכפר וביקש מקלט ללילה. כל הדלתות נסגרו בפניו, למעט דלת של בית עניים שבו שכן זוג זקן שקיבל את הקבצן במאור פנים. בתום הביקור התגלה זאוס לזקנים במלוא הדרו וביקש מהם להביע משאלה. הם ביקשו למות יחדיו בבוא יומם כדי שהאחד לא יחזה במות האחר. זאוס מילא את בקשתם והפך אותם בבוא יומם לשני עצים יפים. לצערנו, הזכות הנפלאה הזאת לרוב אינה נופלת בחלקנו.

הסכנה: דיכאון והחרפה בבעיות הבריאות

פרק האלמנות הוא בתחילתו תקופה שברירית וגורם סיכון לדיכאון ולהחמרה בבעיות בריאות. לזקנים יש פחות רזרבות - גם גופניות וגם נפשיות - ולכן קשה להם יותר להתמודד עם משברים. זוג שחי שנים רבות יחדיו - עם כל העליות והמורדות והסערות שבדרך - הופך ליחידה מלוכדת אחת, וברור שאובדן האחד מותיר את האחר במשבר.

היחס שלנו לאלמנוּת הוא כמו למותנו שלנו: כולנו יודעים שנמות, אך איננו מאמינים באמת שנמות. כך גם באלמנוּת: ברור לנו שאחד ייפול ראשון, אך איננו ערוכים ומוכנים לכך. גם אם האלמנות קורית לאחר מחלה קשה של הנפטר, ולכאורה בן הזוג משתחרר מהסבל, עדיין מדובר באירוע משמעותי.

ההבדל בין אלמנים לאלמנות

בגיל זקנה רוב המתאלמנים הם נשים, ויש הבדל בחוויית ההתאלמנות של שני המינים. הבדל שהוא ברובו תלוי תרבות.

בעולם הישן רוב הגברים הזקנים היו תלויים בנשותיהם שכן הן היו אלה שדאגו לבית (בישלו וניקו) והן היו אלה שדאגו לקשרים החברתיים. לכן אין זה מפליא שבלעדיהן חשו הגברים אבודים.

יש גברים שנותרים גם היום אבודים ומתקשים לחזור לחיי השגרה, אך גברים רבים מתאוששים מהר לאחר התאלמנותם ואף מחפשים קשר חדש: אלמנים מתחתנים שנית יותר מאלמנות. הנטייה לנישואין מחדש בקרב אלמנות פחותה מאשר בקרב גברים, אך חלקן שמחות למצוא חבר.

גם אלמנות רבות מתאוששות וחוזרות למעגל החיים - במיוחד אם יש להן תמיכה מילדיהן. במקרה של ילדים תומכים ועוזרים יכולה גם אישה שהייתה תלותית מאוד להסתדר.

מה כדאי לעשות?

מיד לאחר מותו של בן זוג, יש לתת לזה שנותר תמיכה משמעותית - משפחתית וחברתית. יש לשאת את גילויי האבל ולתמוך. אחר כך יש לעזור להתארגן, לעזור בדברים שהוא או היא לא היו מורגלים בהם. יש לעודד חזרה לפעילויות נעימות בלא רגשות אשמה.

במקומות שונים בארץ קיימות קבוצות תמיכה באלמנים ובאלמנות. בביטוח הלאומי, למשל, קיימת מחלקת ייעוץ לקשיש שמקיימת קבוצות תמיכה לאלמנים ולאלמנות בשנת האבל הראשונה.

סיכום

פטירת בן זוג או בת זוג היא אירוע משמעותי בחיי קשישים. האירוע הזה מתרחש כאשר לקשישים יש רזרבות מופחתות, ולכן עלולות להיות לו השלכות קשות כמו דיכאון או החמרת המצב הבריאותי.

עם זאת, אלמנים ואלמנות רבים מתאוששים וחוזרים למעגל החיים. לתמיכה של קרובי משפחה ושל חברים יש חשיבות רבה שכן היא מסייעת מאוד לחזרה לחיים.

תהליך החזרה לחיים של גברים שונה מזה של נשים - בעיקר אם מדובר באנשים שחיו בעולם הישן, המסורתי, שבו אישה עוסקת בעיקר בענייני הבית, ואילו הגבר עוסק בכל "ענייני החוץ" כמו הפיננסים והחשבונות של משק הבית. לכן בדרך כלל הגבר חש אבוד בבית לאחר מות אשתו, ואילו האישה מצליחה להתאושש מהר יותר. לעומת זאת הגברים נוטים יותר מהנשים להתחתן פעם נוספת.

יש לתת לגיטימציה לאלמן ולאלמנה לחזור לחיים מלאים ומספקים. יש לעודד אותם - לאחר תקופת האבל - ללכת לסרט, להצגה או לקונצרט בלי לחוש שום ייסורי מצפון. זהו תפקידם של הילדים, של הנכדים ושל הנינים לתת את העידוד הזה.

ניתן להיעזר בקבוצות תמיכה לאלמנים ולאלמנות (וכן לידועים ולידועות בציבור). קבוצות כאלה פועלות, בין היתר, מטעם הביטוח הלאומי בכל רחבי הארץ.

ד"ר דניאל דליות הוא רופא גריאטר במרכז הרפואי הגריאטרי בית רבקה, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש