חיפוש

dsdsdsd
בריין פריז

בריין פריז (Brain freeze)

אין הרבה דברים יותר מרגיזים מזה: הרגע הזה שאתם לוקחים שלוק אחד יותר מדי מאיזה ברד או אייס־קפה, וחוטפים מכת קור שמקפיאה לכם את המוח ואת החיים בו זמנית. מה זה הבאג ההזוי הזה ולמה לעזאזל זה קורה? יצאנו לגלות

ד"ר דנה פלורנטין, דנה שבתאי

שתיתם ברד או אייס־קפה בשלוק זריז או שלקחתם בטעות ביס אחד גדול מדי מקרטיב ואתם מרגישים בבת אחת כאילו מישהו חישמל לכם את המוח? כן, זהו הבריין פריז, המרענן הלא רשמי (וגם הלא כל־כך מרענן בתכלס) של הקיץ. 

בארט סימפסון בבריין פריז

כשליש מהאוכלוסייה נוטה לחוות את התחושה המעצבנת והמכאיבה הזאת, בעיקר מי שסובלים ממיגרנות. זה קורה כשאוכלים משהו קר מאוד במהירות, בדרך כלל במזג אוויר חם, ופתאום מרגישים אגרוף קפוא עולה לתוך המוח, וכן, זה ממש לא נעים.

למה זה קורה?

בגלל קצר בתקשורת של העצבים שאחראים על התחושה באזור הגרון והפנים. הגלידה או האייס־קפה נוגעים בחלק האחורי של הלוע, ובאותו אזור עוברים גם עורקים שמובילים דם למוח. הבדלי הטמפרטורות הקיצוניים והמהירים גורמים להתרחבות ולהתכווצות של כלי הדם, וכתוצאה מהשינוי בקוטר של כלי הדם הללו, מוקרן הכאב ישירות לאזור המצח או לאזור שמאחורי העיניים. לא, לא כיף. 

shutterstock_633375209.jpg

אז איך יוצאים מזה?

כמה פעמים ספרתם עד 10 ושום דבר לא קרה? במקרה הזה דווקא יש סיכוי שזה יעבוד. ד"ר פלורנטין ממליצה פשוט לספור עד עשר, כי הכאב הזה מתפוגג די מהר. אפשרות נוספת היא לחמם את החלק האחורי של הגרון בעזרת הצמדת הלשון לחיך - או לשתות משקה חם, שיעזור למוח לצאת מהקיפאון.

אה, ולפני שאתם זזים לשתות איזה ברד קפוא (אבל לאט), ליוטיוב יש משהו מגניב להראות לכם: חתולים מדגמנים בריין פריז. כן כן, זה שיש להם זנב והם עושים מיאו לא אומר שהם לא סובלים מקצרים בתקשורת של העצבים. לא סתם הסרטונים האלה שברו את האינטרנט: אז אם לא הייתם על הכדור הזה בשנתיים האחרונות, הנה לכם בריין פריז, גרסת החתול.

ד"ר דנה פלורנטין, מומחית ברפואת משפחה, היא רופאת הבית של אתר כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש