חיפוש

dsdsdsd
מיתוסים של קיץ

מקררים 13 מיתוסים של קיץ

סיפרו לכם שאם תתחבאו בצל אתם מוגנים מקרני השמש, חשבתם שמזגן גורם להתקררות ובטוחים שאם תעשו כושר במזג אוויר חם תשרפו יותר קלוריות? לפני שאתם יוצאים החוצה, הגיע הזמן שנשבור את הקרח ונחשוף מה נכון ומה לא. צפו להפתעות!

בקיצור

01

גם כשמתחבאים בצל ההגנה לא מלאה. קרני השמש מוחזרות ממשטחים שונים כמו חול, מים וקירות ולכן יכולות לחדור גם מתחת לסככות.

02

בכווייה מתרחש תהליך של חימום שצריך להפסיק או לנטרל, ולכן רצוי למרוח משחה או ג'ל קריר. לבן קר גם יכול לעשות את העבודה, אבל חמאה? רע!

03

חשוב לשתות בשמש, אבל לא הכל. למשקאות המכילים קפאין ואלכוהול יש נטייה לגרום לדחף תכוף יותר להשתנה, שעלולה להוביל להתייבשות.

האבטיחים כבר פה, גם הקרטיבים חזק באופנה, בגדי הים יצאו מהארון, היתושים והמדוזות מפנטזים על לקוחות פוטנציאליים חדשים, המזגן פועל נון־סטופ וכמובן הכוכבת הגדולה מכולם, שחושבת שהשמש זורחת לה מהישבן: השמש כמובן.

הקיץ - או שממש אוהבים אותו, או שממש שונאים אותו. אבל בין אם אתם משתייכים למחנה הזה או ההוא, נראה שגם אתם גדלתם על כל מיני מיתוסים שקשורים לעונה הכי לוהטת בשנה. אנחנו כאן כדי לקרר אותם.

1. שהייה באזור מוצל נותנת הגנה מלאה מפני קרני השמש

לא נכון. כמובן עדיף שלא להיות חשופים ישירות לשמש, אבל גם כשמתחבאים בצל ההגנה אינה מלאה. קרני השמש מוחזרות ממשטחים שונים כמו חול, מים וקירות ולכן יכולות לחדור גם מתחת לסככות. מה עושים? משתמשים באמצעי הגנה נוספים: כובע, משקפי שמש, ביגוד מתאים ותכשירי הגנה - גם כשנמצאים במקום מוצל.

ובאיזה מספר מקדם הגנה לבחור? החל מ־ 2015 ההמלצה של משרד הבריאות היא להשתמש במסנני קרינה עם מקדם הגנה של 30 לפחות ולוודא שהם בעלי הגנה רחבה מקרינת UV - כלומר, מגנים מקרינת UVA וגם UVB.

2. אסור לשתות מים אחרי אבטיח

לא נכון. לאמונה ששתיית מים אחרי אכילת אבטיח תגרום לכאבי בטן אין שום הוכחה או ביסוס מדעי. בקיצור, שטויות בשייק אבטיח! להיפך, רצוי לשתות מים בקיץ החם גם לפני אכילת אבטיח, גם במהלך האכילה וגם לאחריה.

האם השומה שלך מסוכנת?

זוהי בדיקה שעשויה להציל את החיים שלך

3. שתן יעיל נגד עקיצות של מדוזות

לא נכון. מיתוס שחייב כנראה הרבה מהפרסום שלו לאחד מהסיטקומים הכי מצליחים בהיסטוריה. באחד הפרקים של "חברים", אי שם ב־1997, נעקצה מוניקה (קורטני קוקס) בחוף הים על ידי מדוזה, וג'ואי (מתיו לה בלאנק) נזכר שהוא ראה בערוץ "דיסקברי" שאם משתינים על האזור הפגוע אז זה עוזר. נשמע מצחיק? אבל אם עושים את זה בפועל - אפילו יכול להזיק.

מה שאנחנו מחפשים זו חומציות שתנטרל את הארס ותפחית את הכאב, אבל מים מתוקים עלולים לגרום לאפקט הפוך ולגרום לארס להתפשט עוד יותר. הרכב השתן משתנה מאדם לאדם: הוא יכול להיות חומצי אצל אחד ואצל אחר דומה בהרכבו למים מתוקים. עד שישיגו עבורכם חומץ (כדאי לנסות בתחנת עזרה ראשונה בחוף או בסוכת המציל) - מומלץ לשטוף במי ים מלוחים ולא במי ברז.

4. כאשר השמיים מעוננים, אין צורך באמצעי הגנה מהשמש

לא נכון. פתחתם את החלון, ראיתם שמעונן ושיחררתם שאגת שמחה שאתם לא צריכים להתמרח? החגיגה הייתה מוקדמת מדיי: הקרינה האולטרה־סגולה חודרת גם מבעד לעננים (וגם מבעד לזכוכיות וחלונות, אם כבר נכנסנו לזה), ולכן צריך להשתמש בקרם הגנה גם ביום קיץ מעונן.
ללא הגנה אתם חושפים את עצמכם לסכנות של סרטן העור, או במקרה הטוב, כתמי פיגמנטציה מכוערים, הזדקנות עור מוקדמת וקמטים.

5. מזגן גורם להתקררות

נכון בעקיפין. קודם כול נסנגר קצת על המזגן ונגיד שהוא לא האשם הישיר בהתקררות אלא הווירוסים - אבל... מזגן גורם לנו לא לפתוח חלונות ומאפשר לחיידקים לעשות שמות בחדר הממוזג שבו אנחנו יושבים. 

דמיינו שאתם עובדים עם עוד עשרות אנשים במשרד ממוזג, שבו כולם נושמים את אותו האוויר במערכת סגורה. ביום שלישי מגיע אחד העובדים למשרד אחרי שקיבל נגיף מהילד שלו שהיה במגע עם ילד חולה בגן. הוא נושף לחלל האוויר את הנגיף, וזה נשאר כלוא בחדר בלי יכולת לצאת החוצה. וזה המקרה הקל - תחשבו מה יקרה אם עשרות עובדים יעשו "שיתוף" לכל הווירוסים שהם סוחבים איתם? בלגן!

נסו להשאיר חלון פתוח פה ושם, המזגן עדיין יעשה את שלו וגם יעשה חיים קשים יותר לחיידקים.

6. אנחנו שורפים יותר קלוריות במזג אוויר חם

לא נכון. כשאנחנו נמצאים בטמפרטורות קיצוניות, הגוף מבזבז קלוריות נוספות כדי לווסת את חום הגוף למצב תקין. במזג אוויר קר הגוף שורף קלוריות כדי להתחמם - ובמזג אוויר חם מאוד הוא מעלה את מספר הנשימות כדי להתקרר.

אבל אין מה להתלהב: מספר הקלוריות הנוספות שנשרוף בכל אחד מהמצבים הוא זניח, ואפילו לא עולה על מספר הקלוריות שבקרטיב. ולמה להסתכן במכת חום, אם אפשר להתעמל במקום קריר ונעים?

​מי לומד אותך למרוח קרם הגנה?

יש לנו טיפים שיכולים לעשות הבדל ענק
429949894.jpg

7. לשתות יותר מדי מים? אין חיה כזאת

לא נכון. שתיית מים בכמויות גדולות, יותר מכ־2 ליטרים בתוך זמן  ממש קצר, עלולה לגרום להרעלת מים - הופעת בצקת במוח - דבר שעלול לגרום לאובדן הכרה בתוך מספר שעות ואפילו למוות.

התסמינים של הרעלת מים הם כאבי ראש, בחילות, הקאות, עיוות שרירים, פרכוסים, קהות חושים, ראייה מטושטשת ועיוורון. לכן אסור להגזים גם בשתייה ולשתות לפי תחושת הצמא.

8. אנשים בעלי עור כהה לא צריכים למרוח קרם הגנה

לא נכון. אז נכון שלבעלי עור כהה יש קצת יותר הגנה טבעית מפני קרני השמש בזכות רמה גבוהה יותר של מלנין (הפיגמנט שנותן לעור ולעיניים את הצבע שלהם), אבל כל אדם עם כל צבע עור נמצא בסכנה לסרטן העור.

זה אומר שאפילו בעלי עור כהה לא יכולים להרשות לעצמם "להתפרע" בחוץ בשעות המסוכנות (9:00 עד 17:00) ולא למרוח קרם הגנה, ממש לא!

החשש הגדול, בכל הנוגע לבעלי עור כהה וסרטן העור, הוא משאננות. החשיבות הגדולה במקרה של סרטן העור היא באבחון מוקדם, אבל בגלל האמונה הרווחת שבעלי עור כהה "מחוסנים" במקרים רבים הם מגיעים לבדיקות ולטיפולים בשלב מאוחר של המחלה - אז גם הסיכוי לריפוי נמוך בהרבה.

9. מקלחת קרה תקרר אותך מהר יותר

לא נכון. אולי זה נשמע מפתיע, אבל מה שיקרר אותך טוב יותר הוא דווקא מקלחת בטמפרטורת החדר. ולמה? מאחר שלגוף יש טרמוסטט טבעי שמטרתו לשמר את חום הגוף. ברגע שהגוף חש קור פתאומי, נכנס לפעולה מנגנון שימור החום, וכלי הדם מתכווצים כדי לא לאבד חום.

10. לבן וחמאה מקלים על כאב של כווייה

נכון חלקית. בכווייה מתרחש תהליך של חימום שצריך להפסיק או לנטרל, ולכן רצוי למרוח משחה או ג'ל קרירים. גם לבן קר יכול לעשות את העבודה, אבל חמאה או מרגרינה? רע! חומרים שמנוניים שכאלה מתחממים די מהר על העור, ואז אנחנו מקבלים אפקט של "טיגון" במקום אפקט של קירור. במקום כל תרופות הסבתא למיניהן אני ממליצה לשמור במקרר קרם סילברול או ג'ל אלוורה לשימוש במקרה הצורך. מה שבטוח.

11. כשחם - כל משקה עוזר

לא נכון. טוב לשתות, אבל לא הכול. למשקאות המכילים קפאין ואלכוהול יש נטייה לגרום לדחף תכוף יותר להשתנה, וזו עלולה להוביל להתייבשות. הכי טוב מים צוננים. אבל גם כאן יש קאץ' קטן - בזיעה אנחנו מאבדים מלחים, והמים לא מחזירים אותם. לכן כדאי מדי פעם לשתות גם משקאות מוגזים או מיצי פירות, אבל אז צריך לשים לב לקלוריות...

​מה עושים עם עור יבש?

ואיך זה קשור לדרך שבה אנחנו מתקלחים
עור יבש

12. שיזוף מלאכותי במיטות שיזוף הוא דבר בטוח

לא נכון. השיזוף המלאכותי משמעותו חשיפה לקרינה אולטרה־סגולה, בדומה לקרינת השמש, ולכן גם הוא עלול להגביר את הסיכון לסרטן העור מכל הסוגים. ברור באופן חד־משמעי ששימוש במיטות שיזוף מגביר את הסיכון לסרטן העור מסוגים שונים, בייחוד באנשים שהחלו את השימוש במיטות שיזוף בגיל צעיר.

נוסף על כך הוא גורם לכל הנזקים הידועים האחרים של השמש: הזדקנות מוקדמת של עור הפנים, כתמים וקמטים וקטרקט. יש לזכור: אין שיזוף בטוח, מכיוון שעצם השיזוף מעיד על כך שהגוף נחשף לקרינה מוגזמת, והוא מנסה להגן על עצמו.

שימוש במיטת שיזוף מתחת לגיל 18 אסור לפי חוק בישראל.

13. יתושים נמשכים יותר לאנשים מסוימים

נכון. יתושים מעדיפים אנשים עם חום גוף נמוך יותר, ואין שום דבר שאתם יכולים לעשות בנוגע לזה - מדובר בגנטיקה. חוץ מזה, הם אוהבים ניחוחות של פירות או של פרחים, אז תחשבו פעמיים לפני שאתם מחליטים באיזה בושם להשתמש היום. תרכובות נוספות שאליהן יתושים נמשכים הן דו תחמוצת הפחמן (תרכובת שנפלטת באוויר אותו אנו נושפים) וחומצת חלב. 

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה 

פרופ' ארנון כהן הוא מומחה ברפואת עור ומין בהנהלה הראשית של כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש