בריאות המשפחה
פורסם בראשונה: 11.06.2009
עדכון אחרון: 11.09.2013
  • ד"ר גל וגנר־קולסקו ד"ר גל וגנר־קולסקו
  • ד"ר רות גופן ד"ר רות גופן

המרפאה הגאה בגן מאיר בתל־אביב: מקבלים גם סטרייטים...

לקריאה נוחה
אנחנו מזמינים אותך למרפאה קצת אחרת, באווירה פתוחה ומחבקת. לא בגלל שיש לך קרניים, אלא כיוון שחשוב לנו שתרגישו טוב ונוח עם רופא או רופאת המשפחה שלך. רבים מלקוחותינו מרגישים לגמרי בנוח עם רופא או רופאת המשפחה שלהם. וזה סבבה. אנחנו פה בשביל הרבה אחרים שלא.

בקיצור

1.

מי צריך מרפאה גאה? מי שרוצה שרופא או רופאת המשפחה שלו יוכלו לדבר איתו בפתיחות ונינוחות בכל מה שקשור לנטייה המינית.

2.

מי שטוב לו עם רופאת המשפחה שלו - זה מצוין וחשוב שימשיך ללכת אליה. אנחנו כאן בשביל הרבה שמרגישים אחרת.

3.

אנחנו כאן בשביל לתת שירות ומידע למטופלים וגם לרופאים בנושאי הקהילה ובריאות. כולם מוזמנים ומוזמנות.

פרטי המרפאה:

מרפאת גן מאיר
המרכז הגאה, גן מאיר, תל־אביב (ליד רחוב המלך ג'ורג')
טלפונים: 03-5252896/7, שלוחה 5
קביעת תורים בטלפון 057-9900328
דואר אלקטרוני: ganmeir@clalit.org.il
אתם ואתן מוזמנות ומוזמנים לקפוץ

למה צריך מרפאה גאה?

בכל העולם קיימות מרפאות למען קהילת הלהט"ב – LGBT clinics. כבר שלוש שנים שיש מרפאה כזאת גם בתל אביב. במרפאה עובדים רופאי משפחה מומחים, שעובדים בשיתוף פעולה עם רופאים מומחים נוספים: גניקולוגית, אורולוג, אנדוקרינולוגית ועוד.

אז מה מיוחד בזה?

במרפאה עובדים ד"ר רותי גופן וד"ר גל וגנר-קולסקו, שניהם רופאי משפחה מומחים בעלי ידע וניסיון בטיפול בבעיות אופייניות לקהילת הלהט"ב (לסביות, הומואים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים), וגם בבעיות רפואיות רגילות, שאינן קשורות לקהילה. המרפאה שלנו ידידותית לקהילת הלהט"ב – וכמובן שגם לסטרייטים.

מפתיע באמת שעד עכשיו לא פתחו מרפאה כזאת בישראל...

המרפאה הגאה בגן מאיר פועלת כבר שלוש שנים. במהלך השנים האלה הצטרפו אלינו מאות מטופלים, להט"בים וסטרייטים מהשכונה, שגילו שאנחנו מרפאה נחמדה שנעים לבוא אליה וכולם מרגישים בה בבית. 

אבל למה צריך מרפאה מיוחדת לקהילה?

בכל העולם הבינו כבר לפני שנים רבות שיש מקום למרפאות למען קהילת הלהט"ב. לשמחתנו, בשירותי בריאות כללית הבינו זאת לפני שלוש שנים ופתחו את מרפאת גן מאיר - המרפאה הגאה הראשונה והיחידה בישראל.

רגע רגע, מה בכלל אכפת לרופא/ה שאני הומו, לסבית, טרנג'נדר או ביסקסואל?

אכפת לנו. כרופאי משפחה אנחנו מטפלים באנשים ולא במחלות. וכדי לטפל באנשים, חשוב לנו להכיר אותך באופן מלא כאדם, ולא רק כמישהו או כמישהי שכואב לו/ה היום הגרון או שיש לו/ה נזלת.

אוקיי, אז נניח שהרופא/ה בתמונה. מה הלאה?

חשוב שאנחנו יודעים. עכשיו, אנחנו בטוחים שתרגיש או תרגישי נעים יותר לבוא כשתצטרכו אותנו.

"נעים ונוח" זה לא משהו שאני צריך שיהיה לי בים? איך זה קשור לרפואה?

ובכן, מתברר (ואת זה אנחנו יודעים לפי מחקרים שנעשו במדינות שונות בעולם) שהומואים, לסביות, טרנסג'נדס וביסקסואלים הולכים פחות לרופא/ה. וכשהם באים לרופא/ה, הם לרוב לא מספרים על הנטייה המינית או על הזהות המגדרית שלהם/ן. ברוב הפעמים, אגב, הרופא/ה לא שואלים על זה - גם כשזה ממש חשוב.

אולי אנחנו לא הולכים כי אנחנו פשוט יותר בריאים?

אולי. אבל אולי לא הולכים/ות כי מתביישים/ות? כי מפחדים/ות מתגובות לא סימפטיות? (אלה הסיבות העיקריות, בכל אופן, שעלו במחקרים שנערכו בעולם).

מתביישים? מפחדים? אני מחוץ לארון כבר 20 שנה, ומדבר עם רופאת המשפחה שלי על בן־הזוג שלי חופשי.

מעולה! מי שטוב לו עם רופאת המשפחה שלו - חשוב שימשיך ללכת אליה. אנחנו פה בשביל הרבה שמרגישים אחרת.

ואגב, אנחנו פה גם כדי שרופאים ורופאות שאין להם הידע וההכרות עם הקהילה יקבלו הדרכה בנושא - ברמלה, בראשון לציון, בקריית שמונה וגם במרכז תל אביב. במהלך שנות עבודתנו במרפאה, השקענו מאמץ רב במתן הרצאות לצוותים רפואיים בכל הארץ בנושאי בריאות של קהילת הלהט"ב: כיצד ניתן לעזור לבני נוער להט"בים במצוקה? כיצד ניתן לעזור לזוג נשים או זוג גברים שרוצים להרחיב את המשפחה? מה המעקב הרפואי המומלץ לטרנג'נדרס ועוד ועוד.  

כבר באוקטובר הקרוב תתחיל הכללית בקורס מיוחד לצוותים רפואיים בנושא רפואה גאה, ולנו יש חלק חשוב מאוד בארגון הקורס הזה.

טוב דוקטור, תכל'ס אני לסבית ואני לא שונה מכל החברות הסטרייטיות שלי, מה בעצם ההבדל?

את בהחלט לא שונה, אבל כן יש דברים אופייניים ללסביות, רוצה דוגמה? לסביות הולכות פחות לרופא/ת נשים לבדיקה שגרתית (מתי עשית בדיקת פאפ בפעם האחרונה?).

אני מבינה, החלטת להפחיד אותי? קטן עלי...

ממש לא רוצים להפחיד.. רק לתת ידע. כי ידע הוא כוח.

חשוב לדעת שלסביות הולכות פחות לבדיקה גניקולוגית. אז אם כבר שלוש או חמש שנים לא הלכת לבדיקה גניקולוגית, יכול להיות (רק יכול להיות, לא בטוח) שזה קשור גם לזה שאת לסבית. ועוד יותר חשוב, שתבואי אלינו ונפנה אותך לרופאה הגניקולוגית שלנו, היא פשוט נהדרת.

מה עוד חשוב, דוקטור?

לסביות מעשנות יותר (פי שלושה מנשים סטרייטיות), ולכן נמצאות בסיכון מוגבר לפתח מחלות לב וכלי דם. חשוב, להפסיק לעשן! בשלוש שנות הפעילות שלנו, ערכנו בגן מאיר הרבה סדנאות להפסקת עישון. הסדנאות נערכות במרכז הגאה, והן מיועדות במיוחד בשבילכם ובשבילכן! למעשה, ממש עכשיו מתקיימת סדנא כזאת במרכז. יש בה כ-20 משתתפים, רובם מהקהילה שלנו. ויש בה גם סטרייטים, כי אנחנו מטפלים גם בהמון סטרייטים/יות שבאים אלינו.

מה עוד חשוב? מי שרוצה להרחיב את המשפחה, חשוב לה להתכונן לקראת ההורות. בעבר ערכנו בגן מאיר סדנא לקראת הורות לסבית. השתתפו בה כעשרה זוגות של לסביות, והיא הייתה מוצלחת מאוד!

נו טוב... אבל אני הומו גאה ומאושר, מה לי ולכל הסיפור הזה?

גם אצלך יש דברים שחשוב לדעת, לזכור ולטפל בהם לפני שהם הופכים לבעיה. מה עם סקס מוגן? אתה באמת תמיד שם קונדום?

טוב, דוקטור, שוב אתם מפחידים אותנו?

אנחנו לא רוצים להפחיד, אנחנו רוצים לדבר על מה שקשה לדבר עליו. אנחנו רוצים לדאוג שיהיה לך יידע, ואנחנו רוצים שתעשה סקס בכיף, אבל גם שתדאג לשמור על הבריאות שלך. זה בסך הכול קונדום...

אני טרנסית דוקטור, תקבלו אותי גם?

בטח שנקבל, באהבה. יש לנו הרבה מטופלים ומטופלות מהקהילה הטרנסג'נדרית. אצלנו אפשר לקבל את הטיפול ההורמונלי, להיות במעקב הרפואי הנדרש, וכן לקבל תשובות ועזרה בכל שאלה שעולה.

ואם אני ביסקסואל, גם יש לי מקום?

ביסקסואלים/יות ופאנסקסואלים/יות הם/ן חלק חשוב ומשמעותי בקהילה. גם ביסקסואלים רבים מגיעים אלינו מרגישים נעים.

וסטרייטים, גם באים?

אצלנו אין אפליה, אנחנו מקבלים את כולם - גם סטרייטים מקבלים אצלנו טיפול מעולה.

לשמחתנו, בשלוש השנים שאנחנו פועלים, הגיעו אלינו הרבה מטופלים סטרייטים - פשוט כי אנחנו מרפאה נחמדה וכולם מרגישים אצלנו בבית. 

יש לי חברה שאומרת שזה ממש רעיון גרוע, שמבודדים את הקהילה ככה, ושזה יוצר תחושה של גטו...

תשמע מה אנחנו חושבים: ביום שבו  אישה טרנסג'נדרית מנתניה שקיבלה מכות בלילה מחבורת נערים משתוללים, תוכל לפנות לקבל טיפול רפואי מכבד במקום מגוריה, ולא תרגיש שהיא צריכה להגיע אלינו בבוקר כדי לקבל עזרה רפואית - נשמח לסגור את המרפאה. אבל כל זמן שהיא ועוד נשים וגברים רבים זקוקים לנו, המרפאה שלנו תמשיך לעבוד.

ברור לנו שהמרפאה שלנו לא צריכה לשרת את כולם. אבל לצערנו, העולם לא מושלם, ויש עוד הרבה רופאים ורופאות שמתייחסים באופן מפלה ולא מכבד לאנשים מהקהילה. אנחנו שם בשביל אנשים שזקוקים לנו.

אנחנו גם מנסים לשפר את השירות הרפואי שמקבלים אנשי הקהילה על ידי מתן הרצאות לצוותי רפואה בכל רחבי הארץ. אין לנו ספק שיש בנו צורך - הפעילות שלנו בשלוש השנים האחרונות מוכיחה זאת באופן חד משמעי.

טוב, אפשר לסכם?

הכללית הבינה שהומואים, לסביות, טרנסג'נדרס וביסקסואלים מהווים מרכיב חשוב מאוד באוכלוסיה, בתל־אביב ובארץ כולה. הבנו שחשוב לשפר גם את היחס וגם את הטיפול הרפואי שמקבלים הלקוחות מקהילת הלהט"ב, ואנחנו עושים כל מה שאנחנו יכולים כדי לממש את החזון הזה.

אנחנו פה, ולשמחתנו החזון שלנו מתממש - יש לנו מטופלים ומטופלים רבים. אתם ואתן מוזמנות ומזמנים.

ד"ר רות גופן וד"ר גל וגנר-קולסקו הם רופאי משפחה מומחים במרפאה הגאה של הכללית בגן מאיר

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

 תרופות ללא מרשם בהנחה - לפרטים לחצו כאן

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל