פורסם בראשונה: 25.10.2017
עדכון אחרון: 05.08.2018
  • ד"ר גל וגנר־קולסקו ד"ר גל וגנר־קולסקו

כל מה שרציתם לדעת על הטיפול המונע ל־HIV

לקריאה נוחה
פרפ (PrEP), טיפול שהוכח מחקרית כמקטין משמעותית את הסיכון להידבקות ב־HIV, זמין כעת גם ללקוחות כללית. למי זה מתאים? מי מוסמך לאשר את הטיפול? כמה זה עולה? כל התשובות מאת ד"ר גל וגנר־קולסקו
פרפ - טיפול מונע ל-HIV

​אם נראה לכם שהאיידס ירד מתחת לרדאר, וכבר לא עושה כותרות כמו בעבר, אל תתבלבלו: זה ממש לא אומר שהוא מוגר. בישראל מאובחנים מדי שנה כ־400 מקרים של הידבקות בנגיף ה־HIV. אז אמנם כבר לא מתים מזה - אבל עדיין, עדיף בלי לחלות במחלה עצמה, מאוד לא נעים לחיות עם זה.

נלחצתם? הנה החדשות הטובות: אם אתם בקבוצת הסיכון להידבקות בנגיף, תוכלו לקבל בכללית מרשם ל"פרפ" (PrEP), טיפול המקטין משמעותית את הסיכוי שלכם להידבק.

PrEP, או בשם המלא שלו Pre Exposure Prophylaxis, הוא ראשי התיבות של "טיפול מניעתי טרום חשיפתי". מדובר בטיפול תרופתי המקטין את הסיכון להדבקה ב־HIV. הטיפול מיועד למי שנמצאים בסיכון גבוה לחשיפה לנגיף - אך אינם נשאים שלו, ומתבסס על נטילה יומיומית של התרופה אמטריביר טבע (שנקראת גם טרובדה).ׁ

כי אם עושים את זה נכון, זה עובד. מחקרים מהשנים האחרונות מראים כי מי שנוטל את הטיפול התרופתי באופן מסודר, יומיומי וקבוע, מפחית את הסיכון שלו להידבק ב־HIV ביותר מ־90%, לעומת מי שלא לוקח את הטיפול.

רוב התופעות קלות יחסית - בחילה, הקאה, כאבי בטן, שלשול, סחרחורות - וחולפות מאליהן תוך מספר ימים או שבועות. במקרים נדירים עלולות להופיע ירידה בצפיפות העצם, ונטייה לשברים או לפגיעה בכליות. אם חוששים מהן, מומלץ להתייעץ עם רופא או רופאה המוסמכים לרשום את התרופה.

לפי הנחיות אגף הרוקחות במשרד הבריאות, רק רופאים שעברו הכשרה מיוחדת רשאים לתת את הטיפול המונע. לאחרונה ביצע משרד הבריאות הכשרה לרופאי משפחה שהביעו עניין בכך.

כל מי שנמצא או נמצאת בסיכון מוגבר להידבקות ב־HIV - או מי שחוששים שהם נמצאים בסיכון כזה - יכולים לקבוע תור לאחד או לאחת מהרופאים שהוכשרו, כדי להעריך את חומרת הסיכון ואת הצורך בטיפול התרופתי.

שימו לב: ההחלטה על מתן הטיפול כרוכה במפגש מסודר שנקבע מראש עם הרופא, ולעיתים יש צורך ביותר מפגישה אחת.

כדי להגיע מוכנים, כדאי להגיע עם תוצאות של בדיקות מעבדה בתחומים הבאים:
1. ספירת דם ואנזימי כבד עדכניים
2. תפקודי כליות
3. בדיקת שתן כללית
4. בדיקת HIV עדכנית מהשבוע האחרון
5. בדיקת דם להפטיטיס B שכוללת Hbs Ag, Abs Ab, Hbc Ab
6. בדיקת דם להפטיטיס A מסוג HAV IgG או הוכחה לביצוע חיסונים להפטיטיס A
7. בדיקת דם להפטיטיס C
8. בדיקת דם לעגבת
9. בדיקת שתן למחלות העוברות במין STD PCR.

לפני הטיפול: עוברים בדיקות מעבדה, ואם התוצאות תקינות מתחילים בטיפול. בהמשך מתחסנים נגד הפטיטיס A+B, ונשקל גם חיסון כנגד וירוס הפפילומה.

במהלך הטיפול: לפי הנחיות משרד הבריאות, יש לקחת את הטיפול מדי יום כדי להגיע להשפעה מקסימלית. נטילה לא רצופה ו"דילוג" על ימים פוגעים באפקטיביות שלו.

לאורך הטיפול נמצאים במעקב רפואי, שכולל גם בדיקות דם ושתן כל שלושה חודשים, כדי להקטין סיכוי לתופעות לואי של הטיפול או להדבקה במחלות שעוברות ביחסי מין.

PrEP מפחית משמעותית את הסיכון להדבקה מ־HIV - אבל לא מבטל אותו לחלוטין, כך שקיים עדיין סיכון מסוים להדבקה. בנוסף, התרופה לא מונעת הדבקה במחלות מין אחרות - והיעילות שלה, כאמור, תלויה בשימוש נכון. לכן תמיד מומלץ להשתמש בקונדום.

הטיפול ניתן במסגרת כללית מושלם בעלות של 306 ש"ח לחודש.

ד"ר גל וגנר קולסקו הוא מומחה ברפואת המשפחה בכללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל