חיפוש

dsdsdsd
סטטוסקופ

רופא המשפחה: לראות את התמונה הגדולה ולשפר את איכות החיים

מדוע חשוב לבקר אצל רופא המשפחה לפחות אחת לשנה ומה הקשר בין רופא משפחה לאיכות החיים? כל המידע על הרופא שמכיר את מצבכם הרפואי הכי טוב ופועל לקידום בריאותכם

צוות אתר כללית

בעידן של התמחויות רבות, לכל חלק בגוף, תופעה ומחלה, יש רופאים ייעודיים. כשיש דלקת בעין - הולכים לרופא עיניים, כשכואב הגב - הולכים לאורתופד, ואם את בהריון - כדאי שתהיי במעקב של רופא נשים. אבל מה עם רופא אחד שיראה אותנו כאדם שלם וינהל את בריאותנו לאורך שנים, יעקוב אחר מצבנו גם כשאנחנו בריאים ויעזור לנו לנווט בין שאר הגורמים שדואגים לבריאותנו?

זוהי למעשה מהות המומחיות של רפואת המשפחה, שמוכרת כיום מחקרית כמי שמקדמת את בריאותנו באופן משמעותי ותורמת לשיפור איכות החיים.

ד"ר גיורא וורבר, רופא משפחה מומחה, סגן ראש אגף רפואה בשירותי בריאות כללית, מציין כי ההכשרה המקיפה של רופאי המשפחה מאפשרת להם לבצע הערכת מצב ולתת טיפול ראשוני למרבית הסוגיות הרפואיות שאיתן מתמודדים אנשים בחיי היום יום.

"בתפיסה שלנו רופא המשפחה הוא זה שמנהל את בריאותו של המטופל, ויש לזה אפילו שם - "Case Manager", אומר ד"ר וורבר. "לרופא המשפחה יש את המידע הרפואי הרלוונטי על המטופל, ואת ההכשרה המתאימה והמקיפה לכוון ולנהל את הבדיקות והטיפולים של המטופל לאור מכלול הצרכים הרפואיים שלו".

רופא המשפחה רואה את המטופל כאדם שלם, ויכול להחליט האם מה שהמטופל מתלונן עליו מצריך בירורים נוספים. ההיכרות עם המטופל במרבית המקרים היא ארוכת שנים וכוללת את כל ההיסטוריה הרפואית שלו, וגם את ההיסטוריה הרפואית המשפחתית - לעיתים אנחנו בקשר מקצועי עם שניים ואף שלושה דורות במשפחה.

​ומה עושים כשהמרפאה סגורה?

חדש ובלעדי בכללית: רופא משפחה און־ליין
כל ערב בשעות 20:00-24:00 גם בסופי השבוע ובחגים. 

לפרטים נוספים וכניסה לשירות לחץ/י כאן

האינטרנט לא מחליף ביקור רופא

רפואת המשפחה מסוגלת לתת תשובה לחלק ניכר מהבעיות הרפואיות, ולמרות זאת, מטופלים רבים יבחרו לדלג על ייעוץ רפואי ראשוני. לאור המידע הנגיש כיום בכל נושא שניתן להעלות על הדעת, לרבות בעולם הבריאות, המפגשים עם הרופאים מצטמצמים. על אף החיסכון בזמן, לכאורה, זו גישה שיכולה להיות לא בריאה. העצמת הידע בקרב המטופל, שמגיע לרופא כשהוא כבר בקיא בתסמינים שמטרידים אותו, אינה יכולה להחליף ייעוץ רפואי מוסמך. בכל מקרה עדיף להשתמש במקורות מידע מוסמכים ולבוא לרופא עם המידע להתייעצות.

אם כבר מחפשים מידע רפואי באינטרנט, כדאי לעשות את זה חכם - לפרטים נוספים על חיפוש בריא ברשת לחץ/י כאן
אתם מוזמנים גם לצפות בסרטון שהכנו על חיפוש בריא ברשת, ממש פה למטה:

בנוסף, ביקור סדיר אצל רופא משפחה קבוע, לפחות אחת לשנה, שומר על רצף טיפולי ומתריע על שינויים באורח החיים שמצריכים התייחסות.

 לדברי ד"ר וורבר, הגעה לרופא המשפחה יכולה לא רק למנוע ריצות מיותרות בין מומחים שונים, אלא גם לסייע בניווט בנבכי המערכת. שמירת הרצף הטיפולי אצל רופא המשפחה מבטיחה שגורם אחד ירכז את המידע, וכאשר הוא מפנה לרופאים מומחים נוספים הוא יידע למשל איזה בדיקות מקדימות יש לבצע, ואיזה בדיקות כבר קיימות בתיקו האישי של המטופל. הרצף הזה חשוב מאוד עבור חולים כרוניים שמטופלים אצל כמה גורמים שונים במקביל, אך גם עבור מטופלים בריאים בדרך כלל שמגיעים לרופא עם בעיה שמצריכה בירור.

שגרירים של רפואה מונעת

החשיבות הגדולה של רופאי המשפחה היא לא רק בטיפול בבעיות רפואיות קיימות, אלא בהיותם הגורם המשמעותי ובעל ההשפעה הגדולה ביותר לקידום רפואה מונעת. רופאי המשפחה דואגים להמליץ לאוכלוסיות בסיכון על חיסונים (דוגמת חיסונים נגד שפעת ודלקת ריאות), על בדיקות תקופתיות ובדיקות לאיתור מוקדם של מחלות קשות. הם גם אלה שמתריעים בפני המטופל על חשיפה לסיכונים בריאותיים על פי ההיסטוריה האישית והמשפחתית, והפניה לבדיקות מתאימות.

לדוגמה, רופאי המשפחה יכולים להדגיש בפני מטופל מעשן על הסכנות, ולהפנות אותו לסדנאות לגמילה מעישון או אפילו לספק לו תרופות מרשם שמטרתן גמילה מעישון. "ההשקעה ברפואה מונעת היא קריטית - היא יכולה לשפר פלאים את איכות חייו העתידית של כל מטופל בכל גיל", מדגיש ד"ר וורבר.

חמשת הכללים לביקור חכם אצל רופא המשפחה

1. בחרו רופא משפחה אחד קבוע שמתאים לכם.
2. ידעו את הרופא בכל הליך רפואי שאתם עוברים.
3. קבעו ביקורים סדירים אצל רופא המשפחה, לפחות פעם בשנה.
4. ודאו שרופא המשפחה מעודכן במירב המידע אודות אורח החיים שלכם (דיאטות ותזונה, פעילות ספורטיבית, עישון, שינויים במצב רוח, הרגלי שינה ועוד).
5. רפואת משפחה זו מומחיות. זכרו שרופא המשפחה מכיר הכי טוב את מצבכם הבריאותי.​

למה כדאי ללכת לרופא משפחה לפני שפונים לרופא מומחה, ואיך בוחרים את רופא המשפחה האולטימטיבי? לפרטים לחץ/י כאן

לחיפוש והזמנת תור לרופא המשפחה שלך לחץ/י כאן

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש