חיפוש

dsdsdsd
ליקוי יציבה

ליקוי יציבה: הגיע הזמן שתעמדו נכון

הילדים או אתם עומדים כפוף? נדנוד קבוע "תעמדו ישר" לרוב לא יפתור את הבעיה, וגם התעמלות לחיזוק שרירי הגב כמו שחייה או עליות מתח לא תועיל. אז מה עושים? הפתרון בכתבה

ליאור נויהאוז־סולם

ליאור נויהאוז־סולם

בקיצור

01

ליקוי יציבה קיים כאשר חלקי הגוף אינם מוחזקים נכון זה מעל זה, ו/או קשתות עמוד השדרה הופכות לגדולות מדי או לקטנות מדי. קמר גדול מדי נקרא היפרקיפוזיס; קמר קטן מדי נקרא היפוקיפוזיס (השטחה של הגב).

02

יציבה תקינה מפחיתה את מאמץ השרירים ואת הלחץ שמפעיל כוח המשיכה על המפרקים. לכן היא פחות מעייפת ומפחיתה את הסיכון לכאבי גב בגלל מאמץ שרירים וכן בגלל שחיקה של המפרקים ושל הדיסקים שבין החוליות.

03

בעזרת הפיזיותרפיסט לומד המטופל להגיע ליציבה תקינה, בין היתר באמצעות מתיחות והנעת מפרקים. לאחר מכן לומד המטופל לעשות תרגילים ספציפיים לליקוי שלו כדי לחזק את השרירים המייצבים של עמוד השדרה.

מהו ליקוי יציבה?

יציבה היא האופן שבו מוחזקים חלקי הגוף  (הראש, בית החזה, המותניים, האגן, הרגליים) זה מעל זה נגד כוח הכובד (בישיבה, בעמידה, ובהליכה).

עמוד השדרה במבט מהצד בנוי מקשתות: 2 קשתות בולטות לאחור ויוצרות קמר (קיפוזיס) בבית החזה ובאגן ו־2 קשתות בולטות לפנים ויוצרות קער (לורדוזיס) בעורף ובמותן. הקשתות האלה חשובות לבלימת זעזועים ולשמירה על יציבותו של עמוד השדרה אל מול כוח הכובד (קשת היא מבנה מאוד יציב).

ליקוי יציבה קיים כאשר חלקי הגוף אינם מוחזקים נכון זה מעל זה, ו/או קשתות עמוד השדרה הופכות לגדולות מדי או לקטנות מדי.

קמר גדול מדי נקרא היפרקיפוזיס (בעברית: כפפת או עקשת).

קמר קטן מדי נקרא היפוקיפוזיס (השטחה של הגב).

וכך גם בנוגע לקער, שעלול להיות במצב של היפרלורדוזיס או במצב של היפולורדוזיס.

ליקוי יציבה מסוג היפר קיפוזיס

צילום רנטגן של ליקוי יציבה מסוג היפרקיפוזיס

מהי החשיבות של יציבה תקינה?

יציבה תקינה מפחיתה את מאמץ השרירים ואת הלחץ שמפעיל כוח המשיכה על המפרקים. לכן היא פחות מעייפת ומפחיתה את הסיכון לכאבי גב בגלל מאמץ שרירים וכן בגלל שחיקה של המפרקים ושל הדיסקים שבין החוליות.

ליציבה תקינה יש גם חשיבות אסתטית רבה. אדם בעל יציבה תקינה נחשב לאטרקטיבי יותר, בין היתר משום שהוא משדר ביטחון עצמי ובריאות. לעומת זאת אדם שנראה כפוף או שמוט משדר חולשה וחולי. 

האם ניתן לשנות את היציבה?

את היציבה קובעים שני אלמנטים עיקריים:

1. הצורה והמבנה של השלד (המבנה של חוליות עמוד השדרה). המבנה הזה נקבע בזמן תהליך הגדילה של הילד עד לבגרותו, ולכן תקופת הצמיחה המואצת בגיל ההתבגרות היא קריטית בקביעת המבנה של עמוד השדרה.

2. האופן שבו עמוד השדרה מוחזק ומיוצב נגד כוח הכובד. על כך משפיעים גורמים רבים כמו גמישות או נוקשות של המפרקים, כוח השרירים, מידת השימוש בשרירים המייצבים של עמוד השדרה, קיצורי שרירים, תבנית היציבה הקיימת במוח, חיקוי היציבה של דמויות קרובות, דפוסי תנועה לקויים כמו הרכנת הראש מטה לשימוש בטלפון נייד, נטייה גנטית ועוד. על חלק מהגורמים האלה אפשר להשפיע בכל שלב של החיים - גם בגיל מבוגר - באמצעות טיפול מותאם.

מהו הקשר בין יציבה ליציבות?

יציבות היא היכולת לשמור על שיווי משקל ולהימנע מנפילות. אנשים שהיציבה שלהם לקויה לא יסבלו בדרך כלל מבעיית שיווי משקל כל עוד הם צעירים ובריאים. אבל בשילוב עם מחלות שונות או בגיל מבוגר עלולים ליקויי יציבה להחמיר בעיה של שיווי משקל.

מה ניתן לעשות אם אנחנו או ילדינו סובלים מיציבה לקויה?

אם שיטת ה"תעמוד ישר" ו"אתה נראה כמו סימן שאלה" אינה עוזרת (ולרוב היא אכן אינה עוזרת), כדאי לפנות לאבחון אצל פיזיותרפיסט. אבחון מאפשר לגלות באיזה סוג של ליקוי יציבה מדובר, ומהו הסיכון שיחמיר עם השנים.

לאחר מכן מציב הפיזיותרפיסט מטרות לטיפול ומתווה את תוכנית הטיפול. זו מותאמת באופן ספציפי לכל אדם לפי הליקוי שממנו הוא סובל.

כאבי גב: למה זה קורה ואיך מטפלים?

יש לנו את כל התשובותכאבי גב

מה כולל הטיפול הפיזיותרפי?

בשלב הראשון לומד המטופל להגיע ליציבה תקינה ככל שמבנה השלד מאפשר זאת. השלב הזה יכול לכלול טיפול ידני, מתיחות, הנעת מפרקים ולימוד הגוף כיצד להגיע ליציבה תקינה.

בשלב השני לומד המטופל לעשות תרגילים ספציפיים לליקוי שלו שמטרתם לחזק את השרירים המייצבים של עמוד השדרה בתנוחה המתוקנת שלמד.

בשלב האחרון מתרגל המטופל תנועה ותפקוד כשהוא מצוי בתנוחה המתוקנת. את השלב הזה אפשר לתרגל בקבוצה, שבה כל אחד מהמטופלים מתרגל את התרגילים הספציפיים שמתאימים לו לתיקון היציבה.

האם חיזוק שרירי הגו באמצעות התעמלות (חדר כושר, שחייה) יכול לשפר את היציבה?

לפני שאענה על השאלה הזאת יש להבחין בין גב לבין גו: גב הוא כל מה שמאחור: גב הכיסא, גב כף היד והגב עצמו... גו הוא חלק הגוף מהצוואר ועד האגן: מלפנים, מאחור ומהצדדים.

תרגילים בחדר הכושר מחזקים את שרירי התנועה של הגו (בעיקר של הכתפיים ושל השכמות) ולפעמים אף נוצרים קיצורי שרירים שמקשים על תיקון היציבה; שחייה מאמנת את שרירי הגו, אך לא נגד כוח הכובד, ולכן אינה תורמת הרבה לשיפור היציבה. בטיפול מותאם המטופל מתרגל ומחזק את השרירים המייצבים את עמוד השדרה נגד כוח הכובד בתבנית הנכונה.

האם יש חוגים שיכולים לטפל בליקויי היציבה?

אם בטיפול התאמנתם וחיזקתם את השרירים בתבנית היציבה המתוקנת (ככל שניתן), תוכלו ליישם אותה בכל שיטת התעמלות, ריקוד או ספורט שתרצו במסגרת שגרת חייכם.

האם לאחר שתירגלתי והתחזקתי בתבנית היציבה הנכונה אוכל לעמוד משוחרר ורפוי ולהישאר ביציבה התקינה?

לא ממש. התבנית הלקויה לרוב אינה עוזבת אותנו (במיוחד אם קיימים שינויים מבניים בעמוד השדרה). אומנם היא נחלשת בעקבות התרגול, אך כוח הכובד מושך כל הזמן כלפי מטה, וחייבים להיות אקטיביים נגדו. בסוף הטיפול אפשר להשתמש בתבנית התקינה ביתר קלות, ללא ריכוז רב וללא מאמץ רב, אך תמיד עלינו להיות במודעות בנוגע לעצמנו ולהקפיד על היציבה החדשה שרכשנו.

נער לפני ואחרי טיפול פיזיותרפי

משמאל לימין: נער לפני הטיפול, בתום הטיפול ושנתיים לאחר הטיפול

האם פיזיותרפיה מספיקה לטיפול בליקויים כמו היפרקיפוזיס?

אם מדובר בילד שנמצא בתהליך צמיחה וסובל מקיפוזה מוגברת ומשינויים במבנה החוליות, יש להתייעץ עם פיזיותרפיסט ועם רופא אורתופד בנוגע לצורך להשתמש במחוך מתקן המתאים לטיפול ספציפי בהיפרקיפוזה. בזמן הגדילה מתחוללים בכל רגע ורגע שינויים במבנה העצמות, וצמיחת העצם נעשית בחלקה בתגובה ללחצים שמופעלים עליה. לכן מחוך מביא את עמוד השדרה למנח טוב שבו תתאפשר בנייה תקינה של החוליות. לאחר תום הצמיחה אין טעם להשתמש במחוך - בלי קשר לגודל הקיפוזה.

מידע על זכאות למחוך במסגרת הסל

מהו הקשר בין ליקוי יציבה לבין עקמת של עמוד השדרה?

לרוב אין קשר. עקמת היא שינוי מבני תלת־ממדי בעצמות של עמוד השדרה, של הצלעות ושל האגן. במצב של עקמת עמוד השדרה מוסט לימין או לשמאל, קדימה או אחורה ומסתובב סביב עצמו, כך שהגו נראה לא סימטרי. לפעמים מובילה העקמת להפחתת הקמר של בית החזה, ולכן תרגילים לטיפול בליקויי יציבה יכולים להיות הפוכים או שונים מטיפול ומתרגילים לעקמת.

ליאור נויהאוז־סולם היא פיזיותרפיסטית שמטפלת בליקויי יציבה ובעקמת. כמו כן היא רכזת הדרכה קלינית בבית החולים בית רבקה מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש