חיפוש

dsdsdsd
קמתם מבולבלים מהשינה? יכול להיות שחוויתם שכרות שינה

גם אתם שיכורים ולא מאלכוהול?

אם קמתם מבולבלים באמצע הלילה או בבוקר בלי לדעת איפה אתם או מה אתם עושים, ברוכים הבאים למועדון: כנראה חוויתם שכרות שינה, הפרעת שינה שלפי מחקר שנערך בארה"ב 1 מכל 7 מבוגרים סובל ממנה. למה זה קורה, והאם יש סיבה לדאגה?

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

בקיצור

01

מה זה? מצב של בלבול ואובדן רגעי של זיכרון בעקבות התעוררות מאולצת (לא טבעית) משינה, בדרך־כלל בחלק הראשון של הלילה או בבוקר.

02

בראיונות טלפוניים שנערכו עם 19 אלף אמריקאים בגילאי 18 ומעלה, 1 מכל 7 דיווח כי חווה אירוע אחד לפחות של שכרות שינה בשנה האחרונה.

03

אם גם אתם סובלים משכרות שינה, בטח לעיתים קרובות, ייתכן שזה קשור לבעיות רציניות יותר. במקרה כזה, התייעצו עם רופא המשפחה.

קרה לכם שהתעוררתם משינה מבולבלים ולא הבנתם איפה אתם נמצאים, אולי אפילו עשיתם משהו מוזר ביותר כמו לדבר אל שלט הטלוויזיה כי הייתם בטוחים שהוא שפופרת הטלפון? ברוכים הבאים לעולם של "שכרות שינה". ולא, אין לזה קשר לשתיית אלכוהול.

"שכרות שינה" (Sleep drunkenness) או בעגה המקצועית "התעוררות מבולבלת" (Confusion arousal) היא הפרעת שינה לא מוכרת יחסית שבמהלכה חווים בלבול ואובדן רגעי של זיכרון בעקבות התעוררות מאולצת (לא טבעית) משינה, בדרך כלל בחלק הראשון של הלילה או בבוקר.

כשזה קורה, אתם עלולים לעשות דברים מוזרים, לעיתים אפילו אלימים, לרוב לפרק זמן של עד 5 דקות ומקסימום רבע שעה. "זה כאילו אתם שיכורים לחלוטין - אין לכם מושג איפה אתם נמצאים ומה אתם עושים", מספר העורך המוביל של המחקר, ד"ר מוריס אוחיון, פסיכיאטר מבית הספר לרפואה באוניברסיטת סטנפורד שבקליפורניה.

לפעמים זה מצחיק

היקף הפרעת השינה הזאת אצל האוכלוסייה הבוגרת נבדק לראשונה במחקר שפורסם במגזין נוירולוגיה - והתברר שהיא די נפוצה. מראיונות טלפוניים שנערכו עם 19 אלף אמריקאים בריאים בני 18 ומעלה עולה כי כ־15%  (1 מכל 7 אנשים) דיווחו כי חוו אירוע אחד לפחות של שכרות שינה בשנה האחרונה. מתוכם יותר ממחצית סיפרו שזה קורה להם פעם בשבוע לפחות. לכ־8% מהאנשים לא היה שום זיכרון מהאירוע או זיכרון חלקי בלבד.


ולמי הסיכוי הגבוה ביותר לסבול משכרות שינה? לפי המחקר, בראש ובראשונה למי שסבלו מהפרעת שינה אחרת (70.8%), ואחריהם בתור אנשים עם הפרעות נפשיות (37.4%) ומי שהשתמשו בתרופות פסיכיאטריות, במיוחד נוגדי דיכאון (31.3%). התופעה גם הייתה שכיחה יותר אצל אנשים שישנו 6 שעות ופחות בלילה - מה שקורה בפועל ללא מעט אנשים - או 9 שעות ויותר בלילה.

הסיפורים של הנשאלים היו ברובם לא מזיקים ודי מצחיקים. אחד מהם היה בטוח שהשעון המעורר שלו הוא טלפון וניהל איתו שיחה בת 2 דקות; משתתפת אחרת בסקר התעוררה באמצע הלילה וחיפשה את האמבטיה בתוך החדר שלה. דוגמאות נפוצות אחרות הן כשאתם מתעוררים בבהלה מחשש שאיחרתם לעבודה, ואז מגלים שאתם בעיצומו של סוף השבוע, או שהתעוררתם בחדר מלון ולא הבנתם איפה אתם.

אני גם נתקלתי בסיפורים של כמה אימהות שנרדמו בחדר השינה שלהן והתעוררו בחדר התינוק כשהן מניקות, בלי שהיה להן שמץ של מושג איך הגיעו למצב הזה.

ולפעמים זה מסוכן

אז למה צריכים להיות בכלל מוטרדים משכרות שינה? "אירועים של התעוררות במצב של בלבול מקבלים באופן משמעותי הרבה פחות תשומת לב מאשר הליכה תוך שינה, אף שהתוצאות יכולות להיות רציניות באותה המידה", טוען ד"ר אוחיון.


הוא הוסיף ש"הרבה אנשים חושבים שלאירועים האלה אין השלכות. זה נכון במרבית הפעמים, אבל מספיק אירוע אחד כדי להוביל לתוצאות הרות אסון. אדם שנמצא במצב של שכרות שינה הוא נטול היכולות הקוגניטיביות שלו. דמיינו שטייס או עובד בניין סבלו משכרות שינה כאשר העירו אותם דקות לפני ביצוע המשימה. גם היו מקרים שאנשים שסבלו משכרות שינה הכו את השותפים שלהם למיטה".

ולמה זה קורה בכלל? "יקיצות פתאומיות מעוררות את רפלקס הבהלה, המאפשר לבעלי חיים - וסביר להניח שגם לאנשים - להגיב במהירות לאיומים פוטנציאליים", מסביר ד"ר אוחיון "למוח החצי ישן שלנו התעוררות פתאומית מאותתת על מצב חירום ועל הצורך בפעולה מיידית".

ממחקרים קודמים עולה שמצבים של שכרות שינה נפוצים בדרך כלל אצל צעירים, אבל אם גם אתם סובלים מהפרעת השינה הזאת - ובוודאי אם אתם סובלים ממנה עיתים תכופות - יכול להיות שזה קשור לבעיות רציניות יותר. במקרים כאלה מומלץ להתייעץ עם רופא המשפחה.

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה ורופאת הבית של אתר כללית 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש