חיפוש

dsdsdsd
שנת צהריים בריאה ללב

מתכננים שנ"צ? הלב שלכם יודה לכם

אוהבים לישון בצהריים? אתם עושים רק טוב ללב שלכם! על־פי מחקר חדש שהוצג השנה בכנס האיגוד האירופי לקרדיולוגיה שנת צהריים מורידה את לחץ הדם, מפחיתה את הסיכון להתקף לב וגם את הצורך לקחת תרופות. כמה מומלץ לישון ובאילו שעות בדיוק?

דנה שבתאי, פרופ' אשר טל

בקיצור

01

לפי המחקר, אם תישנו כל יום שעה בצהריים, תקטינו ב־10% את הסיכון שלכם לקבל התקף לב.

02

שנת צהריים גם תעזור ללחץ הדם שלכם, לא רק בשנ"צ עצמו, אלא גם בהמשך היום ואפילו בשנת הלילה.

03

רוצים לישון טוב? אל תפטמו את עצמכם בארוחה כבדה מדי, מומלץ לאכול משהו קל ובריא.

​זוכרים שהייתם קטנים וכל מיני נשים מבוגרות ועצבניות היו צווחות עליכם: "אסור להרעיש בין 14:00 ל־16:00?" כנראה שהן ידעו למה.

מחקר חדש שהוצג השנה בכנס של הארגון האירופי לקרדיולוגיה מוכיח ששנת צהריים מורידה את לחץ הדם, מקטינה את הסיכון להתקפי לב ואפילו יכולה לגרום לכם להפסיק לקחת תרופות נגד לחץ דם. חשוב לציין שהמחקר לא פורסם עדיין בעיתון רפואי ולכן הנתונים המצוינים בו הם ראשוניים בלבד.

האמת היא שהמנוחה הקסומה הזאת ממש לא נולדה אצלנו בישראל, וגם לא בספרד, ארץ ה"סיאסטה" והבטלה. שנת הצהריים נולדה לפני אלפי שנים ברומי העתיקה, שם היה נהוג לקחת מנוחה של שעה אחרי שעת העבודה השישית. נראה שהם בהחלט ידעו לחיות כמו שצריך...

בדרום אסיה היו נוהגים למרוח שמן חרדל לפני מנוחת הצהריים כדי להגביר את תחושת הנמנום ולהיכנס לאווירת שינה נעימה. ויש גם את "שנת האורז", שזהו הכינוי לשנ"צ בבנגלדש ובבנגל, כי מי לא מרגיש עייף אחרי שאכל מלא אורז לארוחת צהריים?

נכנסתם למיטה? בואו לראות מה קורה אחרי שאתם נרדמים

ומה עוד קורה בעולם הגדול? בסין ובטייוואן נהוגה בחוק (!) שנת צהריים של שעתיים־שלוש, וביפן יש בחלק מהארגונים חדרי מנוחה המיועדים לתנומה של אחרי ארוחת צהריים. אגב, גם בישראל עדיין  קיים חוק האוסר לעשות רעש בין 14:00 ל־16:00 ומי שעובר עליו צפוי לקנס כספי. כן, יש זמנים שהשתיקה יפה להם.

נחזור ל־2015: קבוצת חוקרים מבית החולים אסקליפיאון וולה שביוון גייסה 200 גברים ו־186 נשים בגיל ממוצע של 61.4 שסבלו מלחץ דם גבוה. הם מדדו את זמן שנת הצהריים של המשתתפים, את לחץ הדם שלהם במשרד, את לחץ הדם האמבולטורי במהלך היום (הכוונה למדידת לחץ דם בעזרת מכשיר קטן המחובר לגוף ומודד את הלחץ בזמנים קבועים במשך 24 שעות) ומהירות הדופק שלהם.

החוקרים התייחסו גם לגורמים שיכולים להשפיע על לחץ הדם, כגון: גיל, מין, BMI, עישון, פעילות גופנית וצריכה של מלח, אלכוהול וקפה.

הולכים לישון? בואו תראו מהי התנוחה שהכי תועיל למוח שלכם

נתחיל בשורה התחתונה - אנשים שישנים בצהריים נהנים מלחץ דם נמוך יותר, וכתוצאה מכך גם מפחיתים את הסיכון ללקות בהתקף לב.
רוצים את זה במספרים? בבקשה: התוצאות שהוצגו באתר הארגון האירופי לקרדיולוגיה, הראו כי לאלה שישנו בצהריים נמדד לחץ דם הנמוך ב־5% בממוצע ביממה ביחס לאנשים שלא נחו בצהריים.

במחקר התברר גם כי ל"שונ"צים" לחץ דם נמוך יותר ב־4% בממוצע גם בזמן שהיו ערים, וזאת ביחס לאלה שנשארו לעבוד מול המחשב או בשדות. האמת שזה לא השפיע רק על לחץ הדם שלהם במהלך היום, אלא גם בלילה. על־פי החוקרים, במהלך הלילה לחץ הדם של אלה שניצלו את הצהריים כדי לישון היה נמוך ב־6% ביחס לאלה שלא ישנו בצהריים.

למה זה משנה כל־כך אם לחץ הדם יורד בלילה? התשובה פשוטה למדי - כשהלב פועל כשורה, לחץ הדם אמור לרדת בלילה.

מומחי שינה מארה"ב חקרו את הנושא ימים כלילות- הנה התוצאות.

 

 ואם כל הנתונים המספריים האלה נשמעים לכם נמוכים מדי כדי באמת להשפיע על בריאות הלב שלכם, אולי כדאי שתחשבו שוב. על־פי ד"ר קליסטרטוס, ממובילי המחקר, גם ירידה של אחוזים בודדים בלחץ הדם יכולה לעשות שינוי ולהפחית את הסיכון להתקף לב ביותר מ־10%.

מתברר שזה לא מספיק רק לעצום עיניים לכמה דקות ולנוח, גם כמות השינה היא חשובה. במחקר נמצא ששנת צהריים של שעה לפחות הורידה את לחץ הדם של הנבדקים בצורה המשמעותית ביותר. וכמה ישנו אלה שלא היה שום שינוי בלחץ הדם שלהם? רק 17 דקות פחות מהנבדקים האחרים.

כמה כדאי לישון? שינה של שעה עד שעה וחצי יכולה להפחית את לחץ הדם, אבל גם לגרום לנו להתעורר "עקומים" (groggy). לכן, ההמלצה כיום נעה בין חצי שעה לשעה של שינה בצהריים.

מתי כדאי לישון? שנת הצהריים האידיאלית היא בין השעות 14:00 ל־16:00. שינה מאוחרת יותר עלולה להפריע לשנת לילה טובה.

למי כדאי לוותר על השנ"צ? לכל מי שסובל מנדודי שינה ולמי שבדרך־כלל מתעורר משנ"צ ארוכה מעורפל ולא מרוכז.

מה כדאי לאכול לפני השינה? כמו לפני שנת לילה, רצוי לא ללכת לישון עם קיבה מלאה, אבל גם לא ללכת לישון רעבים. מומלץ לאכול ארוחה קלה, שהמרכיבים שלה תואמים את המזון המומלץ כחלק מאורח חיים בריא.

יתרונות השנ"צ - הרפיה, הפחתת עייפות, שיפור בערנות, שיפור במצב הרוח, בתפקוד הכולל, בזכרון, ובקיצור זמן התגובה שלנו.

חסרונות השנ"צ - קשיי הירדמות וירידה באיכות השינה, בעיקר אצל אנשים הסובלים מנדודי שינה.

ואם כל הנתונים האלה לא מספיקים כדי לשכנע אתכם לפנות קצת זמן ולישון בצהריים - החוקרים גם מצאו שמהירות הדופק של אלה שנחו בצהריים צנחה ב־11% וקוטר הפרוזדור השמאלי של הלב שלהם קטן גם הוא ב־5%. מה זה אומר בעצם? שאנשים שישנים צהריים סובלים פחות מנזקים של לחץ דם גבוה בעורקים ובלב.

לוקחים תרופות ללחץ דם? אולי שינוי קל באורח החיים שלכם יוכל לגרום לכם להפסיק. החוקרים מצאו שאנשים שסבלו מלחץ דם גבוה וישנו צהריים נטלו פחות תרופות ביחס לכאלה שהיו במצב זהה ולא ישנו בצהריים.

אז אם גם אתם, כמו רוב העובדים בעולם המערבי, מקלידים על המחשב במשרד בין 09:00 ל־18:00 ויכולים רק לפנטז על שנת צהריים מפנקת, אולי כדאי שתעשו את מה שג'ורג' מסיינפלד עשה ותבנו לכם מיטה סודית מתחת לשולחן. ועד אז, שיהיה לנו לילה טוב וצהריים עוד יותר טובים!

ג'ורג' עושה שנ"צ במשרד

פרופסור אשר טל מנהל מרפאה למחלות ריאה ובעיות שינה בילדים בסורוקה, מרצה באוניברסיטת בן גוריון ועונה לשאלות שלכם בנושא שינה בייעוץ מומחים באתר כללית.

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש