חיפוש

dsdsdsd
בחור צעיר מכור לטלפון סלולרי נועץ מבט במסך

האם אתם מכורים?

ישנם סוגים רבים של התמכרויות, כולל למסכים, לסמים, למשחקי מחשב ולהימורים - והן עלולות להיות הרסניות. איך מזהים האם מדובר בהתמכרות ואיך אפשר לצאת מזה?

ד"ר ליאת הולר־הררי

ד"ר ליאת הולר הררי

בקיצור

01

אם צריך לשים את האצבע על הבדל אחד ברור בין תחביב מוגזם להתמכרות, הרי שהוא נוגע לשאלה: מי מנהל את מי, מי בשליטה?

02

ההתמכרות לאט־לאט משתלטת על החיים ותחומים רבים עלולים להיפגע: הזוגיות, התפקוד בעבודה, התפקוד כהורה.

03

התנהגויות התמכרותיות (לשופינג, לסלולר, למשחקי וידאו, למין ועוד) חולקות הרבה מאפיינים משותפים עם התמכרויות לחומרים.

"היו תקופות שלא הייתי מסוגלת להעביר שעה בלי קוקאין. הייתי מבריחה את הסם למטוס ומסניפה בשירותים... בוקר אחד נסעתי לשדה התעופה והיה לי בקבוק ספרייט מלא בוודקה. השעה הייתה רק 9 והקאתי במכונית... חשבתי לעצמי 'אלוהים, זו התנהגות של אלכוהוליסטית. אני אחד מהאנשים האלו, אני חייבת להתאפס על עצמי'".

רבים מאתנו משתמשים במילה התמכרות בהיסח דעת. "אני מכור לסדרה הזאת", "אני מכורה לשוקולד הזה". אבל עבור רבים המילה התמכרות היא סיפור רציני וטעון מאוד שעלול להיות הרסני. הזמרת־יוצרת־שחקנית דמי לובאטו הייתה רק בת 19 כששילבה בין התמכרויות לאלכוהול ולסמים. במרץ 2018 היא הכריזה לעולם: "אני כבר 6 שנים נקייה!", אבל כעבור מספר חודשים נמצאה מחוסרת הכרה בביתה, כנראה כתוצאה ממנת יתר.

הסיפור של לובאטו הוא אחד שעושה כותרות, וזה חשוב כדי לעורר מודעות לסכנה שבהתמכרות. ומדובר במגיפה עולמית: 40 מיליון אמריקאים בני 12 ומעלה - יותר מ־1 מ־7 אנשים - משתמשים או מכורים לניקוטין, אלכוהול או סמים. זה יותר ממספר האמריקנים עם בעיות לב (27 מיליון), סוכרת (26 מיליון) או סרטן (19 מיליון).

דמי לובאטו מדברת על ההתמכרויות שלה

אילו סוגי התמכרויות יש?

התמכרויות לחומרים - ברשימה זו נכללים, בין היתר, אלכוהול, סמים, סיגריות ומשככי כאבים. 40 מיליון אמריקאים בני 12 ומעלה - יותר מ־1 מ־7 אנשים - משתמשים או מכורים לניקוטין, אלכוהול או סמים. זה יותר ממספר האמריקאים עם בעיות לב (27 מיליון), סוכרת (26 מיליון) או סרטן (19 מיליון).

התנהגויות התמכרותיות - ברשימה זו נמצאים, בין היתר, הימורים, משחקי וידאו, סקס, פורנו, קניות וסלולר. בספר האבחנות הפסיכיאטרי האמריקאי האחרון (DSM5) נעשית הבחנה בין התמכרויות לחומרים לבין התנהגויות חוזרות, שמכונות לפעמים "התנהגויות התמכרותיות". עם זאת, ארגון הבריאות העולמי הודיע כי בכוונתו להכיר בהתמכרות למשחקי מחשב כהפרעה נפשית במהלך 2018.

מהם התסמינים של התמכרות?

חלק מסימני ההתמכרות לחומרים פסיכו־אקטיביים מתאימים גם להתנהגויות התמכרותיות.

• זמן - האדם המכור מקדיש זמן רב לצריכת החומר, להשגת החומר, או להתאוששות מההשפעות של המשקה או של החומר.

• חשק - ישנה תשוקה עזה להשתמש בחומר או לעסוק בהתנהגות שמאפילה על כל רצון אחר, ודוחה כל רצון לעשות משהו אחר.

• מחשבה - המכור חושב אך ורק, או כמעט רק, על צריכת החומר או על ההתנהגות שברצונו לעסוק בה, עד לשלב שבו ההתמכרות מנהלת אותו וגובה ממנו מחיר גבוה שהוא לא היה רוצה לשלם.

• נזק - השימוש בחומר או ההתנהגות חוזרים על עצמם שוב ושוב, למרות שהדבר פוגע בתחומי חיים אחרים: בזוגיות, ביחסים עם משפחה, ביחסים עם חברים, בתפקוד בעבודה, או בזמן המוקדש לפעילויות פנאי. לאט־לאט, ובאופן שהולך ומחמיר, ההתמכרות משתלטת על החיים.

• הכרה - השימוש בחומר וההתנהגות המסוכנת נמשכים למרות שבשלב מסוים האדם מבין שיש לו בעיה, ושההתמכרות פוגעת בתחומי חיים רבים. בשלב מסוים קשה מאוד לאדם להיחלץ ממלכודת ההתמכרות בלי עזרה.

בהתמכרות לחומרים, למשל אלכוהול, ניתן לראות בבירור איך השיפוט מתערער והשימוש מסכן את החיים (לדוגמה בזמן נהיגה).  במחקרים נמצא כי שימוש בחומרים פסיכו־אקטיביים גורם לשינויים במוח, שנמשכים מעבר לזמן השימוש בחומר. בנוסף, החומר הממכר מייצר סבילות: עם הזמן הוא משפיע פחות, והאדם זקוק ליותר ממנו כדי להפיק את ההרגשה שהוא משתוקק לחוות שוב ושוב. יותר חומר פירושו השקעה של יותר כסף וזמן להשגת החומר, מה שיגרום בסופו של דבר ליותר סיבוכים ולפגיעה הולכת וגוברת בכל תחומי החיים.

האם אתם אלכוהוליסטים?

הגיע הזמן לגלות
אלכהוליזם: המדריך המלא?

האם כל תחומי החיים נפגעים בהכרח?

לא תמיד, ולפעמים הפגיעה לא נרחבת, מה שמקשה הרבה יותר על האדם, וגם על הקרובים אליו, לזהות שמדובר בהתמכרות. לפעמים התפקוד בעבודה נשמר למראית עין, אבל מעבר לכך האדם משקיע את כל זמנו, או כמעט כולו, בצריכת החומר או בהתנהגות ההתמכרותית.

איפה עובר הקו בין התמכרות לבין תחביב מוגזם?

הגבול לפעמים מטושטש, במיוחד למכור או למכורה. ההבדל נעוץ בעיקר בתשובה לשאלה: מי מנהל את מי, מי מצוי בשליטה? כשמדובר בתחביב האדם בשליטה, הוא מחליט כמה זמן הוא מקדיש לתחביב ואילו ויתורים הוא עושה למענו. בהתמכרות העניינים יוצאים משליטה ונפגעים תחומים אחרים שחשובים לאותו אדם.

הסיפור של נטאשה (43) - מכורה למשחקי וידאו

"שיחקתי קנדי קראש (משחק סלולרי פופולרי) בכל מקום, לפעמים עד 18 שעות ביממה. הייתי מכורה כל כך שקמתי באמצע הלילה  והייתי מתחבאת באמבטיה כדי לשחק עוד כמה שעות בשביל לעלות עוד רמה.

"איבדתי שליטה. איבדתי את תחושת הזמן ושכחתי לאסוף את הילד שלי מבית הספר, הם היו מתקשרים כדי לבדוק איפה אני. הפסקתי לקרוא לו ספרים לפני השינה, והייתי זורקת לו חטיפים לקופסת האוכל שלו כי לא היה לי זמן או אנרגיה להכין משהו בריא. גם כשהייתי איתו לא הייתי 'שם'. רק רציתי להוציא את הטלפון שלי, כמו אלכוהוליסט שחושב על המשקה הבא.

"בן הזוג שלי הגיע לבית מטונף בלי אוכל במקרר כשהילד שלנו יושב לבד מול הטלוויזיה. הבטחתי להפסיק, למחוק את המשחק מהטלפון שלי, אבל אחרי יומיים התקנתי אותו שוב והתחלתי הכול מהתחלה. זה פירק את המשפחה שלי, הרחיק ממני את האבא של הבן שלי  ועדיין לא הייתי מסוגלת להפסיק. קיבלתי כל אזהרה אפשרית, אבל גם כשאיבדתי את העבודה שלי (אחרי שנתפסה שוב ושוב משחקת בזמן משמרת) חשבתי שלא אכפת לי.

"לא הסתפרתי במשך חודשים, לא יכולתי להרשות לעצמי בגדים חדשים או להיפגש עם החברים לקפה. אני מניחה שבזבזתי 5000 פאונד (כֽ־25 אלף שקל) על קנדי קראש".

כשהבינה עד כמה מצבה חמור נטאשה פנתה לייעוץ והחלה לחזור לחיים שפויים יותר.

(מתוך כתבה מעיתון "המירור")

האם יש קשר בין התמכרות לבין הפרעות נפשיות אחרות?

הפרעות נפשיות אחרות יכולות לגרום להתמכרות. לדוגמה, אדם הסובל מחרדה או מדיכאון עלול להתחיל לשתות אלכוהול בכמויות גדולות או לצרוך סמים. אנשים הסובלים מהפרעה פוסט־טראומטית לפעמים מתמכרים לחומרים, גם בניסיון לטיפול עצמי.

בעלי מכור להימורים, אבל הוא לא מוכן לשנות את ההתנהגות שלו. מה עושים?

זוהי בדרך־כלל הבעיה העיקרית כשמדובר בהתמכרות. למשפחה ולמערכת התמיכה הקרובה יש הרבה כוח וחשיבות גדולה בתהליך.  כדאי לעמת את המכור או המכורה עם המציאות העגומה, ולשקף את הבעיות הקשות שההתמכרות גורמת להם ולקרובים אליהם. שיחה צפופה שכזו יכולה להיות הצעד הראשון בהכרה בבעיה ובפנייה לטיפול.

איך יוצאים מזה?

נושא הטיפול בהתמכרויות לסמים, אלכוהול והימורים נמצא באחריות של משרד הרווחה. בכל עירייה או מועצה מקומית קיים אגף שעיקר תפקידו הוא טיפול בהתמכרויות. קיימות גם קבוצות תמיכה אנונימיות למכורים לאלכוהול ו/או לסמים, עליהן ניתן למצוא מידע נרחב ברשת.

​איפה אפשר לקבל עזרה?

למידע על מסגרות לטיפול במבוגרים עם בעיות אלכוהול, סמים ו/או התמכרויות - לחצו כאן

למידע על מסגרות טיפול לנשים נפגעות התמכרויות - לחצו כאן

למידע על מסגרות לטיפול בבני נוער נפגעי התמכרויות (עד גיל 21) - לחצו כאן

מביך אותי לדבר על הבעיות שלי בפני זרים

אפשר להבין את המבוכה. עם זאת, מדובר באנשי מקצוע, ששמעו כבר הרבה, ותפקידם לעזור. כמו כן נמצא שקבוצות התמיכה יעילות מאוד.  

אילו שיטות טיפול יש להתמכרות?

הטיפול מותאם למצבו של המכור. באופן כללי, קיימות שיטות תרופתיות, טיפול התנהגותי, טיפול קבוצתי, קהילה תומכת ועוד. 

ד"ר ליאת הולר הררי היא פסיכיאטרית ופסיכותרפיסטית בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש