חיפוש

dsdsdsd
פעוטה עם מסכת חמצן

עצירת נשימה אצל תינוקות: מדריך מרגיע להורים

תינוקות שמרגישים שהעליבו אותם, עשויים לא להסתפק בבכי ולעצור את נשימתם. התקף כזה עלול להסתיים גם באיבוד הכרה קצרצר. איך מטפלים בתופעה? בעיקר מרגיעים את ההורים

דוקטור יורם בלשר

ד"ר יורם בלשר

זה מתחיל בדרך כלל בבכי קורע לב, שבשיאו התינוק או הילד עוצר את נשימתו. הוא  לא מגיב לסביבה ואף נראה רפוי, כאילו ללא רוח חיים כתוצאה מירידה באספקת חמצן למוח בשיאו של ההתקף. על פי רוב, ומסיבות סובייקטיביות מובנות בהחלט, ההורים נכנסים ללחץ ונגרמת להם חרדה רבה.

האם עצירת הנשימה היא תסמונת נפוצה?

כחמישה אחוזים מהתינוקות עלולים להפחיד את הוריהם בהתקף של עצירת נשימה. התופעה מופיעה בפיזור שווה בין בנים ובנות. התקפי עצירת הנשימה שכיחים יותר בין גיל חצי שנה לשנה וחצי, והם בדרך כלל ייעלמו אחרי גיל  חמש או שש.

מהם התסמינים של תסמונת עצירת הנשימה?

הצורה האופיינית ביותר של התופעה מתבטאת בעצירת נשימה בסוף הנשיפה. לכאורה, האוויר נגמר לילד והוא אינו שואף אוויר מחדש. בצורה זו, שהיא הקלה והפשוטה ביותר של ההתקף, פניו של התינוק אינם משנים צבע ונשימתו מתחדשת במהירות ובאופן ספונטני.

קיימות שתי צורות נוספות של התקפי עצירת נשימה: האחת מלווה בהתפתחות של כחלון והשנייה מלווה בהתפתחות חיוורון.

עצירת נשימה שמלווה בהתפתחות של הכחלה, שכיחה יותר ונגרמת כמעט תמיד עקב תגובה רגשית של התינוק, אשר חש שלא ממלאים את רצונו, סבור שמעליבים אותו או שצועקים עליו.

הבכי שמתפתח על רקע הפחד הכעס או התסכול, כאילו לא נגמר ובמקום לשאוף אוויר ולנשום מחדש הבכי פוסק והנשימה נעצרת. מיד לאחר מכן מתפתח כחלון ואיבוד הכרה ועלולים להתפתח תנועות ריתמיות בדומה לפירכוסים בודדים. לאחר מכן, בדרך כלל, התופעה תלווה ברפיון.

איך התקף כזה מסתיים?

בדרך כלל, בתום שלבי ההתקף אשר נמשכים כדקה, התינוק חוזר למצב ערנות מלא. לעתים התינוק נרדם לשעה או שעתיים.  ההתאוששות המהירה נובעת מכך שהעלייה ברמת דו תחמוצת הפחמן גורמת  לגירוי במרכז הנשימה ויביא להתחדשות הנשימה באופן אוטומטי.

האם התקפים כאלה צפויים לחזור על עצמם?

תכיפות ההתקפים משתנה ממספר התקפים ביום להתקפים בודדים לאורך זמן. בכל מקרה, ההתקפים תמיד דומים זה לזה. הופעת העילפון ופעילות ריתמית דמוית אפילפסיה מוסברת בירידה קצרה ביותר של זרימת הדם למוח בשלבי הבכי המלווה בהתכווצות עורקי המוח. למרות הדמיון של הפרכוסים שמתפתחים בעצירת נשימה לתופעות האופייניות לאפילפסיה,  בדיקת  EEG (תרשים הפעילות החשמלית במוח)  תקינה וזאת בניגוד לאפילפסיה, שמתאפיינת בבדיקת EEG לא תקינה.

האם נגרם לתינוק או לילד נזק?

התקפי עצירת נשימה אינם מותירים נזק ובחלוף התופעה התינוק והילד יהיו בריאים.

איך מטפלים בעצירת נשימה?

הטיפול בהתקפים של  עצירת נשימה מתרכז בתמיכה ובהרגעה של ההורים. למרות הסברים מפורטים על התופעה החולפת מעצמה ללא צורך בהתערבות של אף אחד, הורים רבים  הופכים את את הילד עם ראשו למטה, סוטרים על פניו או מתיזים עליו מים קרים. כל אלה מיותרים לחלוטין, כיוון שההתקף יחלוף מעצמו בזמן הקצר ביותר.

האם ניתן למנוע התקפים של עצירת נשימה?

כדי לא לעודד את התפתחותה של התופעה, חשוב ביותר ששני ההורים יאמצו עמדה אחידה כנגדה. בסיום ההתקף רצוי להניח את הילד במיטה ולהימנע ממשחק, פינוק חיבוק והפגנת סימני חרדה. ייתכן שבדרך זו לא נעודד את התופעה.

מה רע בפינוק וחיבוק?

כל ילד זקוק לאהבה ותפקידם של ההורים להעניק לו ממנה בשפע. עם זאת, בנסיבות המדוברות כאן, אחת הסכנות היא שההורים יאמצו מדיניות המושתתת על ויתורים לילד. בטווח הארוך, יחס כזה עלול להביא לתוצאות מזיקות הרבה יותר מההתקפים, אשר חולפים ללא נזק.

האם יש הסבר לתופעה ואצל מי היא נפוצה יותר?

אצל רבע מהתינוקות והילדים שמפתחים תסמונת עצירת נשימה, יש רקע משפחתי לתופעה. בנוסף, ישנם מחקרים שמצאו קשר בין רמה נמוכה של ברזל בדם התינוק ואנמיה לבין ההתקפים של עצירת נשימה. לכן, אצל ילדים שזיהו אצלם אנמיה ניתן להפחית את ההתקפים במתן תוספי ברזל. אצל ילדים המפתחים התקפים מרובים בעלי אופי קשה במיוחד, רופא הילדים ישקול האם המצב מצדיק טיפול תרופתי.

​גם טיפול ברפואה משלימה יכול לסייע

בעיות נשימה בגיל הרך נובעות מגורמים שונים. הטיפול ברפואה משלימה מתבסס על דיקור-סיני, שיאצו ועוד. תרצו לקרוא עוד בנושא?

ד"ר יורם בלשר הוא מומחה ברפואת ילדים בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש