חיפוש

dsdsdsd
תינוק וגור כלבים ישנים יחד

איך להרגיל את הכלב לתינוק החדש?

תינוק חדש במשפחה משנה לא רק את החיים שלכם אלא גם של הכלב שלכם. הווטרינר ד"ר אלון ליטבק ממליץ מה לעשות לפני הלידה ואחריה כדי להבטיח שילוב מוצלח בין התינוק החדש לכלב ה"ישן"

ד"ר אלון ליטבק

ד"ר אלון ליטבק

בקיצור

01

לפני הלידה. יש לדאוג לאילוף כלבים מפונקים או לא ממושמעים, לסרס כלבים תוקפניים, לדאוג לחיסונים ולטיפול בפרעושים וקרציות ולהרגיל את הכלב להברשה סדירה.

02

אחרי הלידה. לתת לכלב להריח חיתול או שמיכה בריח התינוק עוד לפני החזרה הביתה, להציג את התינוק בפניו, אבל לא להכריח אותו להתקרב אליו, ולתת תשומת לב לכלב גם בנוכחות התינוק.

03

הכי חשוב. בדרך כלל לא צפויה בעיה במפגש בין התינוק לכלב, אבל לעולם אין להשאיר את התינוק לבד עם הכלב ללא השגחה.

מצפים לתינוק? שיהיה בשעה טובה. אתם בוודאי מתכוננים להצטרפותו למשפחה ועושים המון סידורים, נכון? אז אם יש גם כלב בבית, נוספה לכם עוד משימה: לדאוג לכך שהתינוק החדש שיגיע ישתלב באופן מוצלח בחיי הכלב המשפחתי שלכם. איך עושים זאת? בעזרת כמה פעולות שיעזרו לכלב להסתגל לסדרי הבית החדשים הצפויים לו.

מה חשוב לדעת?

מבנה התא המשפחתי מקביל למבנה להקת כלבים, דבר המקל מאוד על הכלב למצוא את מקומו בחוג המשפחה ולדעת מהם הגבולות שלו. הלהקה מורכבת מזכר ונקבה שליטים, כאשר רק הם מזדווגים ומעמידים צאצאים.

במשפחה המצב הוא בדרך כלל דומה, גם אם מדובר בסוגים שונים של משפחות, כמו משפחה חד־הורית, או בזוג שמורכב מגבר ואישה, שתי נשים או שני גברים. הרכב המשפחה לא משנה כל זמן שהכלב נמצא בשליטה, שהוא מאולף וממושמע וכל עוד יש לו ממי לקבל פקודות.

בלהקת הכלבים הגורים מוגנים על ידי כלל הפרטים – הזכרים והנקבות - אך זכרים, ובייחוד זכרים דומיננטיים, עלולים לנסות "לחנך" את המצטרף החדש ללהקה – במקרה הזה המשפחה - ממש כפי שהיו עושים בטבע. לפיכך צריך להתאים את ההתנהגות לפי אופי הכלב כדי להבטיח שילוב מוצלח בין התינוק לכלב.

לפני הלידה

גילית שאת בהריון? קרוב לוודאי שהכלב יודע עוד לפנייך את החדשות הטובות. איך? הוא מריח את השינויים ההורמונליים שחלים בגופך ורגיש לשינויי ההתנהגות ומצב הרוח בבית. מאחר שהכלב הוא יצור של הרגלים קבועים, כדאי להתאים אותו באופן הדרגתי לשינויים הצפויים.

• כלב מאוד מפונק או לא ממושמע עלול להיות בעייתי, ולכן מומלץ מאוד לעבוד עם מאלף טוב ששמעתם עליו המלצות. קצת תרגילי משמעת יכוונו את הכלב למקומו הטבעי בלהקה המשפחתית ויעזרו למנוע התקפי קנאה מצדו כלפי הילד, כאשר יגלה שמישהו תופס לו את משבצת הילד המועדף.

• כלב דומיננטי או כלב בעל יצר ציד מפותח (למשל זה שרץ אחרי אופנועים, או מתנפל על כלבים קטנים או חתולים), מומלץ מאוד לסרס ולעקר כדי להחליש כל גילויי תוקפנות ודומיננטיות.

• לקראת הלידה צריך לוודא שהכלב עבר את כל החיסונים וכן טיפול נגד תולעי מעיים, טיפול נגד פרעושים וטיפול נגד קרציות.

• כדאי להרגיל את הכלב להברשה סדירה כדי להפחית את כמות השיער המתעופפת בבית. התייעצו עם מאלף כיצד ליצור לכלב התניה חיובית להברשה.

• רוצים למנוע את כניסת הכלב לחדר התינוק? התקינו שער סורג (נמכר בחנויות למוצרי תינוקות) עוד לפני הגעת התינוק הביתה.

• אם הכלב ישן איתכם ואינכם רוצים בכך לאחר הגעת התינוק, מומלץ להשתמש בכלוב טיסה. הכלבים שמחים שיש להם מאורה משלהם וכך אתם יכולים לשלוט בתנועות הכלב בלילה או כשאינכם נמצאים בבית.

אחרי הלידה

•דאגו מראש לאדם אחראי שיוציא את הכלב כאשר אתם נוסעים לבית החולים ללדת, ואשר יוכל לעשות זאת במשך מספר ימים, במקרה שתתעכבו בבית החולים. אפשרות אחרת היא לדאוג מראש למקום בפנסיון לכלבים.

• עוד לפני החזרה הביתה כדאי להביא מבית החולים בגד או שמיכה בריח הגוף של התינוק ולתת לכלב לרחרח.

• כשאתם מגיעים הביתה, רצוי שהאם לא תהיה זו שתחזיק את התינוק. הסיבה לכך היא, שבמסגרת גילויי השמחה הכלב עלול לקפוץ על האם. אנחנו לא רוצים להעניש אותו על גילויי השמחה האלה, אבל אנחנו גם לא רוצים שהתינוק ייפגע.

• לאחר הכניסה האם צריכה להקדיש כמה דקות לכלב, ורק אז להציג את התינוק בפניו. אם הכלב אינו רוצה להתקרב יש לכבד את רצונו ולא לעשות זאת בכפייה. הסיבה לכך שכלב יחשוש להתקרב לגור-תינוק החדש, היא שבעולם הכלבים הדבר עלול להתפרש בעיני הנקבה והזכר השולטים כאיום והם יגיבו בתוקפנות כלפי הכלב המתקרב. לכן הכלב עלול לחשוש לכעס מצידכם ולא יתקרב לתינוק.

• לפעמים הכלב (בייחוד זכר צעיר) יישב עם הגב אליכם ופנים לכיוון פתח הכניסה. זו התנהגות התואמת לשמירה על הגורים בקרב להקת הכלבים ואין לפרש זאת כהבעת כעס או חוסר שביעות רצון מצידו.

• צריך להרשות לכלב להריח את התינוק אם הוא רוצה, אך ללקק רק כף רגל.

• חשוב מאוד להקדיש לכלב תשומת לב בנוכחות התינוק. הדבר ייצור אצל הכלב התניה חיובית לנוכחות התינוק. אם לא תעשו זאת יש סיכוי שהכלב ינסה למשוך את תשומת ליבכם באמצעות נביחות או התנהגות שלילית אחרת.

• גם בני משפחה המגיעים לבקר צריכים להקדיש לכלב תשומת לב. כדאי לגלות ערנות בנוגע לאנשים זרים המגיעים הביתה, מאחר שהכלב עלול להראות עוינות רבה מהרגיל למי שאינו מכיר.

ברוב המקרים לא צפויה בעיה מיוחדת במפגש בין התינוק לכלב. יחד עם זאת נדרשת זהירות רבה ולעולם אין לעזוב את התינוק עם הכלב ללא השגחה.

ד"ר אלון ליטבק, DVM B.Sc הוא בעל מרפאה לחיות מחמד מעל 02 שנים.

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש