פורסם בראשונה: 28.03.2012
עדכון אחרון: 28.03.2012
  • רונית קינן רונית קינן

מחוגי השעון זזים? כך תדאגו שהתינוק ימשיך לישון

לקריאה נוחה
בלילה שבין חמישי לשישי ישראל מזיזה את המחוגים שעה אחת קדימה - אבל אף אחד לא הודיע על כך לתינוקות. כך תדאגו שהשעון הביולוגי שלהם יישאר כשהיה, כדי למנוע יקיצות מוקדמות וחוסר שינה

​​​​​מה קורה כשהמדינה עוברת לשעון קיץ, מזיזים את השעון שעה אחת קדימה, ואתם רוצים שהילדים יילכו לישון בשעה הרגילה? אם אתם לא רוצים שהם יסבלו מיקיצות במהלך הלילה, התעוררות מוקדמת או קושי להירדם, כדאי שתדאגו לסייע להם לסדר את השעון הביולוגי כך שיתאים לשעות החדשות.

מכיוון שרוב הסיכויים שהילד או התינוק לא יילכו לישון מרצונם שעה מוקדם מהרגיל, בעיקר בגלל שהחושך יורד מאוחר יותר – הנה כמה המלצות איך לעזור להם לעשות את זה:

1. חשיפה לשמש

ערב המעבר לשעון הקיץ חשפו את הילדים לאור השמש. הסיבה: הורמון המלטונין, המופרש בשעות החשכה, יווסת את השעון הביולוגי של הילדים. הגוף יודע שהגיע הזמן להפריש את ההורמון כמה שעות אחרי החשיפה לשמש.

2. תאורה מינימלית

בטקס השינה יש לדאוג לתאורה מינימלית. זאת שוב לכבוד המלטונין כדי שיידע שהגיע הזמן שלו להתעורר, להיות מופרש, ולסמן לגוף שהגיע הזמן ללכת לישון.

3. הקדמה הדרגתית

למי שהאור לא עזר, יש צורך להקדים את שעת ההשכבה באופן הדרגתי - כל יום ברבע שעה, החל מיום מעבר השעון. למשל, אם המעבר הוא משעון חורף לשעון קיץ, ילד שרגיל לישון כל יום בשעה 19:45, בבוקר שלאחר הזזת השעון נעיר אותו בשעה הרגילה שלו (לפי השעון החדש); בערב נשכיב אותו לישון ב־20:30 לפי השעון החדש (בשעון חורף תהיה השעה 19:30), למחרת נשכיב אותו לישון ב 20:15, יום לאחר מכן נשכיב אותו ב־20:00 וביום האחרון, כרגיל ב־19:45.

שימו לב: ההקדמה ההדרגתית של שעת השינה אינה באה במקום החשיפה לאור השמש בשעות היום והתאורה המעומעמת בטקס השינה.

יש להקפיד אצל תינוקות וילדים קטנים שלא יגיעו למצב של עייפות יתר. איך? בשעות היום המשיכו לאפשר להם לישון כפי שהיו מורגלים. אבל, כמו בלילה, הקדימו את זמן השינה ברבע שעה כל יום.

​מה הקשר בין הפרעות שינה לרפואה משלימה?

הילד לא נרדם? התינוק מתעורר בלילה? טיפולי רפואה משלימה ודיקור סיני בפרט יכולים להסדיר את הבעיה ולאפשר לכולם לחזור ולישון כמו "תינוק".  רוצים ללמוד עוד?

רונית קינן היא אחות טיפת חלב ויועצת שינה לתינוקות ולילדים

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

לילה והקטן קודח מחום?

כללית מושלם מציגה: ביקור רופא לילה בבית שלכם

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל