חיפוש

dsdsdsd
תינוק בוכה ליד שעון מעורר

מחוגי השעון זזים? כך תדאגו שהתינוק ימשיך לישון

שוב זה מגיע: ישראל מזיזה את המחוגים - אבל מה לעשות שאף אחד לא לא הודיע על כך לתינוקות... כך תדאגו שהשעון הביולוגי שלהם יישאר כשהיה, ותוכלו למנוע יקיצות מוקדמות וחוסר שינה

רונית קינן, פרופ' אשר טל, אריקה רוזנשטוק

​​​​​הנה שוב אנחנו מזיזים את השעון עם חילופי העונות. מה קורה כשהמדינה עוברת לשעון חורף או קיץ, מזיזים את השעון שעה אחת אחורה או קדימה, בהתאמה, ואתם רוצים שהילדים ילכו לישון בשעה הרגילה? אם אתם לא רוצים שהם יסבלו מיקיצות במהלך הלילה, התעוררות מוקדמת או קושי להירדם, כדאי שתדאגו לסייע להם לסדר את השעון הביולוגי כך שיתאים לשעות החדשות.

מכיוון שרוב הסיכויים שהילד או התינוק לא ילכו לישון מרצונם שעה מוקדם ויהיו עייפים מאוד  שעה מאוחר יותר במקרה של שעון חורף, הנה כמה המלצות איך לעזור להם לעשות את זה:

יש לנו בגוף הורמון שנקרא מלטונין, בגדול הוא מחליט אם להגיד לגוף להתחיל ב"השריית שינה". ההורמון הזה מושפע מאוד מהחשיפה לשמש ולאור יום. אם תחשפו את הילדים לאור השמש בבוקר, או תכניסו אור לחדר השינה שלהם, רמת ההורמון הזה תפחת באופן מיידי. המלטונין יופרש שוב סמוך לשקיעת השמש. מכיוון שהורמון המלטונין הוא כלי חשוב של המוח בהגדרת יום ולילה לשעון הביולוגי, חשוב לנצל אותו לתהליך המעבר לשעון החורף והקיץ.

בטקס השינה יש לדאוג לתאורה מינימלית. זאת שוב לכבוד המלטונין כדי שיידע שהגיע הזמן שלו להתעורר, להיות מופרש, ולסמן לגוף שהגיע הזמן ללכת לישון.

במעבר לשעון הקיץ: מומלץ להקדים את שעת ההשכבה באופן הדרגתי - כל יום ברבע שעה, החל מיום מעבר השעון. למשל, אם המעבר הוא משעון חורף לשעון קיץ, ילד שרגיל לישון כל יום בשעה 19:45, בבוקר שלאחר הזזת השעון נעיר אותו בשעה הרגילה שלו (לפי השעון החדש); בערב נשכיב אותו לישון ב־20:30 לפי השעון החדש , למחרת נשכיב אותו לישון ב־20:15, יום לאחר מכן נשכיב אותו ב־20:00 וביום האחרון, כרגיל ב־19:45.

שימו לב: ההקדמה ההדרגתית של שעת השינה לא באה במקום החשיפה לאור השמש בשעות הבוקר והתאורה המעומעמת בטקס השינה.

במעבר לשעון חורף: ההתנהלות שלנו תהיה אותו הדבר אבל לכיוון השני - נאחר את שעת ההשכבה כל יום ברבע שעה באופן הדרגתי, החל מיום מעבר השעון. למשל, ילד שרגיל לישון כל יום בשעה 19:45, בבוקר שלאחר הזזת השעון הוא כנראה יקום שעה קודם (ילד שנוהג לקום ב־7:00 בבוקר, יתעורר לפי השעון החדש ב־6:00); בערב נשכיב אותו לישון ב־19:00 לפי השעון החדש, למחרת נשכיב אותו לישון ב־19:15, יום לאחר מכן נשכיב אותו ב־19:30 וביום האחרון, כרגיל ב־19:45.  

יש להקפיד אצל תינוקות וילדים קטנים שלא יגיעו למצב של עייפות יתר. איך? בשעות היום המשיכו לאפשר להם לישון כפי שהיו מורגלים. אבל, כמו בלילה, הקדימו (בשעון קיץ) או תאחרו (בשעון חורף) את זמן השינה ברבע שעה כל יום.

רונית קינן היא אחות טיפת חלב ויועצת שינה לתינוקות ולילדים

פרופ' אשר טל יועץ השינה במחוז דרום של כללית

אריקה רוזנשטוק היא מנהלת תחום טיפת חלב במחוז שרון־שומרון של כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש