חיפוש

dsdsdsd
עלייה בהרעלה מתרופות ילדים

ילדים: עלייה בהרעלה מתרופות

הילדים כיום יותר מתוחכמים, יותר נגישים למידע, יותר מחוברים למחשב ולאביזרים טכנולוגיים. הם גם יותר מעיזים, ומתברר שיש לכך מחיר: הם נוטלים תרופות על דעת עצמם

​​​​בשנים האחרנות נרשמה עלייה משמעותית בשכיחות ההרעלות מתרופות בקרב ילדים עד גיל חמש. מחקר​ שהתפרסם בספטמבר 2011 בכתב העת לרפואת ילדים Pediatrics מצביע על גידול של 22 אחוזים במספר ההרעלות בקרב ילדים בתקופת המחקר - בין 2001 ל־2008.  לדברי החוקרים, גם בשיעור הסיבוכים נרשמה עלייה ניכרת.

במסגרת המחקר, שמבוסס על מאגר הנתונים של חדרי מיון ושל מרכזים לרפואה דחופה בארצות הברית, נבדקו מקרים של ילדים עד גיל חמש שאושפזו עקב הרעלה כתוצאה מנטילת תרופה בטעות. בארצות הברית בלבד נרשמים כחצי מיליון מקרים כאלה מדי שנה, ועשרות אלפי ילדים מתוכם מגיעים לחדרי מיון.

מהי הסיבה לעלייה במספר ההרעלות מתרופות?

הילדים כיום, לדברי החוקרים, מתוחכמים יותר מבעבר. הם נגישים למידע, למחשבים ולמכשירים טכנולוגיים, ונראה שגם לתרופות. לעומת זאת, האריזות של התרופות נותרו כפי שהיו, ולא הוכנסו בהן שינויים בטיחותיים הכרחיים.

מהן התרופות ה"מסוכנות"?

55 אחוזים מהפניות לחדרי מיון עקב הרעלות נבעו מנטילת תרופות מרשם. 43 אחוזים מהם נזקקו לאשפוז ביחידות לטיפול נמרץ. ב־45 אחוזים מהמקרים נגרמה ההרעלה מתרופה שאינה במרשם.

ברשימת התרופות שגורמות להרעלת ילדים השכיחות ביותר הן תרופות למחלות לב וכלי דם, תרופות שינה והרגעה ותכשירים לשיכוך כאב מסוג אופיואידים. התרופות שגרמו לסיבוכים הקשים ביותר היו מיועדות לחולי סוכרת - מה שמצביע על העלייה בשכיחות המחלה.

מה קורה בישראל?

מנהל המכון הארצי לייעוץ בהרעלות בבית החולים רמב"ם, פרופ' ידידיה בנטור, אומר שיש עלייה כללית ממוצעת של כשלושה אחוזים בשנה במספר ההרעלות בכלל האוכלוסייה - ילדים ומבוגרים - אבל מגוון התרופות שגרמו להרעלה שונה בארץ מאשר בארצות הברית. לדבריו, לא נמצאו ברשימה תרופות לטיפול בסוכרת כמו בארצות הברית.

איך אפשר להפחית את מספר ההרעלות מתרופות?

עורכי המחקר מציעים לתכנן מחדש את אריזות התרופות כדי להקשות על פתיחתן ולהקשות על ילד קטן את האפשרות לבלוע כמות גדולה של גלולות.

ד"ר אריה גולדשמיד הוא המנהל לשעבר של מחלקת הפרמקולוגיה בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש