חיפוש

dsdsdsd
ילד ישן על הרצפה

הילד נכנס מאוחר למיטה? הוא בסכנת השמנה

לא המזונות שהם מכניס לפה או הכמויות שלהם, גם לא כמות הפעילות הגופנית שהם עושים. ממחקר חדש עולה כי דווקא שעת הכניסה למיטה עלולה להשפיע על המשקל של הילדים שלכם כעבור מספר שנים. אז מהי השעה האידיאלית וכמה זה מאוחר מדי?

פרופסור אשר טל

פרופ' אשר טל

הקשר בין מספר שעות השינה של ילדים והסיכון להשמנה כבר מוכר. במחקר חדש, שפורסם בירחון Journal of Pediatrics, התברר כי גם לשעת ההשכבה יש השפעה: פעוטות בגיל טרום בית־ספר שנכנסו למיטה מוקדם היו בסיכון מופחת להשמנה כשהם הגיעו לגיל נוער.

קבוצת חוקרים מאוניברסיטת אוהיו סטייט ניתחה מידע שנאסף על 977 ילדים שנולדו בארה"ב ב־1991. כשהילדים היו בני 4 שנים ו־7 חודשים, התבקשו האימהות שלהם לענות על השאלה: "באיזו שעה נכנס הילד שלכם למיטה במרבית ערבי השבוע?". מהנתונים שנמסרו התברר כי כ־25% מהילדים נכנסו למיטה ב־20:00 או קודם לכן, כ־50% בין 20:00 ל-21:00 ו־25% אחרי השעה 21:00.

הגובה, המשקל וה־BMI של הנערים והנערות נבדקו כשהם הגיעו לגיל 15 שנים. אחרי תיקון מחושב למידת הרגישות של האם ושל גורמים אחרים – משקל לידה, מעמד סוציואקונומי, מוצא אתני וגיל האם - מצאו החוקרים כי הנערים והנערות שנכנסו למיטה ב־20:00 או קודם לכן היו בסיכון נמוך ב־50% להשמנה בהשוואה לאלו שנכנסו למיטה אחרי 21:00.

כמה שעות שינה צריך הילד שלך?

מומחי שינה בארה"ב קבעו כמה שעות שינה הנדרשות ילדים ובני נוער מגיל 4 חודשים ועד 18 שנים במשך יממה אחת. והרי התוצאות
כמה שעות שינה צריך הילד שלך?

"יש הוכחות רבות הקושרות בין שינה לקויה, ובמיוחד משך שינה קצר, להשמנה, וזה אפשרי שעיתוי השינה עשוי להיות משמעותי, יותר מאשר משך השינה", אמרה ד"ר שרה אנדרסון, אפידמיולוגית באוניברסיטת אוהיו סטייט, שעמדה בראש המחקר. "כניסה מוקדמת למיטה היא משהו מוחשי שמשפחות יכולות לעשות כדי להפחית את הסיכון של הילדים שלהם להשמנה, וכנראה שיש לכך גם יתרונות חיוביים על ההתנהגות וגם על התפתחות חברתית, רגשית וקוגניטיבית".

הטענה היא שהשכבה מאוחרת משאירה יותר זמן ערות לילדים ומאפשרת יותר צריכת מזון. חסך בשינה גורם לעייפות, ולכן לפחות פעילות גופנית. בנוסף, חסך בשינה גורם לירידה ברמת הורמון הלפטין ולעלייה בריכוז הורמון הגרלין - וכתוצאה מכך לעלייה בתיאבון ונטייה להשמנה שבאה לידי ביטוי ברור בגיל הנעורים.

החוקרים מחזקים את ההמלצות האחרונות שפורסמו על־ידי איגוד רופאי הילדים והחברה לחקר השינה בישראל בנושא הקפדה על שעות שינה מספקות לילדים בכל הגילים. השכבה מוקדמת עשויה למנוע שיעור גבוה של ילדים שיגיעו לגיל 15 שנים כשהם סובלים מעודף משקל ומהשמנה.

פרופ' אשר טל, מהיחידה לחקר השינה במרכז הרפואי סורוקה, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש