חיפוש

dsdsdsd
תינוק מציץ מתוך מגבת ירוקה

ערים בלילה ומשמינים ביום

חוקרים מצאו קשר ברור בין חוסר בשינה בקרב ילדים לבין נטייתם להשמין. משך השינה יכול להשפיע על מידת הפעילות הגופנית שהילדים עושים ועל ההורמונים שמווסתים את התיאבון

ד"ר מיכל גילאון, ד"ר שמואל גבעון

ילדים שלא ישנים מספיק בלילה נמצאים בסיכון לסבול מעודף משקל ומהשמנה - כך עולה משני מחקרים שונים שנערכו בארצות־הברית ובניו־זילנד ושפורסמו במהלך 2007. מסקנות דומות עולות ממחקר נוסף  שפורסם באוגוסט 2008.

פחות מתשע שעות: סיכון יתר להשמנה

המחקר הראשון נערך באוניברסיטת אוקלנד בניו־זילנד, והשתתפו בו 591 ילדים שהיו בני שבע בסיום המחקר. החוקרים מצאו כי ילדים שישנו פחות מתשע שעות בלילה היו בסיכון מוגבר פי שלושה לפתח עודף משקל או השמנה ואחוזי שומן גבוהים יותר.

החוקרים השתמשו במכשיר לא פולשני העוקב אחר תנועות הגוף ומחזורי ערות ושינה. הבדיקות נעשו לאחר הלידה, בגיל שנה, שלוש וחצי ושבע.

במחקר שבוצע במחלקה להתפתחות בבית החולים לילדים בקליבלנד, החוקרים בדקו את הקשר בין משך השינה ומצב ההשמנה בקרב 819 ילדים בגילאי 8 עד 11 שנים, שעברו הפעלה פסיכולוגית התנהגותית, תוך מתן תשומת לב לגורמים דמוגרפיים וקליניים ומידת הלחץ של ההורים.

החוקרים מצאו שמשך השינה של הילדים, כפי שדווח על־ידי ההורים, היה קשור משמעותית לסיכון להשמנה. לדבריהם, כל הפחתה של שעה בשינה העלתה את הסיכון להשמנה ב־41%. החוקרים זיהו כי הסיכון משמעותי יותר בקרב בנים.

בקיץ ישנים פחות

החוקרים מצאו שהילדים ישנו בממוצע 10.1 שעות בלילה. נמצאו הבדלים בתבניות השינה של הילדים בין עונות השנה וימי השבוע.  בקיץ ובסופי שבוע, שעות השינה היו מועטות יותר. בחורף ישנו הילדים 40 דקות יותר מאשר בקיץ, ובימות השבוע 31 דקות יותר מאשר בסופי שבוע.

הילדים ישנו פחות, כאשר שעת השינה נקבעה לשעה תשע בערב וגם אם לא היו להם אחים. במחקר נמצא, כי משך השינה לא קשור לאינטליגנציה (במבחני איי.קיו) או להפרעות קשב וריכוז, אך כן משפיע על שינויים במצב הרוח של הילדים.

אפשר להשלים שעות שינה בבוקר?

במחקר אחר, שנערך באוניברסיטת מישיגן, השתתפו 785 ילדים בגילאי תשע עד 12. החוקרים מצאו כי בנים ובנות שישנו פחות בכיתה ג' היו בסיכון לעודף משקל כשהגיעו לכיתה ו', ללא קשר למשקלם בכיתה ג'. גם משך השינה בכיתה ו' נמצא קשור לעודף משקל. לדבריהם, ההשפעה המגינה של שעות השינה קשורה לשעת שינה מוקדמת ולא ליקיצה מאוחרת בבקרים.

איך חוסר שינה משפיע על השמנה?

החוקרים משערים כי משך השינה יכול להשפיע על מידת הפעילות הגופנית שהילדים עושים, או להשפיע על הורמונים, שמווסתים את התאבון. השינה חשובה לבריאות ולחיוניות במהלך כל החיים, והתייחסות קפדנית של ההורים לשעות השינה של ילדיהם חשובה ביותר כחלק ממניעה של מגיפת ההשמנה.

כמה זמן הילדים צריכים לישון בלילה?

האקדמיה האמריקנית לרפואת שינה ממליצה:

1.  ילדים שעדיין לא לומדים בבית ספר ישנו 11 עד 13 שעות בלילה. ילדים בגיל בית ספר, צריכים לישון  10 עד 11 שעות בלילה.

2.  לקבוע שעה קבועה של כניסה למיטה ויצירת שיגרה נוחה ורגועה להתארגנות לשינה.

3.  להתאים את חדר השינה של הילדלשינה, כך שיהיה חשוך, נעים ושקט.

4.  להשאיר את הטלוויזיה ואת המחשב מחוץ לחדר השינה, ואם הם מצויים בחדר, לא להשתמש בהם כגורם מרדים. נוכחות של הורה בזמן ההתכוננות למיטה מומלצת הרבה יותר.

5.  להימנע ממזונות, ממשקאות ומתרופות המכילים קפאין, שהם אויבי השינה לילדים.

ד"ר מיכל גילאון היא דיאטנית קלינית במרכז שניידר לרפואת ילדים, מקבוצת כללית.

ד"ר שמואל גבעון הוא מומחה לרפואת משפחה בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש