חיפוש

dsdsdsd
טיפים להקלה על גלי חום, אחד הסימפטומים השכיחים של גיל המעבר

טיפים להקלה על גלי חום

אפשר לאכול גבינות סויה ואפשר גם לשתות תה מחליטת תלתן אדום. ניתן לקבל טיפול הורמונלי, אבל קודם כל אפשר לנסות לשתות מים ולהתלבש נכון. קצת מידע על התופעה ש"משגעת" נשים רבות ושמונה טיפים קלים לביצוע

ד"ר ישראל יולס, ד"ר שרגא וקסלר

​​גלי חום, אחד הסימפטומים השכיחים של גיל המעבר, קשורים במגוון רחב של גורמים, כיוון שכך אין היום טיפול אחד ומוחלט כנגדם. מה שברור הוא שהירידה בכמות האסטרוגן בגוף האישה, גורמת למכלול הסימפטומים הנקראים "תופעות גיל המעבר" כשבראשם - גלי חום.

גלי חום מופיעים פעמים בודדות ביום או פעמים רבות בשעה, כל אחת ותגובת גופה. בעת גל החום יכולות להופיע גם דפיקות לב, הזעה ואי נוחות גדולה. 

הטיפול ההגיוני, כמו בכל מחלות החסר, הוא השלמה של ההורמון החסר. כמו בחסר בהורמוני בלוטת התריס, שבו ניתן החומר בכדורים,  גם חוסר באסטרוגן יטופל בתרופות המכילות אסטרוגן. 

במקרה הזה, מחקרים בעלי דיוק חלקי, הפחד מעלייה בסיכוני סרטן השד והבנה לא מלאה של מכלול הטיפולים, גרמו לרתיעה מסוימת של הציבור (וגם בחלק מהקהילה הרפואית) ממתן אסטרוגן לנשים בגיל המעבר.

עבור חלק לא קטן מאוכלוסיית הנשים בגיל המעבר טיפול הורמונלי הוא יעיל ובטוח, אך יחד עם זאת, כאמור, חלק מהנשים אינן מעוניינות בטיפול זה.

מסיבה זו יש מקום לחפש טיפולים נוספים. חלק מהנשים משתמשות בתכשירי סויה ואחרות בצמחים כמו הקוהוש השחור והתלתן האדום. 

המרכז למידע לאומי לבריאות האישה בארצות הברית פרסם מספר טיפים לאורח החיים, העשויים להפחית את חומרת גלי החום או את תדירותם:

1. לשתות כוס מים קרים בתחילת גל החום. 

2. להימנע מאלכוהול וממשקאות שמכילים קפאין. חומרים אלה מגבירים את חוסר הנוחות שגורמים גלי החום.

3. להפחית צריכת יין אדום, שוקולד וגבינות מיושנות. הם מכילים כימיקל שיכול לעורר את גלי החום על־ידי השפעה על ויסות הטמפרטורה במוח.

4. להימנע מעישון. העישון מחמיר את גלי החום.

5. ללבוש בגדים רפויים ונוחים שעשויים כותנה.

6. להנמיך את הטרמוסטט של המזגן ולהצטייד במאוורר.

7.להתכסות בשמיכות קלות משקל.

8. להתלבש בשכבות, כך שניתן להסיר חלק מהבגדים אם יופיע לפתע גל חום.

מעבר לעצות האלה, כמו בהרבה מאד תחומים אחרים, פעילות גופנית משפרת את הבריאות הכללית, ועל פי מספר מחקרים, גם מקטינה את עוצמת גלי החום.

גם אם עצות אלה לא יעלימו את גלי החום, הן יקלו על הסימפטומים וישפרו את איכות החיים. בכל מקרה, כדאי ורצוי להתייעץ עם רופא/ת הנשים שלך.

לזימון תור לרופא/ת נשים

ומה עם רפואה משלימה?

את השעון הביולוגי אי אפשר להחזיר לאחור, אבל את תופעות גיל המעבר אפשר בהחלט לצמצם ולעתים גם להעלים באמצעות טיפול ברפואה משלימה כמו דיקור סיני ושימוש בצמחי מרפא. למידע נוסף

ד"ר ישראל יולס הוא ראש תחום רפואת נשים במחוז מרכז ומנהל מרכז בריאות האישה "קסם" מודיעין עילית

 ד"ר שרגא וקסלר הוא מומחה לרפואת נשים, מנהל מכון שער לבריאות האישה והשרות הגינקולוגי במרפאת הקמפוס של הכללית באוניברסיטת תל אביב ומנהל האתר גניקולוג נט

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש