חיפוש

dsdsdsd
מה הסיכון שבשימוש בגלולות יאז ויסמין

האם השימוש בגלולות יסמין ויאז מסוכן?

מנהל המזון והתרופות האמריקאי הזהיר מפני שימוש בגלולות יסמין ויאז. הסכנה: קריש דם. אבל - הסיכון אינו עולה בהרבה על זה הקיים בגלולות האחרות

ד"ר יגאל פלד

ד"ר יגאל פלד

בקיצור

01

מה הסיכון בנטילת גלולות יסמין ויאז? הסיכון הוא להיווצרות קרישי דם בכלי הדם.

02

למה רק בגלולות האלה? כי יש בהן מרכיב שאין בגלולות אחרות, דרוספירנון. מה רמת הסיכון? 5-2 מקרים של היווצרות קריש דם ל-10,000 שנות שימוש.

03

להפסיק או לא להפסיק? אם את נוטלת את הגלולות כמה שנים ללא כל בעיות, אין סיבה להפסיק. אם את בכל זאת חוששת, התייעצי עם הרופא שלך.

​​​מנהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) הוציא השבוע אזהרה המתייחסת לשימוש בגלולות למניעת הריון מסוג יסמין ויאז של חברת שרינג-באייר. משרד הבריאות בארץ לא הוציא הנחיות ו/או איסור על השימוש בגלולות הנ"ל. האם כדאי להפסיק ליטול אותן?

למה דווקא הגלולות האלה?

גלולות למניעת הריון מכילות שני מרכיבים, אסטרוגן ונגזרות שונות של ההורמון פרוגסטרון. דרוספירנון, חומר פרוגסטוגני מלאכותי שהינו נגזרת של  ספירונולקטון (אלדקטון), הוא מרכיב בגלולות מסוג Yasmin (עם 30 מק"ג אתיניל אסטרדיול - EE) ובגלולות מסוג Yaz (עם 20 מק"ג EE).

בכמה מחקרים שפורסמו בשנים האחרונות נמצא שהסיכון להיווצרות קרישים בכלי הדם (בלשון הרפואית: "תופעות טרומבואמבוליות") גדל בעקבות שימוש בגלולות למניעת הריון. הסיכון גדול פי 1.5 - 3 בשימוש בגלולות המכילות דרוספירנון בהשוואה לגלולות המכילות תכשיר פרוגסטוגני אחר, כמו לבונורגסטרל (לידיעה: לבונורגסטרל מצוי בגלולות מ"הדור השני" של גלולות למניעת הריון, שאינן נמכרות כלל בישראל).

סיכון מוגבר נמצא גם בשימוש בטבעות נובה רינג ובמדבקות אברה.

לעומתם, במחקרים אחרים, שהיו מחקרי איסוף נתונים שבוצעו לאחר השיווק על ידי החברה המייצרת, נמצא כי הסיכון שווה.

כל המחקרים, באוכלוסיות שונות, הגיעו למסקנה שהסיכון הגבוה ביותר הוא בשנה הראשונה לשימוש בגלולות.

מה מידת הסיכון?

הסיכון הבסיסי להיווצרות קרישים בכלי הדם עם גלולות למניעת הריון במינון נמוך הוא 2 - 6 מקרים ל־10,000 שנות שימוש. תוספת הסיכון עם דרוספירנון, לפי הנתונים לעיל, אינה גדולה: 2 - 5 מקרים ל-10,000 שנות שימוש.

הנתונים מצביעים בעיקר על נדירות המקרים שבהם קיים סיכון, וחשוב לציינם.

הסיכון העיקרי הוא לנשים שלהן יש רקע משפחתי של קרישיות יתר, גורם שמעלה את הסיכון בכל סוג של גלולות.

הנתונים המחקריים מתייחסים לשילוב של דרוספירנון עם 30 מק"ג EE (כמו ביסמין), אך אין מידע על הסיכון עם כמות קטנה יותר של אסטרוגנים (כמו ב־Yaz).

מה אומרת האזהרה?

ה־FDA פירסם אזהרה במאי 2011 , ושוב בחודש ספטמבר של אותה שנה. באזהרה השנייה נוספו ממצאים ראשונים של מחקר עוקבה (Cohort) שנערך ביוזמת ה-FDA, בנוגע לסיכון לתופעות קרישיות יתר עם גלולות בהרכבים הורמונליים שונים. גם מנתונים אלה עולה סיכון יתר, אם כי קל, לנוטלות גלולות המכילות דרוספירנון.

מהן המלצות הביניים?

1. לשקול את היתרונות והחסרונות של גלולות למניעת הריון המכילות דרוספירנון בהתאם לנתונים האישיים של כל משתמשת.

2.לדעת שנשים עם רקע של קרישיות יתר, הנוטלות גלולות למניעת הריון המכילות דרוספירנון נמצאות בסיכון יתר בהשוואה לנשים הנוטלות גלולות המכילות לבונורגסטרל.

מומלץ: לקבל מהרופא הדרכה על זיהוי סימנים מוקדמים של קריש דם או תסחיף ריאתי.

3. לדעת שיש סיכון יתר להיווצרות קרישים בכלי הדם אצל נשים מעשנות, אצל נשים שסובלות מהשמנה ואצל נשים שלהן רקע משפחתי של קרישיות יתר.

אני נוטלת יסמין שנים רבות, מה לעשות?

אם את נוטלת את הגלולות יסמין או יאז כמה שנים ללא כל בעיות, אין סיבה בשלב זה להפסיק את השימוש בהן. אם את חוששת, את מוזמנת לפנות לרופא או לרופאה שלך להתייעצות ולבחינת הנתונים האישיים שלך.

ד"ר יגאל פלד הוא מומחה ברפואת נשים וסקסולוג במרפאות כללית בגוש דן

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש