חיפוש

dsdsdsd
סימנים שהדיאטה מסוכנת

10 סימנים שהדיאטה מסוכנת

מריחה מאצטון? את כנראה במחסור חמור של פחמימות. סובל מסחרחורות או מחולשה? זה טריק יפה של המוח לאותת לך שבמצב שלך - עדיף לשכב. טיפים למניעת הרעבה עצמית

יעל דרור

​דיאטה בלי דיאטנית היא משימה אפשרית, בתנאי שאתם לא מרעיבים את עצמכם לדעת, או שאתם לא מחפשים קיצורי דרך בדיאטות קיצוניות שמתבססות בעיקר על חסה ומים.

אם את או אתה מזהים סימן, שניים, שלושה או יותר מאלה המתוארים כאן, מומלץ שתפסיקו מייד את הדיאטה המטורפת (והמסוכנת) שבה אתם נמצאים.

1. חושבים כל הזמן על אוכל

הכוונה לא לשלושת הימים שבהם צריך להתרגל לשינויים בתחילת דיאטה, אלא לתחושה מעיקה שבה אתם מסתובבים כבר מספר שבועות. התסמינים: אי-שקט, קרקורי בטן רמים ומחשבות טורדניות על אוכל ומזנונים. לא טוב. לא עובד. אתם צריכים משהו אחר.

2. כל הזמן קר לך

הפחמימות הן חומר הדלק המרכזי שמשמש את הגוף לצורך חימומו (ואנחנו, בפנים, צריכים לשמור על 37 מעלות כל הזמן). קיצוץ גדול מדי במספר הקלוריות שמקורן בפחמימות (או בכלל) עלול לגורם לתחושה מתמדת של קור. למה זה קורה? כי המוח חש במחסור, חוסך אנרגיה ולא מוכן לבזבז אותה על חימום האיברים. הוא אומר לעצמו: "אם קר לה, שתתלבש; אם הוא בחר לעשות דיאטה דלת פחמימות - שיסבול". לא טוב. לא עובד. אתם צריכים משהו אחר.

3. מצבי הרוח שלכם בנדנדה

אני לא מתכוונת למצבים שבהם שאנשים עלו לכם על העצבים יותר מהרגיל. מדובר על מצבי רוח ירודים ומתמשכים ללא סיבות מיוחדות ונדנדות במצבי הרוח. וכשמרעיבים את הגוף בצורה חסרת פרופורציה - וכאשר חסרים לגוף מקורות אנרגיה (בעיקר פחמימות) - אין גם כוח גם לחייך ולצחוק.

4. השיער נושר ומקליש

דיאטה מופרעת יכולה לגרום לך להיראות יותר רע במקום יותר טוב! דיאטה לא מאוזנת גורמת לנשירת שיער. מחסור בברזל, באבץ, בוויטמין B12 ובוויטמינים אחרים מקבוצת B מחליש את שורשי השערות והן נושרות. גם תנודות קיצוניות במשקל ללא חוסר בוויטמין B מאיצות את נשירת השיער.  דיאטה כזו פוגעת גם בקצב הצמיחה של שערות חדשות.

5. הציפורניים נשברות

התסמינים: ציפורניים חלשות, שבירות, מפוצלות עם כתמים לבנים שאי-אפשר לגדל אותן. להפסיק את הדיאטה ומיד.

6. מופיעים כתמים על העור

גם העור עלול לסבול קשה מדיאטה לא מאוזנת ובמקרה כזה, גם קרמים יקרים לא יעזרו. הסיבה לכתמים: העור נפגע ממחסור בחומצת השומן מסוג אומגה 3, בוויטמין E ובאבץ. מצב של מחסור בברזל גורם לגון-עור חיוור וחסר חיים. לכן, אם את או אתה בדיאטת כסאח ואומרים לכם שאתם נראים רע, כנראה שיש בזה משהו וכדאי להקשיב, שלא לומר להפסיק את הדיאטה.

7. טעם מר וריח של אצטון

מחסור בפחמימות ופירוק מוגבר של חלבונים, הנגרמים במצבים של צום או דיאטה ממושכת וקיצונית וגם בדיאטות אטקינס, יכולים לגרום שינויים בחומצות השומן ולהצטברות של שתנן (Urea) בגוף. כל אלה עלולים לגרום להופעת טעם מר בפה ואף לריח של אצטון הנודף ממנו. אל תנסו לשנות את המצב עם סוכריית מנטה. זה בדיוק הזמן להפסיק את הדיאטה הלא בריאה שלכם.

​רפואה משלימה יכולה לעזור

​​​שילוב של טיפולים משלימים בנסיונות ההרזייה שלכם יכולים לסייע בשמירה על אורח חיים מאוזן, הגברת ח​​ילוף החומרים והזרמת אנרגיה מחודשת לתאים. לקריאה נוספת היכנסו​​ ​​

8. מרגישים חולשה וסחרחורות

כשלגוף חסרות קלוריות, המוח מפעיל מנגנונים שמנסים לגרום לך לנוח בשכיבה על הרצפה. לגוף אין כוח, והמוח קולט שאין יותר כוח להתאמץ לעמוד או לשבת. זו אחת המטרות של הסחרחורות ותחושת החולשה. הגוף פשוט מאותת שהוא זקוק לעזרה. אם תופעות אלה מופיעות פתאום, ללא אזהרה, או חוזרות על עצמן בתדירות גבוהה (ואם מקורן אינו במצב רפואי אחר), זהו עוד אות שאת דיאטת ההרעבה הזו צריך להפסיק!

9. אין כוח באימונים

כשאין מספיק קלוריות בתפריט היומי, ובעיקר אם חסרות פחמימות, לא יהיה לך כוח לבצע את האימון הרגיל שלך. אם את או אתה מתחילים אימון בעייפות גדולה ולא מצליחים להתאושש ולהתחזק במהלכו - לא נתתם לגוף את התמיכה הקלורית המתאימה. אני לא מדברת על מצבים שבהם הגעתם לאימון בשעות הלילה, לאחר יום עבודה או לימודים מפרכים, ואתם פשוט עייפים. אני מתכוונת למצב שבו הייתם אמורים ליהנות מהאימון אבל בפועל אתם סתם מתוסכלים. התזונה, או הדיאטה, פשוט לא עובדת והיא מסוכנת לכם. חבל סתם שסתם תמשיכו לפרק את השרירים שלכם באימון!

10. המחזור פסק

אצל נשים, דיאטות קיצוניות גורמות לשינוי בזמן המחזור ואף להיעלמותו לתקופות ארוכות. מדובר בעיקר בדיאטות שלא מספקות מספיק קלוריות ושומן, שחיוניים לתפקוד ההורמונלי. עם כל הכבוד לנחישות ולרצון להשיג גוף קצת יותר רזה וחטוב, זה לא שווה את זה אם את פוגעת בסיכויים שלך להרות בעתיד.

יעל דרור היא דיאטנית קלינית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש