חיפוש

dsdsdsd
בחורה מחייכת נוגסת בגזר

האם צמחונים חיים יותר?

ממחקר חדש עולה כי אנשים שמקפידים על אורח חיים צמחוני (או טבעוני) חיים יותר שנים בהשוואה לאנשים שנהנים מאכילת בשר. אז האם עלינו לנטוש את הבשר כדי לחיות עד 120? ממש לא בטוח. ד"ר מאשה קרופניקוב עושה לנו סדר בצלחת

ד"ר מאשה קרופניקוב

ד"ר מאשה קרופניקוב

בקיצור

01

צמחונים חיים יותר? ממחקר חדש עולה שהסיכון למוות בקרב צמחונים נמוך ב־12% בהשוואה ללא־צמחונים.

02

אז להפסיק לאכול בשר מיד? לא. הנתונים אומנם מצביעים בעד צמחונות, אבל יש משתנים נוספים שהשפיעו על שיעור המוות במחקר כמו עישון, אלכוהול ופעילות גופנית.

03

בשורה התחתונה: לחיים צמחוניים יתרונות בריאותיים רבים, אבל בפועל לא ניתן לבחון לעומק את השאלה איזה אורח חיים בריא יותר בטווח הארוך.

בשנים האחרונות ניסו הרבה מאוד חוקרים לבדוק את השפעת הצמחונות על אורך החיים ועל הנטייה ללקות במחלות. במחקר חדש שפורסם ביוני 2013 קובעים החוקרים כי אנשים שמקפידים על אורח חיים צמחוני מאריכים חיים בהשוואה לאוכלי בשר.

צמחונים הם אנשים שנמנעים מצריכת בשר. בתוך זרם הצמחונות הכללי קיימות קבוצות שונות, כמו טבעונים שנמנעים מלאכול מזון שמקורו מהחי: לא רק בשר אלא גם מוצרי חלב, ביצים ודבש.

האם זה בריא להיות צמחוני?

התשובה לשאלה הזאת היא מורכבת, ויש לנסח אותה באופן מסויג מאוד: כנראה בריא יותר להיות צמחוני. ומדוע "כנראה" ו"מורכבת"? כיוון שלא ניתן לבחון את השאלה הזאת באמת.

התסריט האידיאלי לבחינת יתרונות הצמחונות היה לו היינו יכולים לקחת קבוצה גדולה של אנשים ולחלק אותה באופן אקראי לצמחונים וללא צמחונים. קרוב לוודאי שהיינו מקבלים שתי קבוצות דומות מבחינת ההרכב, רמת ההשכלה, הרגלי הפעילות הגופנית וכדומה. ואז, כעבור כמה שנים (כמה שיותר, יותר טוב) היינו יכולים לקבל נתונים ולהסיק מהם מסקנות בנוגע להשפעת הצמחונות.

היות שבלתי אפשרי לערוך מחקר מהסוג הזה, נעשו מחקרים תצפיתיים בלבד שבחנו את השפעות הצמחונות. כלומר, כדי לחקור את תופעת הצמחונות איתרו חוקרים אנשים משתי הקבוצות והשוו ביניהם.

צמחונים חיים יותר?

באחרונה פורסם מחקר כזה. חוקרים אספו בעזרת שאלונים נתונים על יותר מ־70 אלף בני אדם וחילקו אותם לחמש קבוצות בהתאם להרגלי התזונה שלהם: טבעונים, צמחונים למחצה, צמחונים שצורכים דגים, צמחונים שצורכים מוצרי חלב וביצים וכאלה שאינם צמחונים כלל.

המעקב נמשך כשש שנים, ובמהלכו מתו 2,750 נבדקים. הסיכון למוות בקרב הצמחונים היה נמוך ב־12% בהשוואה לסיכון בקרב הלא־צמחונים. ההשפעה הייתה בולטת יותר בקרב הגברים: אצל גברים צמחונים נרשמה ירידה ניכרת בתמותה כתוצאה ממחלות לב וכלי דם.

זה לא רק הבשר

אז מדוע אנחנו לא יכולים להסיק מכך באופן חד־משמעי וגורף? כיוון שכאשר החוקרים השוו בין הקבוצות, הצמחונים נטו להיות מבוגרים יותר, משכילים יותר, עם שיעור נשואים גבוה יותר (גם להשכלה וגם לחיי נישואים יש השפעה מיטיבה על תוחלת החיים). שתיית אלכוהול ועישון היו נפוצים פחות בין נבדקים צמחונים, ונוסף על כך הם נטו להיות רזים יותר ולעסוק יותר בפעילות גופנית (שגם לזה כמובן השפעה ישירה על אריכות ימים ועל הסיכון ללקות במחלות לב וכלי דם).

וכדי להבין זאת יותר טוב: אם ננסה להשוות בין משה - בחור טבעוני שנוסע באופניים כי הוא רוצה לשמור על הסביבה ונמנע מעישון ומשתיית אלכוהול - לבין חיים, שנוסע במכונית גם למכולת, מעשן, שותה אלכוהול כמה פעמים בשבוע וגם אוכל בשר ודגים, יהיה קשה לבודד רק את ההשפעה של הדיאטה הצמחונית. משה וחיים הם אנשים שונים לחלוטין.

אז למה בכל זאת כדאי להיות צמחוני?

ממחקרים רבים עולה שצמחונות מפחיתה את הסיכון ללקות בסדרה של מחלות מקצרות חיים כמו לחץ דם גבוה, סוכרת, השמנת יתר ומחלות של כלי הדם. הצמחונות גורמת לאנשים לצרוך כמויות גדולות יותר של פירות וירקות ומפחיתה צריכה של מזונות שעשירים בשומן רווי.

ומה בנוגע לסיכונים?

ממחקר שנעשב ב־2007 עולה שטבעונות עלולה להעלות את הסיכון לסבול משברים - קרוב לוודאי עקב צריכת סידן נמוכה. נוסף על כך, דיאטה טבעונית דלה בוויטמין B12, ולכן כדאי להיות במעקב ולהשלים את החסר באמצעות שימוש בתוספי תזונה או במזונות שמועשרים בוויטמין הזה.

ד"ר מאשה קרופניקוב היא מומחית לרפואת משפחה בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש