חיפוש

dsdsdsd

ביופידבק: מכשיר טיפולי לילדים ומתבגרים

ביופידבק משלבת רפואה משלימה ופסיכולוגיה ומטפלת בבעיות ובקשיים של ילדים ושל מתבגרים. הטיפול ניתן בעזרת מחשב ומסייע להשיג שליטה בתהליכים רגשיים ופיזיים בגוף

​ביופידבק (משוב ביולוגי) הוא שיטת טיפול ברפואה המשלימה ובפסיכולוגיה, אשר פותחה בארצות־הברית. השיטה נותנת מענה למגוון רחב של בעיות של ילדים ומתבגרים ובהן: הפרעת קשב וריכוז, בעיות התנהגותיות, הפרעות שינה, היפראקטיביות, חרדה ובעיות מוטוריות שונות.

שיטת הביופידבק משלבת רפואה, ביולוגיה, פסיכולוגיה וטכנולוגיה. מדובר בטכניקה תקשורתית בין אדם למכשיר, המאפשרת לו, בסיוע  מטפל מוסמך, להתחבר ל"אני הפנימי" שלו בצורה אמינה ואובייקטיבית.

ביופידבק מתבסס על מכשור ביו־רפואי שמסוגל לחוש נתונים על פעילויות פיזיולוגיות בגוף כמו דופק, נשימה, מתח שרירים, פעילות גלי מוח ומדדים נוספים. כל המדדים האלה מוזנים לתוכנת מחשב ייחודית שמעבדת את הנתונים ומציגה על המסך בצורה של משחק את רמת החרדה של הילד.

הביופידבק הוא כלי טיפולי  לילדים  ולמתבגרים שמיושם בהצלחה רבה ברשת המרפאות של כללית רפואה משלימה. הטיפול בביופידבק נותן  מענה  למגוון בעיות בריאות בילדים ובמתבגרים ומקנה למטופלים כלים לשליטה על התהליכים הרגשיים והפיזיים המתחוללים אצלם. מדובר בשיטה בטוחה, לא פולשנית ולא תרופתית, המשלבת טכנולוגיית מחשבים מתקדמת עם עקרונות רפואיים מבוססים.

הטיפול בביופידבק עושה שימוש בקשר גוף־נפש. הטיפול נותן  גם מענה מוצלח להורים שמצד אחד אינם מעוניינים בטיפול נפשי־פסיכולוגי לילד, אך מצד אחר רוצים לקבל  ממצאים אובייקטיביים על מצבו הנפשי והפיזי של הילד.

מהי מטרת הטיפול בפידבק בקרב ילדים?

לילדים קל יותר לפתח טכניקות של הרפיה בעזרת תוכנות מחשב ומשחקים מאשר בשיטות אחרות שמתאימות למבוגרים. לכן פותחו במיוחד למטרה הזאת תוכנות מחשב ידידותיות המאפשרות, דרך משחק, לרכוש כלים להפחתת מתח ולחץ ולשיפור הוויסות הרגשי. התוכנה הממוחשבת מאפשרת תרגול של טכניקות הרפיה ודמיון מודרך וכן היא מאפשרת להעמיק את המודעות האישית לתחושות הגוף ולהשפעה של אופן החשיבה ושל תכניה על התגובות הפיזיולוגיות. במהלך התרגול והיישום בחיי היומיום המגמה היא להשיג שליטה, ויסות ואיזון במערכות שונות בגוף.

הטיפול בביופידבק נועד לסייע לילד לרכוש כלים משלו לשליטה על גופו, על מחשבותיו ועל רגשותיו. באימון נלמדות ומתורגלות טכניקות הרפיה ודמיון מודרך ובמקביל מועמקת המודעות האישית לתחושות הגוף ולהשפעת אופן החשיבה ותכניה על התגובות הפיזיולוגיות.

במהלך התרגול והיישום היומיומי המגמה היא להשיג שליטה, ויסות ואיזון במערכות השונות בגוף וברגשות.

הטיפול מאפשר לילד לרכוש מיומנות בשליטה עצמית על תופעות של חרדה, של מתח רגשי ופיזיולוגי. הטיפול דורש שיתוף פעולה של הילד ונעשה בדרך כלל בצורה של משחק. המטפל מלמד את הילד כיצד לעשות תרגילים מיוחדים המנטרלים את מצב החרדה שלו. כאשר הילד מצליח לעשות את התרגילים, הוא מנצח במשחק וזוכה. בדרך הזאת לומד הילד, באמצעות משחק והנאה, כיצד להתגבר על חרדות. נדרשים כעשרה טיפולים עד לקבלת תוצאה מיטבית.

כיוון שהביופידבק מראה את השוני המהותי והברור בין מה שהמטופל מאמין שהוא מרגיש לבין מה שגופו משדר, משמשת השיטה כלי טיפולי בעל עוצמה ויתרון, העולים על כל טיפול מילולי או הרפיה כללית.

ביופידבק הוא בעצם מראה המציגה לנו בזמן אמת את מצבנו הנפש־גופני. הכוונה היא לתופעה שבה מצבי מתח רגשיים יוצרים סימפטומים פיזיולוגיים. לדוגמה, חרדה ופחדים המלווים בדפיקות לב, במועקה בגרון או בחזה, בנשימות מהירות, בכאבי ראש ובחריקות שיניים.

לפרטים נוספים ולקביעת פגישת ייעוץ בכללית רפואה משלימה לחץ/י כאן>>

למי  הטיפול מתאים?

הטיפול מיועד לילדים החל מגיל שמונה והוא נותן מענה למגוון בעיות כמו: חרדות, הפרעות לימוד וקשב, בעיות התנהגותיות, הפרעות אכילה, הפרעות שינה, הפגת כאבים, קשיי נשימה, חרדת מבחנים ואף הרטבה.

הילד רואה בטיפול בביופידבק מעין חוג נוסף מעניין וחווייתי, שבו מרכיב המשחק במחשב הוא דומיננטי. יש לביופידבק תוכנות מיוחדות בעבור ילדים, ובין המטופלים המגיעים לטיפול בביופידבק נמצא גם את אלה שהטיפולים הפסיכולוגיים הוורבליים תסכלו אותם, ואת אלה שהרפואה הקונוונציונלית לא עזרה להם.   

מהי המטרה של שיטת הביופידבק?

תפקידה של שיטת הביופידבק הוא להחזיר בעזרת אימון ותרגול את הגוף ואת הרגש למצב של תפקוד מאוזן שמשמעותו הרפיה, הכחדה של הסימפטומים הגופניים ורגיעה נפשית. ההרפיה משחררת את המערכת הגופנית ממצב העוררות התמידית שבה הייתה שרויה ומאפשרת לגוף ליצור איזון וויסות מחדש. הגישה הבלתי אמצעית של הביופידבק מאפשרת לכל אותם מטופלים המפחדים, מתביישים או חוששים מפני טיפול לא נעים  וחסר אמפתיה להתחיל בתהליך טיפולי ידידותי בלתי מאיים המותאם לצרכים ולקצב האישי ומאפשר לבוא בקשר עם מחשבות ובעיות המטרידות אותם זמן רב ולדבר עליהן.

כיצד נעשה הטיפול?

במסגרת הטיפול שמוגדר קצר מועד מחובר המטופל לחיישנים המוצמדים לאצבעות וקולטים מדדים פיזיולוגיים מגוונים של המטופל. המידע המתקבל מהחיישנים מעובד ומועבר למחשב, ועל המסך רואים את הנתונים הפיזיולוגיים באמצעות גרפים וצלילים ולומדים לשלוט בהם. שיטת הטיפול ידידותית וללא תופעות לוואי.

תפקיד המטפל הוא להתאים לילד את הטכניקה המתאימה לו ולאמן אותו דרך ניסוי ותעייה להגיע לשליטה מרבית בעזרת המשוב מהמחשב. המכשור מודד באופן מדויק ואמין תהליכים ושינויים פיזיולוגיים המתרחשים בגוף - רמת המתח הרגשי והפיזיולוגי, קצב הנשימה ואופן הנשימה, קצב הדופק, הפעילות המוחית וכד' - מעבד את הנתונים ומזין אותם חזרה לאדם.

ציפי גלעדי היא פסיכופיזיולוגית ומומחית לטיפול בביופידבק ברשת מרפאות כללית רפואה משלימה

לפרטים נוספים ולקביעת פגישת ייעוץ בכללית רפואה משלימה לחץ/י כאן>>

 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש