פורסם בראשונה: 02.06.2011
עדכון אחרון: 18.07.2013
  • ד"ר טליה קינר ד"ר טליה קינר

צפיפות עצם

לקריאה נוחה
מהי בדיקת צפיפות עצם? מתי יש צורך לעשות אותה? איך עושים אותה? איך ארגיש במהלך הבדיקה? האם יש לבדיקה הזאת תוצאות לוואי? מהי משמעות הממצאים של הבדיקה? מדריך
צפיפות עצם

 
שמות נוספים של הבדיקה: Bone mineral density test,
 dual-energy x-ray absorptiometry (DEXA or DXA) scan

זוהי בדיקה שמסייעת לאבחן אוסטאופורוזיס - מחלה שבה העצמות מאבדות מצפיפותן ונוטות להישבר בקלות רבה יותר מאשר עצמות בריאות.

התהליך שבו מאבדת העצם את צפיפותה הוא הדרגתי ובלתי מורגש. בדיקה של צפיפות עצם היא בלתי חודרנית. היא נעשית באמצעות קרני רנטגן ומודדת את כמות הסידן והמינרלים האחרים שבעצם.

מטרת הבדיקה היא לאתר את מי שסובלים מדלדול העצם ונמצאים עקב כך בסיכון מוגבר לשברים ולברר אם ישנו שיפור במצב העצמות אצל מי שמקבלים תרופות לבלימת התהליך של דלדול העצם.

• מומלץ שנשים וגברים יעברו בדיקה ראשונה של צפיפות העצם בגיל 60. אם באותה הבדיקה לא אובחן אוסטאופורוזיס, מומלץ לחזור על הבדיקה הזאת אחת לחמש שנים.

• לנשים מעל גיל 50 מומלץ להיבדק אחת לשנתיים - אם היה להן בעבר שבר שאופייני לאוסטאופורוזיס, או שהיה שבר כזה לקרובת משפחה שלהן בדרגה ראשונה, או שמשקלן נמוך במיוחד, או שהן מקבלות טיפול נגד אוסטאופורוזיס באמצעות תכשירים שמונעים ירידה בצפיפות העצם.

• לגברים מעל גיל 60 מומלץ להיבדק אחת לשנתיים - אם הם מקבלים טיפול נגד אוסטאופורוזיס. מטרת הבדיקה היא לעקוב אחר יעילות הטיפול.

• נשים או גברים הלוקים באחת המחלות שמגדילות את הסיכון לאוסטאופורוזיס (למשל, פעילות יתר של בלוטת התריס או של בלוטת יותרת התריס) או שמטופלים בתכשירים המכילים סטרואידים חייבים לעשות את הבדיקה בלי קשר לגילם ובתדירות שמתאימה למחלה הספציפית שלהם.

יש להסיר תכשיטים או חפצי מתכת אחרים מהאזור הנבדק; יש ליידע את הרופא אם יש אפשרות שאת בהריון.

לתשומת ליבך
ההנחיות לקראת הבדיקה עשויות להשתנות ממרפאה למרפאה. בעת זימון התור במוקד 2700* או ישירות במרפאה יתנו לך את ההנחיות הנהוגות במרפאה שבה יבדקו אותך.

לצורך הבדיקה יש לשכב על משטח מרופד. הסורק, שעובר מעל לגוף, פולט קרני רנטגן במינון נמוך (עוצמת הקרינה שאליה נחשפים בבדיקה היא כעשירית מהעוצמה שאליה נחשפים בצילום חזה). קרני הרנטגן עוברות דרך העצמות ונקלטות במכשיר. כמות הקרניים שמצליחות לחדור דרך העצם תלויה בצפיפות המינרלים בעצם. העצמות שנסרקות הן לרוב חוליות הגב, עצם הירך ולעיתים גם שורש כף היד והקרסול.

הבדיקה נמשכת 20-10 דקות.

לא.

הבדיקה לא מכאיבה, אך במהלכה יבקשו ממך לשכב ללא תזוזה.

הבדיקה אינה אמורה להשפיע על ההרגשה שלך. ברוב המקרים ניתן לחזור לפעילות רגילה מיד לאחריה.

הבדיקה כרוכה בחשיפה לקרינה בעוצמה נמוכה מאוד. רוב המומחים מאמינים שהסיכון הכרוך בבדיקה הוא מזערי לעומת התועלת שאפשר להפיק ממנה במניעת שברים.

כן. לבדיקה אין שום השפעה על יכולת הנהיגה.

רופא רדיולוג (מומחה לבדיקות הדמיה) יפענח את התוצאות וישלח בתוך כמה ימים דו"ח לרופא המטפל שהפנה אותך לעשות את הבדיקה. לכן יש לחזור אל הרופא המטפל כדי לשוחח איתו על התוצאות ועל משמעותן. לעיתים עשוי הרופא הרדיולוג לשוחח איתך מיד לאחר הבדיקה על תוצאותיה.

הבדיקה אינה גורמת לסיכונים שמחייבים התייחסות רפואית.

תוצאות הבדיקה מדווחות בציון T או בציון Z.

ציון T - משווה בין צפיפות העצם הנמדדת לזו של נשים צעירות ובריאות (זהו לרוב המדד הקובע שאליו יתייחס הרופא).

ציון Z - משווה בין צפיפות העצם הנמדדת לממוצע הצפיפות שנמדדת אצל נבדקים באותו הגיל, המין והמוצא.
ציון שלילי (מינוס) בכל אחד מהממדים מעיד שצפיפות העצם שלך נמוכה מהממוצע. ככל שהציון נמוך יותר, כך עולה הסיכון לשברים בעתיד, בעיקר כאשר יש גורמי סיכון נוספים לשברים כמו בני משפחה שסבלו או שסובלים מאוסטאופורוזיס, עישון או טיפול בסטרואידים במשך יותר משלושה חודשים.

הציון נחשב לתקין מערך של 1- (מינוס אחת) ומעלה.

ציון T בין 1- ל־2.5- מעיד על ירידה במסת העצם שעלולה להתפתח לאוסטאופורוזיס.

ציון T נמוך מ־2.5- מעיד על אוסטאופורוזיס.

הרופא ימליץ לך על המשך המעקב ועל הטיפול בהתאם לתוצאות הבדיקה ולקיום גורמי סיכון נוספים לשברים.

ד"ר טליה קינר היא רופאת משפחה במרפאת חצור הגלילית של כללית, בוגרת בית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית ושל הדסה

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

צריכים לעשות בדיקת דם?

​כבר לא צריך לצאת מהבית - כללית מושלם מגיעה עד אליכם

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל