חיפוש

dsdsdsd
מכשיר הולטר אק"ג נייד לבדיקת הולטר לב

הולטר לב

מהי בדיקת הולטר לב? איך ומתי עושים אותה? האם היא מכאיבה? כמה זמן היא נמשכת? האם יש לה תופעות לוואי וסיבוכים? מהי המשמעות של תוצאות הבדיקה? המדריך המלא

ד"ר טליה קינר, ד"ר מנחם נהיר

שמות נוספים של הבדיקה:
אלקטרוקרדיוגרם רציף ליממה, הולטר אק"ג,
Holter ECG Monitor, Ambulatory Electrocardiography

מהי בדיקת הולטר לב?

בבדיקת הולטר לב נעשה רישום של הפעילות החשמלית של הלב בצורה בלתי פולשנית באמצעות מכשיר הולטר אק"ג נייד.

מכשיר הולטר אק"ג מורכב מאלקטרודות המודבקות לחזה ומחוברות בחוטי חשמל למכשיר הקלטה קטן שנישא בנרתיק על הגוף. ברוב המקרים נעשה רישום האק"ג במשך 48-24 שעות.

מתי יש צורך בבדיקת הולטר לב?

הרופא שלך עשוי להפנות אותך לבדיקת הולטר לב אם הוא חושד שעשויה להיות לך הפרעה בקצב הלב. זו יכולה לבוא לידי ביטוי, למשל, בהתקפים של דפיקות לב, בדופק לא סדיר, באיבודי הכרה או באירועי חולשה וסחרחורת.

מטרת הבדיקה היא "לתפוס" הפרעות בקצב הלב שנמשכות זמן קצר, כמה שניות או דקות, או מופיעות בתדירות נמוכה יחסית. הפרעות מהסוג הזה קשה לעיתים לגלות בתרשים אק"ג רגיל שנמשך רק כמה דקות ונעשה לרוב במרפאה או בבית חולים.

האם יש צורך בהכנה מוקדמת לבדיקה?

אין צורך בהכנה מיוחדת לקראת בדיקת הולטר לב. מומלץ להתרחץ לפני הבדיקה, משום שבמהלך הבדיקה (48-24 שעות) לא ניתן יהיה לעשות זאת. ישנם נבדקים שחשוב להם ללבוש חולצה שאינה הדוקה ובעלת צווארון סגור כדי להסתיר את האלקטרודות ואת החוטים.

לתשומת ליבך
ההנחיות לקראת הבדיקה עשויות להשתנות ממרפאה למרפאה. בעת זימון התור במוקד 2700* או ישירות במרפאה יתנו לך את ההנחיות הנהוגות במרפאה שבה יבדקו אותך.

איך עושים את הבדיקה?

טכנאי יחבר את האלקטרודות של המכשיר לחזה, ואילו את מכשיר ההקלטה עצמו ניתן לשאת על המכנסיים או להצמיד אותו לגוף באמצעות רצועות.

כדי להבטיח הצמדה טובה של האלקטרודות ייתכן שיהיה צורך להכין את אזור ההדבקה באמצעות ניקוי העור באלכוהול. אצל גברים בעלי חזה שעיר ייתכן שיהיה צורך לגלח חלק משערות החזה. מכשיר ההולטר נשאר מחובר לאלקטרודות במשך כל זמן הבדיקה - לרוב במשך 48-24 שעות. בפרק הזמן הזה יש לקיים שגרת פעילות רגילה.
במהלך הבדיקה חשוב לתעד ביומן איזו פעילות נעשית והאם הופיעו התסמינים שבגללם הופנית לבדיקה, למשל תחושה של דפיקות לב, חולשה או סחרחורת. כשמופיע אחד התסמינים האלה יש לתאר אותו, לציין כמה זמן הוא נמשך ובאיזו שעה הוא התרחש. כן יש לתאר את הפעילות שבה עסקת באותו הזמן. בתום הבדיקה ינתק הטכנאי את המכשיר וימסור את התרשים המוקלט ואת יומן הפעילות והתסמינים שמילאת לרופא לפענוח.

כמה זמן נמשכת הבדיקה?

בדרך כלל 48-24 שעות.

ירדימו אותי?

לא.

זה כואב? איך ארגיש במהלך הבדיקה?

הבדיקה לא מכאיבה. יש נבדקים שמדווחים על אי־נוחות קלה בשל הצורך להשאיר את המכשיר צמוד לגוף גם במהלך השינה. הסרת המדבקות עשויה להכאיב מעט - בעיקר לנבדקים בעלי חזה שעיר.

איך ארגיש אחרי הבדיקה?

לא צפוי שלבדיקה תהיה השפעה על הרגשתך.

האם יש לבדיקה תופעות לוואי או סיכונים?

לא. עם זאת, בשל המצב הביטחוני הרגיש בישראל יש לעדכן את השומרים בכניסה למקומות ציבוריים בנוגע להימצאות המכשיר. אי־עדכון השומרים עלול לעורר בהלת שווא.

מותר לי לנהוג אחרי הבדיקה?

כן. בזמן הבדיקה מומלץ לבצע פעילות שגרתית, כולל נהיגה. לבדיקה אין שום השפעה על יכולת הנהיגה.

מתי אקבל את תוצאות הבדיקה?

לאחר הבדיקה יימסר מכשיר ההקלטה לקרדיולוג, מומחה למחלות לב, והוא יעבור במקביל הן על תוצאות הבדיקה והן על יומן הפעילות והתסמינים שמילאת. הקרדיולוג ימסור בתוך כמה ימים דיווח כתוב וחתום לרופא המטפל.

סימני אזהרה לאחר הבדיקה שמחייבים התייחסות רפואית

הבדיקה אינה כרוכה בסיכון שמצריך התייחסות רפואית. אם מתעוררת תגובה עורית בלתי נסבלת למדבקות, יש להסיר את המכשיר.

איך מפרשים את תוצאות הבדיקה שקיבלתי?

תשובה תקינה לבדיקת הולטר מעידה שלא נצפו הפרעות חריגות בקצב הלב במהלך הבדיקה.

אשר לתשובה לא תקינה - ישנו מגוון רחב של ממצאים לא תקינים שניתן לגלות בבדיקת הולטר לב. הממצאים האלה נעים בין הפרעות קצב פשוטות ושכיחות, שהן חסרות משמעות רפואית, לבין בעיות משמעותיות בפעולת הלב - כמו הפרעה בהספקת הדם ללב או הפרעות משמעותיות בהולכת החשמל בלב ובקצב הלב - שמחייבות המשך בירור וטיפול. חשוב לשוחח עם הרופא המטפל על תוצאות הבדיקה שלך ועל משמעותן בעבורך.

אילו טיפולי המשך צפויים לי לאחר הבדיקה?

אם התקבלה תשובה תקינה על אף שישנם תסמינים ברורים המעידים על בעיה כלשהי, ייתכן שהרופא יחליט לעשות לך בדיקה חוזרת. הסיבה: ההפרעה בקצב הלב לא תמיד מתרחשת ביום הבדיקה.

במקרים שבהם קיים חשד שישנה הפרעה בקצב, אך שהיא מתרחשת לעיתים רחוקות, ייתכן שהרופא יפנה אותך לבדיקת loop recorder. לביצוע בדיקה כזאת יינתן לך מכשיר הקלטה המצויד בכפתור ושמאפשר הקלטה של קצב הלב רק בזמן אירוע. את המכשיר הזה יש לשאת ברוב שעות היום במשך כמה שבועות.

ד"ר טליה קינר היא רופאת משפחה במרפאת חצור הגלילית של כללית, בוגרת בית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית ושל הדסה

ד"ר מנחם נהיר הוא רופא בכיר במערך הקרדיולוגיה של המרכז הרפואי העמק מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש