חיפוש

dsdsdsd
ציסטה בעור

ציסטה בעור

מהי ציסטה? ממה היא נגרמת? מהם התסמינים שלה? איך מאבחנים? איך מטפלים? האם ציסטות יכולות להיעלם מעצמן? זה חד־פעמי? זה יחזור? עלולים להיות סיבוכים? מדריך

פרופ

פרופ' ארנון כהן

מה זה?

ציסטה בעור (Epidermoid cyst או Sebaceous cyst) היא קשרית (רקמה קטנה ומעוגלת) רכה, לעיתים עם פתח מרכזי קטן. זוהי תופעה שכיחה מאוד שיכולה להופיע על פני כל הגוף. היא יכולה להיות בגדלים שונים - החל מכמה מילימטרים וכלה בכמה סנטימטרים - והצבע שלה במקרים רבים הוא כצבע העור

ממה נגרמת ציסטה בעור?

ציסטה נוצרת מתוך העור עצמו, והמעטפת שלה בנויה כמו העור. הציסטה מכילה נוזל חלבי־שמנוני ומכוסה בקרום אשר מכונה "אפיתל קשקשי" ומקורו בזקיקי השיער של העור. ציסטות נוצרות לעיתים עקב חבלה קלה שנגרמה לעור או שהן נוצרות באופן משני לקומדון ("ראש שחור" או "ראש לבן" - הנגע שאופייני לאקנה). עם זאת, לא ידוע מדוע חבלה מסוימת או קומדון מסוים הופכים לציסטות, ואילו חבלה אחרת או קומדון אחר חולפים ונעלמים בלי להשאיר "מזכרת" כזאת. יתר על כן, ציסטה עלולה להופיע בלי שקדמו לה חבלה או קומדון. בקיצור: הסיבה להיווצרות ציסטה בעור היא עדיין - במידה רבה - בגדר תעלומה.

במקרים נדירים מאוד עלולות ציסטות לבטא מצבים נדירים כמו תסמונת גרדנר (בתסמונת הזאת מופיעות ציסטות רבות במקומות חריגים - בגפיים, בפנים, באוזניים ובגב. בתסמונת גרדנר מופיעים - נוסף על הציסטות הרבות - גם פוליפים רבים במעי. כמו כן מתלוות אליה תופעות רפואיות נוספות).

מהם התסמינים של ציסטה בעור?

התסמין המרכזי של הציסטה הוא המראה שלה: גוש רך שאינו כואב. במקרים נדירים עלולות הציסטות להזדהם ואז הן מקבלות גוון אדום והן מכאיבות.

מהם סימני האזהרה שמחייבים לפנות מיד לרופא?

כאשר הציסטות מזדהמות הן נעשות רגישות, הן גדלות ומקבלות גוון אדום (בין אדמדם לאדום עז). במצב כזה הציסטה לעיתים נבקעת ומפרישה נוזל בעל ריח רע. כאשר ציסטה מזדהמת, מומלץ לטפל בה באמצעות נטילת אנטיביוטיקה בכדורים או בכמוסות (למשל צפלקסין). בכל מקרה שבו ציסטה בעור מתחילה לגדול או להכאיב, יש לגשת לרופא עור.

מהו ההבדל בין ליפומה לבין ציסטה?

ליפומה היא גידול שפיר (לא סרטני) של תאי שומן בעור, ואילו ציסטה היא רקמת עור שמכילה חֵלֶב. חוץ מההבדל הזה הדמיון ביניהן רב: המראה שלהן דומה (בשני המקרים מדובר בקשריות רכות ולא כואבות על העור); בשני המקרים מדובר במצבים שפירים שאינם מחייבים ניתוח; בשני המקרים יש לפנות לרופא אם קיימת גדילה מהירה של הנגעים או שהם כואבים. אלה הם סימני אזהרה שיש לברר אם אינם מעידים על מצבים רפואיים אחרים הדומים לליפומה או לציסטה.

איך מאבחנים ציסטה בעור?

האבחנה היא קלינית (בדיקה של הרופא), ולרוב אין צורך בביופסיה. זו נדרשת רק במקרים חריגים, כשאופי הציסטה אינו ברור לגמרי.

איך מטפלים בציסטה בעור?

עקרונית, אין צורך לטפל בציסטה, שכן היא אינה מזיקה. אם היא מזדהמת, ניתן לטפל בזיהום באמצעות אנטיביוטיקה. זו מטפלת בזיהום, אך כמובן אינה מעלימה את הציסטה. אם הציסטה מפריעה מהבחינה האסתטית, הטיפול בה הוא כריתה כירורגית הנעשית לרוב בהרדמה מקומית. זוהי פעולה פשוטה יחסית: לאחר הרדמה מקומית של המקום חותך הרופא את העור מעל הציסטה, מפריד את הציסטה מרקמת העור שבה היא נמצאת ומוציא אותה החוצה. בסיום הפעולה הוא תופר את החתך בעור.

האם המטופל עצמו יכול "לפוצץ" את הציסטה?

בדרך כלל הדבר אינו אפשרי, שכן התוכן של הציסטה מכוסה שכבה עבה של עור. בכל מקרה מומלץ שלא לעשות זאת שכן מדובר בפעולה שעלולה לזהם את הציסטה ולגרום להצטלקות ולפיגמנטציה שלה. כאמור, אם הציסטה מטרידה מהבחינה האסתטית, יש לטפל בה באמצעות פעולה כירורגית.

האם ציסטות יכולות להיעלם מעצמן?

הציסטות יכולות להישאר יציבות או לגדול באופן הדרגתי או להפוך לדלקתיות ולבקוע. בעקבות בקיעה כזאת למעשה נעלמת הציסטה. לרופא אין שום אפשרות לדעת מראש כיצד תתנהג הציסטה.

זה חד־פעמי? זה יחזור?

במקום שבו הייתה ציסטה ונעלמה (בעקבות כריתה או בקיעה עצמונית לאחר דלקת) יכולה לצמוח שוב ציסטה, אם יש נסיבות המעודדות זאת כמו פגיעה בעור או אקנה, אך גם ללא כל סיבה ספציפית הנראית לעין. כמו כן יכולות להיווצר ציסטות במקומות אחרים בגוף - בין אם בגלל סיבה מוכרת (כמו חבלה קלה)  ובין אם ללא סיבה נראית לעין.

עלולים להיות סיבוכים?

הסיכון העיקרי הוא הזדהמות הציסטה. זיהום כזה עלול לגרום לחום גבוה ולהרגשה כללית רעה, והטיפול בו הוא באמצעות אנטיביוטיקה.

בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?

אנטיביוטיקה מעלימה את הזיהום בציסטה בתוך ימים ספורים ולכל היותר בתוך שבועיים.

פרופ' ארנון כהן הוא רופא עור מומחה ומנהל המחלקה למדידת איכות בהנהלה הראשית בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש