חיפוש

dsdsdsd
יבלת ויראלית

איך מעלימים יבלות ויראליות?

הן מציקות, כואבות, לא אסתטיות ובהרבה מקרים עוברות ממקום למקום בגוף, כך שקשה להיפטר מהן. איך מזהים יבלות ויראליות, איך הכי טוב ויעיל לטפל בהן, מה קורה אם לא מטפלים ומאיזה טיפול טבעי כדאי להימנע?

פרופ

פרופ' ארנון כהן

בקיצור

01

אצל רוב האנשים יבלות ויראליות הן הפרעה אסתטית ומטרד חיצוני בלבד. אולם בחלק מהמקרים, כאשר מופיעות יבלות ברגליים, הן עלולות להכאיב בדריכה ובהליכה.

02

הטיפול היעיל ביותר ביבלות הוא ריסוס חנקן נוזלי ישירות על היבלת. עם זאת, הטיפול הנפוץ ביותר בארץ הוא באמצעות תמיסת ורמול. טיפול נוסף הוא באמצעות תמיסת בליבלת.

03

במקרים נדירים היבלות אינן עוברות למרות טיפולים חוזרים בחנקן נוזלי או בתכשירים מקומיים שונים. במקרים כאלה מומלץ להתייעץ עם רופא עור מומחה.

יבלות ויראליות הן זיהום שנגרם מנגיף ששייך למשפחת נגיפי הפפילומה האנושיים. מדובר במצב רפואי נפוץ מאוד שמופיע אצל הרבה ילדים ובני נוער וכן אצל מבוגרים. יבלות ויראליות אינן מסוכנות ועשויות לעבור גם ללא טיפול רפואי. אף שגם יבלות ויראליות וגם קונדילומות באיברי המין נגרמות מנגיף הפפילומה, מדובר בשתי מחלות שונות לחלוטין שאין שום קשר ביניהן.

מה גורם ליבלות ויראליות?

היבלות נגרמות מזיהום ויראלי (נגיפי). הן מאוד נפוצות כיוון שהן עוברות במגע בין אדם לאדם ומידבקות גם על פני העור של אותו אדם. כך, למשל, אם לילד שלכם יש יבלות על הידיים והוא נוגע בפנים - היבלות עלולות לעבור לפנים שלו.

מהם התסמינים של יבלות ויראליות?

אצל רוב האנשים יבלות ויראליות הן הפרעה אסתטית ומטרד חיצוני בלבד. בחלק מהמקרים, כאשר מופיעות יבלות ברגליים, הן עלולות לגרום לכאב בדריכה ובהליכה. גם יבלת ויראלית שמופיעה מתחת לציפורני הידיים עלולה להכאיב.

היבלות אינן מסוכנות. יבלות ויראליות בפנים או בידיים או בכפות רגליים אינן משפיעות על מצב הבריאות, ובחלק מהמקרים הן אפילו עוברות מעצמן.

האם יש יבלות שאינן ויראליות?

כן. היבלות האלה מופיעות בעיקר בכפות הרגליים, באזורים נושאי משקל או באזור שבו קיים עיוות קל במבנה של עצמות הרגליים. הטיפול ביבלות האלה נעשה באמצעות התאמת מדרסים או באמצעות חיתוך עדין של היבלת. את החיתוך עושה פודיאטר (מומחה לבעיות של כף הרגל) או רופא עור לאחר ריכוך היבלת במשחה הכוללת חומצה סליצלית (למשל סליקרן) במשך כמה ימים ולאחר השריה של הרגל במים פושרים במשך 20 עד 30 דקות.

​הופיעו לכם פריחה? פצעים בעור? פצעי בגרות?

תוכלו להתייעץ כבר הערב עם רופא עור בשיחת וידאו בלי לצאת מהבית. לפרטים​

shutterstock_1119331019.jpg

יש קשר בין יבלות ויראליות ליבלות על איברי המין?

יבלות שמופיעות על פני הפנים ועל הידיים שונות לגמרי מקונדילומות באיברי המין, על אף העובדה שהגורם לשתיהן הוא נגיף ששייך למשפחת נגיפי הפפילומה האנושיים. בניגוד מוחלט ליבלות ויראליות, שהן מחלה המופיעה בילדים, קונדילומות הן מחלת מין שעוברת ביחסי מין. בעוד שליבלות ויראליות אין בדרך כלל משמעות רפואית, קונדילומות הן מחלה שעלולה לגרום לסרטן צוואר הרחם אצל נשים. במקרים נדירים ביותר היא עלולה לגרום גם לסרטן הפין אצל גברים.

האם ניתן למנוע יבלות ויראליות?

קשה מאוד למנוע יבלות ויראליות, מכיוון שמדובר בזיהום מאוד שכיח שמופיע אצל הרבה מאוד אנשים. ההדבקה נעשית בגן, בבית הספר, בצבא או בכל מקום אחר שבו יש מגע בין אנשים.

האם יש בדיקת מעבדה לאבחון יבלות?

אצל רוב האנשים אין צורך בבדיקת מעבדה. מדובר במחלה שרופאי העור מאבחנים בבדיקה קלינית. 

האם ניתן לטפל בזה לבד?

אפשר לקנות מוצרים שונים לטיפול ביבלות ויראליות ללא מרשם רופא, אך המוצרים האלה בדרך כלל פחות יעילים ויותר יקרים מתכשירים הנמכרים במרשם רופא.

יש אנשים שמטפלים ביבלות ויראליות באמצעות חלב של תאנה. הטיפול הזה אינו מומלץ כיוון שהוא עלול לגרום לדלקת קשה ולגירוי בעור.

אז איך מטפלים ביבלות?

טיפול ביבלות באמצעות חנקן נוזלי
אצל רוב האנשים הטיפול היעיל ביותר ביבלות הוא ריסוס של חנקן נוזלי ישירות על פני היבלת. ההתזה מכאיבה מעט. בחלק מהמקרים השימוש בחנקן נוזלי עלול  לגרום להופעת שלפוחיות. במקרים כאלה ניתן לדקור את השלפוחיות באמצעות מחט מלובנת ולחטא באמצעות יוד נוזלי.

במקרים נדירים עלול השימוש בחנקן נוזלי לגרום להופעה של פיגמנטציה (לעודף פיגמנטציה או לתת־פיגמנטציה), לשלפוחיות, לצלקות או לזיהום משני. כדי למנוע את זה מומלץ לעשות צריבות "קלות" חוזרות ונשנות ולא צריבה אחת חזקה חד־פעמית.

טיפול מקומי: ורומל (Verrumal)
ורומל הוא הטיפול הנפוץ ביותר ביבלות ויראליות בארץ. התכשיר הוא תמיסה שמורחים על פני היבלות שלוש פעמים ביום. חשוב להקפיד לקלף את השכבה הקודמת של הנוזל לפני כל מריחה. הטיפול בוורומל נמשך בין חודש לשלושה חודשים. אם מקפידים על השימוש באופן קבוע ולפי ההנחיות, מצליחים להיפטר מהיבלות.

טיפול מקומי: בליבלת (Bliyabelet)

בליבלת היא תכשיר המכיל חומצה מאכלת חזקה ונמכר ללא מרשם רופא. לפני שמשתמשים בבליבלת יש לכסות את העור מסביב ליבלת באמצעות משחה צמיגה כמו וזלין או משחת אבץ. רק לאחר מכן יש למרוח את בליבלת. מורחים את התכשיר פעם בשבוע בכמות קטנה. בעת שמשתמשים בתכשיר יש להיזהר מאוד שלא יבוא במגע עם העיניים או עם עור בריא שאינו נזקק לטיפול.

מהן תופעות הלוואי של הטיפול המקומי?

ברוב המקרים אין תופעות לוואי, והטיפול בטוח לחלוטין. במקרים נדירים מופיע גירוי של העור מסביב ליבלת - במקום שבו היה מגע של החומר עם העור הבריא. ניתן להשתמש בווזלין מסביב ליבלת כדי למנוע את הגירוי.

לפעמים עלולים להופיע שינויים בגוון העור (היפרפיגמנטציה) בשל השימוש בתכשירים מקומיים כמו ורומל. לכן כשמדובר ביבלות באזור הפנים (ובמיוחד אצל כהי עור) כדאי להימנע מלטפל בהן הן באמצעות חנקן נוזלי והן באמצעות תכשירים מקומיים.

האם מותר להיכנס להריון בעת שמטפלים ביבלות?

אסור להשתמש בוורומל בזמן ההריון ובזמן ההנקה. אישה הרה או אישה שמתכננת הריון צריכה לטפל ביבלות ויראליות באמצעות חנקן נוזלי.

מהם סיכויי ההצלחה של הטיפול?

אצל רוב האנשים טיפול ביבלות באמצעות חנקן נוזלי או באמצעות תכשירים מקומיים כמו ורומל ובליבלת הוא יעיל מאוד ומצליח להעלים אותן.

האם עלי לעבור ניתוח להסרת היבלות?

ממש לא. ברוב המכריע של המקרים אין צורך בניתוח להסרת יבלות ויראליות, מכיוון שמדובר במחלה זיהומית שאפשר לטפל בה באמצעות טיפול מקומי (למשל חנקן נוזלי או ורומל).

האם עליי לעבור טיפול בלייזר?

לייזר הוא אחת החלופות לטיפול ביבלות ויראליות, אך הטיפול אינו כלול בסל הבריאות ואינו יעיל יותר מטיפולים אחרים כמו חנקן נוזלי.

מה לעשות אם היבלות אינן עוברות?

במקרים נדירים היבלות אינן עוברות למרות טיפולים חוזרים בחנקן נוזלי או בתכשירים מקומיים. במקרים כאלה מומלץ להתייעץ עם רופא עור מומחה שכן קיימות חלופות נוספות: הן טיפולים מקומיים נוספים והן פעולות הנעשות במרפאה.

פרופ' ארנון כהן
הוא מומחה ברפואת עור ומין בכללית

 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש