חיפוש

dsdsdsd
יבלת בידיים

איך מעלימים יבלות ויראליות?

הן מציקות, כואבות, לא אסתטיות ובהרבה מקרים עוברות ממקום למקום בגוף, כך שקשה להיפטר מהן. איך מזהים יבלות ויראליות, איך הכי טוב ויעיל לטפל בהן, מה קורה אם לא מטפלים ומאיזה טיפול טבעי כדאי לכם להימנע?

פרופ

פרופ' ארנון כהן

בקיצור

01

מה גורם ליבלות ויראליות? היבלות נגרמות בשל זיהום נגיפי. מהסיבה הזאת הן מאוד מידבקות ומאוד נפוצות.

02

זה כואב? לרוב מדובר במטרד אסתטי בלבד. כשהיבלות מופיעות בכף הרגל, הן עלולות להכאיב בדריכה ובהליכה.

03

איך מטפלים? באמצעות חנקן נוזלי או באמצעות וורומל. ואם לא נטפל? לרוב עשויות היבלות לעבור מעצמן גם ללא טיפול רפואי.

יבלות ויראליות הן זיהום שנגרם מנגיף ששייך למשפחת נגיפי הפפילומה האנושיים. מדובר במצב רפואי נפוץ מאוד שמופיע אצל הרבה ילדים ובני נוער וכן אצל מבוגרים. יבלות ויראליות לא מסוכנות ועשויות לעבור גם ללא טיפול רפואי.

מה גורם ליבלות האלה?

היבלות נגרמות מזיהום נגיפי. הן מאוד נפוצות כיוון שהן עוברות במגע בין אדם לאדם ומידבקות גם על פני העור של אותו אדם. כך, למשל, אם לילד שלכם יש יבלות על הידיים והוא נוגע בפנים - היבלות עלולות לעבור לפניו.

מהם התסמינים של יבלות ויראליות?

אצל רוב האנשים יבלות ויראליות הן הפרעה אסתטית ומטרד חיצוני בלבד. בחלק מהמקרים, כאשר מופיעות יבלות ברגליים, הן עלולות לגרום לכאב בדריכה ובהליכה. גם יבלת ויראלית שמופיעה מתחת לציפורני הידיים עלולה להכאיב.

היבלות אינן מסוכנות. יבלות ויראליות בפנים, יבלות בידיים וכמו כן גם ברגליים לא משפיעות על מצב הבריאות הכללי, ובחלק מהמקרים אפילו עוברות מעצמן.

האם יש יבלות שאינן ויראליות?

כן. היבלות האלה מופיעות בעיקר בכפות הרגליים, באזורים נושאי משקל או באזור שבו קיים עיוות קל במבנה של עצמות הרגליים. הטיפול ביבלות האלה נעשה באמצעות התאמת מדרסים או באמצעות חיתוך עדין של היבלת. את החיתוך עושים רופא עור או פודיאטר (רופא לבעיות של כף הרגל) לאחר ריכוך היבלת במשחת סליקרן במשך כמה ימים ולאחר השריה של הרגל במים פושרים במשך 20 עד 30 דקות.

יש קשר בין יבלות ויראליות ליבלות על איברי המין?

יבלות שמופיעות על פני הפנים ועל הידיים שונות לגמרי מקונדילומות באיברי המין, על אף העובדה שהגורם לשתיהן הוא נגיף ששייך למשפחת נגיפי הפפילומה האנושיים. קונדילומות עוברות ביחסי מין, ואצל נשים הן גורם סיכון להופעת סרטן צוואר הרחם.

האם ניתן למנוע יבלות ויראליות?

קשה מאוד למנוע יבלות ויראליות, מכיוון שמדובר בזיהום מאוד שכיח שמופיע אצל הרבה מאוד אנשים. ההדבקה נעשית בגן, בבית הספר, בצבא או בכל מקום אחר שבו יש מגע בין אנשים.

האם יש בדיקת מעבדה לאבחון יבלות?

אצל רוב האנשים אין צורך בבדיקת מעבדה. מדובר במחלה שרופאי העור מאבחנים בבדיקה קלינית. 

האם ניתן לטפל בזה לבד?

אפשר לקנות מוצרים שונים לטיפול ביבלות ויראליות ללא מרשם רופא, אך המוצרים האלה בדרך כלל פחות יעילים ויותר יקרים מתכשירים הנמכרים במרשם רופא.

יש אנשים שמטפלים ביבלות ויראליות באמצעות חלב של תאנה. הטיפול הזה אינו מומלץ כיוון שהוא עלול לגרום לדלקת קשה ולגירוי בעור.

אז איך מטפלים ביבלות?

טיפול ביבלות באמצעות חנקן נוזלי
אצל רוב האנשים הטיפול היעיל ביותר ביבלות הוא ריסוס של חנקן נוזלי ישירות על פני היבלת. ההתזה מכאיבה מעט. בחלק מהמקרים השימוש בחנקן נוזלי עלול  לגרום להופעת שלפוחיות. במקרים כאלה ניתן לדקור את השלפוחיות באמצעות מחט מלובנת ולחטא באמצעות יוד נוזלי.

במקרים נדירים עלול השימוש בחנקן נוזלי לגרום להופעה של פיגמנטציה (עודף פיגמנטציה או תת־פיגמנטציה), של צלקות או של זיהום משני. כדי למנוע את זה מומלץ לעשות צריבות "קלות" וחוזרות במקום צריבה אחת חזקה חד־פעמית.

טיפול מקומי - Sol. Verrumal
וורומל הוא הטיפול הנפוץ ביותר ביבלות ויראליות בארץ. התכשיר מורכבב מנוזל שמורחים על פני היבלות שלוש פעמים ביום. חשוב להקפיד לקלף את השכבה הקודמת של הנוזל לפני כל מריחה. הטיפול בוורומל נמשך בין חודש לשלושה חודשים. אם מקפידים על השימוש באופן קבוע ולפי ההנחיות, הטיפול מרפא את היבלות.

מהן תופעות הלוואי של טיפול מקומי?

ברוב המקרים אין תופעות לוואי, והטיפול בטוח לחלוטין. במקרים נדירים מופיע גירוי של העור מסביב ליבלת -  במקום שבו היה מגע של החומר עם העור הבריא. ניתן להשתמש בווזלין מסביב ליבלת כדי למנוע את הגירוי.

לפעמים עלולים להופיע שינויים בגוון בעור (היפרפיגמנטציה) בשל השימוש בוורומל. לכן כדאי להימנע במידת האפשר מטיפול בוורומל באזור הפנים, בייחוד לאנשים בעלי עור כהה.

האם מותר להיכנס להריון במהלך טיפול ביבלות?

אסור לטפל בוורומל בזמן הריון או הנקה. אם את בהריון או רוצה להיכנס להריון, השתמשי בטיפול בחנקן נוזלי.

מהם סיכויי ההצלחה של הטיפול?

אצל רוב האנשים טיפול בביבלות באמצעות חנקן נוזלי או בוורומל יעיל ביותר ומעלים את היבלות.

האם עלי לעבור ניתוח להסרת היבלות?

ממש לא. ברוב המכריע של המקרים אין צורך בניתוח להסרת יבלות ויראליות, מכיוון שמדובר במחלה זיהומית שאפשר לטפל בה באמצעות חנקן נוזלי או בטיפול מקומי.

האם עליי לעבור טיפול בלייזר?

לייזר הוא דרך טיפול יעילה במקרים שבהם הטיפול בחנקן נוזלי או הטיפול המקומי נכשלו.

פרופ' ארנון כהן הוא רופא עור מומחה ומנהל המחלקה למדידת איכות בהנהלה הראשית בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש