חיפוש

dsdsdsd
קונדולימה

יבלות על איברי המין: לא שווה להזניח. מדריך קונדילומה

אצל נשים הן מופיעות בסביבת שפתי הנרתיק או בתוכו. אצל הגברים - באיזור איבר המין או סביב פי הטבעת. ברוב המקרים היבלות תמימות. רק שבמשך הזמן, וכאן מתחילה הבעיה, הן עלולות להפוך ממאירות. מה עושים? מסירים. ויש כל מיני שיטות. מדריך קונדילומה

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

קונדילומה זו בעיה שכיחה?

לפי מחקר שנעשה באוניברסיטת צפון קרוליינה, אחוז אחד מהאוכלוסייה הפעילה מינית סובלת מיבלות. מחקרים מולקולריים מראים שבין עשרה לעשרים אחוזים מהגברים והנשים בגילאי 15-49 נחשפו לווירוס הגורם ליבלות. ישנם סוגים רבים של נגיפים כאלו, וכשליש מהנגיפים גורמים ליבלות שעלולות להפוך ממאירות.

איך קונדילומה נראית?

אצל נשים מופיעות בליטות קטנות (יבלות) על משטחים לבנים בסביבת שפתי הנרתיק או בתוכו. קונדילומה אצל גברים מתבטאת בהופעת בליטות באזור איבר המין הגברי או סביב פי הטבעת. גם אצל נשים היבלות יכולות להופיע סביב פי הטבעת. היבלות יכולות להיות בגדלים שונים - מראש סיכה ועד למספר סנטימטרים. הן מופיעות כבודדות או בצברים, יכולות להיות שטוחות למדי או מחוספסות, בולטות או בעלות מראה דמוי כרובית קטנה.

מה ארגיש?

היבלות אינן כואבות אך עלולות לגרום לגירוד.

איך אני יודע/ת שזה יבלת?

לפי הצורה האופיינית, ובכל מקרה רופא עור יאבחן אותן בקלות. לרוב על סמך בדיקה גופנית בלבד. במקרה של ספק, או קושי באבחנה, ימרח רופא העור חומצה חלשה על פני האיזור (לא כואב), החומצה תלבין את פני היבלות ותאפשר זיהוי של נגעים קטנים במיוחד. לעיתים יש צורך לקחת דגימה קטנה (ביופסיה) של היבלת, וזה מתבצע בהרדמה מקומית.

מה זה אומר?

לווירוס הפפילומה, הגורם לצמיחת היבלות, יש פוטנציאל לממאירות, כלומר: נגע תמים ושפיר עלול להפוך במשך הזמן לממאיר. בנוסף כדאי למנוע הדבקה. מסיבות אלה מומלץ לפנות לרופא עור להסרת היבלות.

ממה זה נגרם?

היבלות נקראות גם קונדילומות, ובשם מלא "קונדילומה אקומינטה", או בעברית צחה "יבלת חרוטית". זו מחלה ויראלית אשר נגרמת על ידי וירוס הפפילומה (Human Papilloma Virus). קיימים יותר מ־70 זנים של הווירוס, שחודר אל העור וגורם לשיבוש מחזור החיים של תאי העור כך שיתרבו ללא פיקוח.

 כמה זמן זה נמשך החולרע הזה?

עד שתטפלו בזה. לא עובר לבד.

 להיכנס לפאניקה?

רק אם זה עושה לך טוב.

חיסון נגד הנגיף הגורם לסרטן צוואר־הרחם יעיל גם נגד יבלות על אברי־המין

 החיסון גרדסיל למניעת סרטן צוואר־הרחם, המומלץ לשימוש בנשים עד גיל 45, יעיל בכ־100%, לפי דיווחי החברה המייצרת אותו, גם במניעת יבלות על אברי־המין הנגרמות על ידי נגיף הפפילומה מהזנים 18, 16, 11 ו-6. כיום הוא נכנס לסל הבריאות וניתן לבנות בכיתה ח' בבתי הספר. גם בנים יכולים לקבל אותו, עד גיל 26.

החיסון יעיל ב-99%, לפי דיווחי החברה המייצרת, במניעת הנגעים הטרום־סרטניים הנגרמים על־ידי ארבעה זנים אלה של פפילומה. חיסון גרדסיל נמכר בהנחה משמעותית ללקוחות כללית מושלם.

נשים עד גיל 45 יכולות להתחסן אף הן נגד הנגיף הגורם לסרטן צוואר־הרחם (אך לא נגד היבלות) בחיסון הקרוי סרווריקס (Cervarix). החיסון מיועד לנערות ולנשים כאחד, מגיל 10 ועד 45.

סרווריקס מכיל "מערכת חיסונית מסייעת" (Immunologic Adjuvant). מערכת זו גורמת להעצמת התגובה החיסונית של הנוגדנים, הניתנים בחיסון, ובכך מאריכה את משך ההגנה.

מחקרים קליניים רחבי־היקף בסרווריקס, שבוצעו בהשתתפות יותר מ-40 אלף נשים, הצביעו על בטיחות ויעילות גבוהות של החיסון, העומדות על כ־100% במניעת סרטן צוואר־הרחם הנגרם על ידי נגיף פפילומה מזנים 16 ו־18. זנים אלה גורמים לכ־70% ממקרי סרטן צוואר־הרחם.

המחקרים העלו עוד, כי החיסון מגן גם מפני זיהומים שנגרמו מזנים נוספים של הנגיף, מסוגים 45, 31 ו-52, האחראים יחדיו לעוד כ-12% מהמקרים של סרטן צוואר־הרחם.​

נניח שאני מחליט/ה להתעלם מזה, כי הגוף שלי כבר יסדר את הכל לבד...

לא כדאי. מרבית הווירוסים גורמים ליבלות בלבד, שאין בהן שום בעיה רפואית אלא רק עניין של אסתטיקה ונוחות. עם זאת, חלק קטן מהיבלות עלולות להתפתח לגידול ממאיר ולכן חשוב מאד לטפל בהן. לא ניתן לדעת איזו יבלת תישאר כפי שהיא, ואיזו תתפתח לגידול. לכן חשוב לטפל בכולן, ולא להזניח.

יבלות והחבר/ה שלי? זה מדבק? הדבקתי אותו/ה?

שיעורי ההדבקה בקיום יחסי מין עם בן זוג או בת זוג שיש להם יבלות עומדים על בין 25% ל-65% במגע מיני יחיד. לא ברור למה אדם מסוים יידבק ואחר לא. לחלק גדול מנשאי הווירוס אין יבלות או סימפטומים אחרים, או שיש להם יבלות קטנות שלא מודעים לקיומן.

איך זה עובר מאחד לשני?

הווירוס מועבר על ידי מגע בעור נגוע בעת הפעילות המינית ובעת חיכוך עם העור. אפשר להידבק רק על ידי חיכוך עם העור גם ללא חדירה. היבלות מופיעות מספר שבועות עד חודשים לאחר המגע המיני עם פרטנר שיש לו יבלות או שנושא את הווירוס, אולם הן יכולות להופיע גם ללא קיום יחסי מין.

איך?

פשוט מאוד: הווירוס יכול להתעורר לאחר שנים של נשאות שקטה.

בינינו, אפשר לקנות משהו נגד זה בבית מרקחת ולסגור עניין?

לאחר הופעת היבלות - לא. יש צורך בטיפולים מיוחדים הנעשים על ידי רופא עור ומחלות מין או על ידי רופא נשים מיומן. כטיפול מונע, נשים יכולות להתחסן נגד הנגיף הגורם ליבלות. גם גברים יכולים לקבל את חיסון הגרדסיל, עד גיל 26.

ומה אני עושה אם אני בחו"ל באמצע שומקום?

קובע תור לרופא ברגע שאני חוזר/ת לארץ.

לידע כללי, מה התרופות שקיימות נגד זה?

גם בקרב הרופאים אין הסכמה גורפת בנושא "מהי השיטה הטובה ביותר לטיפול". סוג הטיפול תלוי בגודל היבלת, במספר היבלות ובנכונות המטופל להתמיד בטיפול. קיימות שתי שיטות טיפול עיקריות בקונדילומות: תכשירים למריחה על העור, והסרה כירורגית בשיטות שונות. 

1. תכשירים למריחה על העור הורסים את היבלת באופן ישיר, או מעודדים את הגוף לפעול נגדה. הם יעילים בדרך כלל כטיפול ביבלות קטנות, שניתן להגיע אליהן בקלות. רובם גורמים לצריבה כימית של עור היבלת ולהסרתה ההדרגתית. תופעת הלוואי העיקרית שלהן היא גירוי מקומי של העור. לטיפול ביבלות באיבר המין קיימים תכשירים ייחודיים. אין להשתמש בחומרים שקיבלתם לטיפול ביבלות על פני הגוף (בכפות הידיים, למשל, או ברגליים) לטיפול ביבלות שעל איבר המין. שימוש כזה עלול לגרום לנזק בלתי-הפיך לעור של איבר המין.

2. הסרת יבלות בשיטה כירורגית מתבצעת בהרדמה, על פי רוב בהרדמה מקומית (שיטת ההרדמה תלויה בכמות ובמיקום היבלות). היבלות מוסרות באמצעות צריבה בלייזר או בחשמל, הקפאה בחנקן נוזלי או בחיתוך. התהליך פשוט, ומתבצע בדרך כלל במרפאה.

3. אפשר לשלב את שני הטיפולים האלה עם מתן אינטרפרון, שהוא חומר ביולוגי פעיל בעל תכונות אנטי-נגיפיות, אנטי-גידוליות ומגבירות-חיסון. האינטרפרון יכול להינתן בצורת קרם מקומי או בצורת הזרקה, ישירות לבסיס הגידול. תופעות הלוואי כוללות הרגשה של "שפעת" חולפת, חום וירידה קלה בספירת הכדוריות הלבנות.

קונדומים עוזרים?

כן, אבל בגלל מיקום היבלות, לעתים גם שימוש בקונדום איננו מספק הגנה מהדבקה בנגיף.

זה יחזור?

ישנם טיפולים רבים במחלה, אולם הווירוס עלול להיות עקשן, ואם הנגעים מרובים וגדולים - קשה לעיתים להיפטר מהם.

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש