חיפוש

dsdsdsd
אומגה 3: טוב למוח?

תוספי אומגה 3 עוזרים למוח?

תוספי שמן דגים הם מהפופולריים ביותר בארץ וגם בעולם, אבל האם הם משפרים גם את התפקוד הקוגניטיבי כמו שרבים מאמינים? חוקרים של משרד הבריאות האמריקאי בדקו את הנושא על ידי מעקב בן 5 שנים אחרי כ־4,000 אנשים. מה הם גילו?

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

בקיצור

01

בשורה התחתונה - אין שינוי בירידה בתפקוד הקוגניטיבי גם אצל מי שלקחו כדורי אומגה 3 וגם אצל אלו שלא השתמשו בתוסף.

02

גם החוקרים מודים: "לא יודעים לגבי גיל מוקדם, אבל בגיל 73 קשה מאוד להחזיר את השעון לאחור".

03

הנתונים מאתגרים מחקרי עבר שמצאו כי דגים עשירים באומגה 3 עוזרים לשיפור של התפקוד הקוגניטיבי.

הם נמכרים בהמוניהם ברחבי העולם, ואולי יש להם יתרונות בריאותיים אחרים, אבל בכל מה שקשור לשיפור התפקוד המוחי אצל מבוגרים - נראה שלא כדאי לבנות על תוספי אומגה 3 למיניהם.  

מחקר חדש - אחד הגדולים והארוכים מסוגו - מצא כי נטילת כמוסות של שמן דגים לא האטה את הירידה בתפקוד הקוגניטיבי אצל אנשים מבוגרים.

המחקר נערך על ידי המכונים הלאומיים לבריאות (NIH), סוכנות של משרד הבריאות האמריקאי, ופורסם בכתב העת המדעי JAMA.

​מחקר ענק מצא: זה המזון שנותן כוח למוח

המזון שנותן כוח למוח 

אומגה 3 - קיצור דרך יעיל?

במחקר שארך חמש שנים השתתפו כ־4,000 אנשים בגיל ממוצע של 73. הם חולקו באופן אקראי לארבע קבוצות, וקיבלו לשימוש את אחד מהבאים: תרופות דמה לא פעילה (פלצבו); כדורי אומגה 3; תרכובת צמחית של חומרים מזינים הנמצאים בירקות בעלי עלים ירוקים; או אומגה 3 בתוספת התרכובת הצמחית. 

כל המשתתפים עברו מבחני זיכרון ומבדקי תפקוד קוגניטיבי בתחילת המחקר, ועוד פעמיים עד לסיומו. לאחר ניתוח התוצאות התברר כי התפקוד הקוגניטיבי בכל ארבע הקבוצות ירד בצורה דומה (בכ־19%), בלי קשר ללקיחה או אי לקיחה של תוספי אומגה 3.

"בניגוד לאמונה הרווחת, לא ראינו תועלת כלשהי בתוספי אומגה 3 לעצירת ירידה קוגניטיבית. אתה מה שאתה אוכל, ואתה חייב לאכול טוב", אמרה ד"ר אמילי צ'ו, המחברת הבכירה של המחקר.

ובלאכול טוב הכוונה היא שחשוב מאוד לצרוך גם מזונות שעשירים באופן טבעי באומגה 3, כמו למשל דגי ים, זרעי פשתן, סויה ואגוזי מלך. מחקרי עבר מצאו כי בעיקר דגים עשירים באומגה 3 עוזרים לשיפור של התפקוד הקוגניטיבי, וגם חשובים מאוד לאברים אחרים בגוף מלבד המוח, למשל הלב. הם גם עוזרים לשמירה על רמת שומנים תקינה בדם.

אם תשאלו מומחים, הם ימליצו לכם לאמץ את שיטת המרתון במקום ריצה לטווח קצר, או במילים אחרות: אכילה נכונה, מאוזנת ומגוונת בשילוב פעילות גופנית קבועה לאורך זמן - כל אלו יתרמו ליכולת המנטלית שלכם ולבריאות בכלל הרבה יותר מאשר פתרון מהיר.

"זה נכון שתוספי תזונה הם לא תחליף לפעילות גופנית ולצריכה של מזונות עשירים באומגה 3 לאורך זמן", אומרת יעל משיח־ארזי, תזונאית קלינית בכללית, "אבל יש מקרים שבהם מומלץ לקחת את התוספים האלו. למשל אם לא צורכים מספיק מזונות עשירים באומגה 3 מסיבה כלשהו (למשל טעם או רגישות) או במקרים כמו רמות גבוהות של שומנים בדם או בתקופת הריון (בעיקר בשליש השלישי). בכל מקרה, לפני שמתחילים לקחת תוספים כלשהם, מומלץ להתייעץ עם תזונאית קלינית או עם הרופא המטפל".

"אולי הם מועילים בגיל מוקדם יותר"

למרות הממצאים הברורים של המחקר, חשוב להתייחס לכמה נקודות: כל המשתתפים היו בסיכון גבוה לפתח ניוון מקולרי (במקור המחקר נועד לבדוק האם תוספי אומגה 3 ונוגדי חמצון אחרים יכולים להאט או להפוך את איבוד הראייה אצל אנשים אלו).

ייתכן כי אנשים הסובלים מניוון מקולרי שונים בצורה כלשהי מהאוכלוסיה הכללית? האם בגלל מצבם יש סיכוי נמוך יותר שהם יגיבו לאומגה 3?

בנוסף, הגיל הממוצע של משתתפי המחקר היה מעל 70 – אולי לכדורים תהיה השפעה חיובית על המוח אם הם יתחילו להילקח, לדוגמה, אצל אנשים בני 50, והבדיקה תיעשה כעבור 15 שנים?

"אולי לקיחת התוספים הייתה מאוחרת מדי עבור חלק מהאנשים במחקר שלנו", אמרה ד"ר צ'ו. "אנחנו לא יודעים האם התוספים האלו אולי יועילו בגיל מוקדם יותר, אבל בגיל 73 – קשה מאוד להחזיר את השעון לאחור. השורה התחתונה היא שתוספי תזונה לא מספקים ריפוי מהיר".

ייעוץ מקצועי: יעל משיח־ארזי

ד"ר דנה פלורנטין​ היא מומחית לרפואת משפחה ורופאת הבית של אתר כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש