חיפוש

dsdsdsd
ניתוחי קיצור: לא פתרון קסם להשמנה

ניתוח קיצור קיבה: לא פתרון קסם להשמנה

בזמן האחרון שומעים על ניתוחים לקיצור קיבה כל הזמן. הם צוברים פופולאריות, ואכן יכולים לעזור למי שזקוק להם, אבל חשוב לדעת שמדובר בתהליך ארוך ולאו דווקא פשוט. מה עובר על מי שנזקק לניתוח, למה תזונאית חשובה לתהליך וכמה באמת יורדים במשקל אחריו?

תמי אדיב

תמי אדיב

בקיצור

01

ניתוחי קיצור קיבה נעשו מאוד פופולאריים לאחרונה. זה אכן פתרון אפקטיבי למי שלא מצליח לרדת במשקל ונמצא בעודף משקל קיצוני.

02

אם אתם אכן בעודף משקל שמלווה בתחלואה כתוצאה מכך, הניתוח הוא מקפצה שיכולה לעזור לכם לרזות, אבל הוא אינו פתרון קסם.

03

כמו כל ניתוח, צריך להתכונן אליו היטב ולקחת בחשבון זמן להתאוששות. הוא גם ישנה את כל הרגלי האכילה שלכם, וחשוב לקבל ליווי מתזונאית.

ניתוחים לקיצור קיבה צוברים פופולאריות שרק גוברת. מספר הניתוחים הבריאטריים גדל בשנים האחרונות בצורה אסטרונומית וההמונים נוהרים. רק בשנה החולפת נותחו בישראל 14,000 איש.

הניתוח משנה את החיים לאנשים רבים: הם יורדים במשקל ומבחינתם מגשימים חלום, משהו שלא פעם חיכו לו שנים רבות. לעתים קרובות השינוי מביא איתו פרק חדש של בריאות, הנאה ואסתטיקה.

עם זאת, לא מדובר בפתרון קסם או בפתרון קל. הכתבה הזו כאן כדי לסייע לכם להצליח, ולנצל את מלוא ההזדמנות שקיצור הקיבה מאפשר.

הקיצור הנכון

אנחנו רוצים שתגיעו מוכנים לניתוח - ההצלחה שלכם חשובה לנו. בתור דיאטנית שרואה אינספור מועמדים לניתוח ועוד הרבה מנותחים לאחריו - אין דבר משמח יותר מלראות את העיניים שנפתחות באושר ובתדהמה למראה הספרות שעל המשקל, מלשמוע מכם ש"נאלצתם" להחליף מלתחה, שהמחמאות זורמות כמו מים ושאתם מרגישים קלים ובריאים. זה מרגש אותי, מאוד.

מהצד השני יש גם לא מעט אתגרים. ההרזיה מתרחשת בגלל שמערכת העיכול שלכם עוברת מהפכה, וכמו כל שינוי, גם כאן יש לא מעט התמודדויות.

מה למשל? חזרה לאכילה מגוונת נורמאלית, שתיית כמות מספקת של מים, התאמת הכמויות לנפח הקיבה החדש ועוד. מחקרים שנערכו וכמובן הניסיון בשטח, מראים שתמיכה וייעוץ תזונתי מקושרים ישירות לתוצאות טובות יותר של הניתוח.

הכנה לניתוח עם דיאטנית: הבסיס שלכם להצלחה

מי ששקל ובדק אפשרות לניתוח יודע שבין רשימת המומחים והבדיקות הוא גם יפגוש את הדיאטנית לסדרת מפגשים קצרה שתארך כשלושה חודשים. המטרה היא לוודא שמצבכם התזונתי תקין, ובמקרה הצורך לשפר אותו לקראת הניתוח.

הדיאטנית תצייד אתכם בהסברים על ההשלכות התזונתיות של הניתוח ובתפריט דל הפחמימות שנדרש כהכנה אליו. גם אם השכן והחברה הכי טובה עברו כבר את הניתוח וסיפרו לכם המון, וגם אם הבלוגים והאתרים מלאים במידע, לפעמים דווקא בגלל ים המידע הזה עלולות להתפספס נקודות חשובות.

אנחנו יודעים שהכנה תזונתית טובה לניתוח משפרת את סיכויי ההצלחה בטווח הקצר והארוך ולכן אתם מתבקשים להיות במעקב. זכרו, מדובר במהפכה אמיתית באורך החיים שלכם, בהרגלי האכילה שלכם, וככל שתקדימו ליישם את השינויים כך ייטב.

ההכנה לעיתים קרובות מתרכזת ביישום והפנמה של הרגלי אכילה נכונים יותר. למשל אנשים שנוהגים לאכול רק פעם אחת ביום, יתנסו בהוספה של עוד ארוחות במטרה שיתרגלו  לחלק את מזונם לאורך היום. תרגול כזה יסייע להם להתמיד בפריסת הארוחות הנדרשת לאחר הניתוח.

את הירידה הראשונית במשקל ההליך הכירורגי יעשה בוודאות - אבל המשך התהליך בידיכם. אם אתם לקראת ניתוח, מנותחים טריים או אפילו שכבר עברו מספר שנים - ייעוץ תזונתי מקצועי יכול לעזור לכם לשפר את התוצאות או לשמר אותן בהצלחה.

ממחקר שנערך בישראל בשנים 2007-2010 על כ־120 איש אפשר ללמוד שמי שהיו תחת מעקב סדיר למשך 30 חודשים הראו באופן משמעותי ירידות משמעותיות יותר במשקל, סבילות טובה יותר למזון, ולא פחות חשוב מכך- שיפור בתחלואה הנלווית (קשיי נשימה, סכרת, לח"ד, דיסליפידמיה, כאבי פרקים ורפלוקס).

מחקר ישראלי אחר שנערך בשנים 2006-2010 על 1680 מנותחי קיצור קיבה, הראה ירידה רבה יותר במשקל, באופן משמעותי ומובהק, אצל אלו שהגיעו למעקב תזונתי, בהשוואה לאלו שלא הגיעו למעקב.
מה ההסבר לכך? הדיאטנית הבריאטרית היא אשת מקצוע, עם ראייה רחבה שכוללת בין השאר, את המשתנים הבאים:

מצב בריאותי:
אם למשל אתם חשים עייפים חשוב לוודא שלא חסר לכם ברזל, חומצה פולית או ויטמין B12. אם אתם סובלים מהקאות מרובות, שלא תגיעו למחסור בויטמין B1-תאמין. במרבית המקרים התאמה תזונתית מפחיתה משמעותית את ההקאות והבחילות שחווים חלק מהמנותחים הטריים. גם עצירויות ונפיחויות יכולות להיפתר בקלות רבה יותר עם קצת עזרה מקצועית.

קצב ההתקדמות לעבר תזונה רגילה מאוזנת:
האם אתם אוכלים מספיק מזונות חלבוניים? אלו מזונות מתאימים לכל שלב בתהליך ההסתגלות של מערכת העיכול החדשה שלכם? אם למשל אתם לא מסוגלים לאכול עופות ובקר, אולי דג וביצים יתאימו ואולי במקרה האישי שלכם עדיף לכם להתמקד כעת במוצרי חלב ובטופו.

האם אתם מתקדמים לעבר המרקם והמגוון הנכונים? האם למשל לאחר כחודשיים שלושה מהניתוח כבר שילבתם ירקות ופירות טריים, או שאתם עדיין עם המבושלים? ומה עם דגנים מלאים שבהתחלה באמת לא מומלצים לאכילה, אך ככל שעובר הזמן חשוב לשלב אותם כחלק בלתי נפרד מתזונה רגילה ובריאה?

ההסתגלות הכללית למערכת העיכול החדשה שקיבלתם:
האם אתם מצליחים לחלק את הארוחות לאורך היום ולשתות מספיק? האם אתם יודעים לזהות את תחושת השובע לפני שמגיע חוסר הנוחות שיכול לגרום להקאות, לצרבות ולנפיחות? יכולת ההסתגלות שלכם חשובה מאוד כי בזכותה קטן הסיכוי שתרדו מעט מידי או שאחרי שנה שנתיים פתאום תגלו שאתם עולים בחזרה במשקל.

כמה יורדים במשקל אחרי קיצור קיבה?

בממוצע לאחר ניתוח טבעת יורדים כ־50% מעודף המשקל, לאחר מעקף קיבה או שרוול יורדים בממוצע כ־60% מעודף המשקל ולאחר מעקף תריסריון יורדים בממוצע כ־80% מעודף המשקל.

איך יודעים מהו עודף המשקל שלכם? ההפרש שבין המשקל שבו נותחתם, לבין המשקל האידאלי (המחושב לפי ערך BMI התקין שלכם). אחוז המשקל העודף שתרדו הוא החלק היחסי שתצליחו לרדת מתוך ההפרש הזה.

לדוגמה: רוני שקל לפני הניתוח 120 ק"ג. משקלו האידאלי לפי BMI 25 הוא 60 ק"ג. רוני הגיע למשקל 90 ק"ג - כלומר ירד 50% מעודף המשקל שלו.

שימו לב שמדובר בממוצעים. בהחלט יכול להיות שתרדו רק 30% מעודף המשקל שלכם, או להפך, יותר מהצפוי.  כמו שכבר אמרתי הניתוח הוא סוג של מקפצה - זו הזדמנות, אבל מה שיקרה משם והלאה תלוי בכם.

הניתוח נותן לכם אפשרות להיחלץ ממעגל ההשמנה והתחלואה שהיא מביאה עמה, להתחבר ולהקשיב לתחושות הבטן, להתרגל לדפוסי אכילה חדשים ובריאים יותר.

לפני הניתוח: כמה טיפים מהמטופלים שלי

"זה כיף גדול לרדת במשקל, אבל זה לא קל. מאכלים שאהבתי לאכול אני כבר לא יכול לאכול, לא טעים ולא נעים לי. אשתי נעלבת כשאני לא אוכל".

"חשוב לדעת מראש שיש הרבה התעסקות סביב האוכל, לקחת תוספים. אני עשיתי מהפך של ממש בהרגלי האכילה שלי והפכתי להיות מסודרת יותר".

"הניתוח מאפשר לך להקטין את הקיבה וזה יתרון. הניתוח לא היה מסובך, אבל החזרה לחיים קשה. לי היה קשה לשתות מים כמו שצריך"
"מי שלא יודע למה הוא הולך שלא יתחיל, שיפנים היטב את השינוי, כי הניתוח ממש משנה את אורח החיים. אני ישנה טוב יותר עכשיו, אבל בחצי השנה הראשונה היה לי מאוד קשה ליהנות מאוכל, ודאגתי שמשהו לא בסדר איתי".

"לפעמים אני מתביישת לאכול בחוץ, כי אני לא מצליחה לסיים את הצלחת... ותמיד לוקחת בTake away את מה שנשאר, או שאני מזמינה רק שתיה או רק אוכל - אחרת זה ייקח לי המון זמן, וכל הזמן ישאלו אותי למה אני לא אוכלת".

נקנח עם החוויה של אבישג: "תפרו לי קיבה חדשה, והיא לא לגמרי יודעת איך לתפקד. כמו תינוק שלומד להפעיל איברים שהיו רדומים, כמו עובר שיוצא מהרחם ונושם בפעם הראשונה את נשימת הבכי הראשונה שלו, ככה הקיבה שלי לומדת להכיר את עצמה מחדש...ברוכה הבאה, היא אומרת לי ממעמקי הבטן. אני הקיבה החדשה שלך. נעים להכיר. תהיי טובה אליי."

תמי אדיב היא תזונאית קלינית בכללית, מתמחה בסוכרת, השמנה, ניתוחים בריאטריים וטבעונות

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש